Այսօր «3+3» ձևաչափի ստեղծումն ավելի հավանական է, քան տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը. Լ.Զուրաբյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Տարածաշրջանում ինչ-որ գերտերությունների դիրքերը թուլանում են, ինչ-որ գերտերությունների դիրքերն ուժեղանում են, և դա կախված չէ Հայաստանի որոշումներից։ Այլ բան է, որ մենք համահունչ վարվենք կայացվող որոշումներերին։ Երբ Թուրքիան, Իրանը և Ռուսաստանը ընդհանուր պլատֆորմ են ստեղծում, թե ինչպես պետք է տարածաշրջանում գործերը կառավարեն, դա մերժել հնարավոր չէ, ոչ թե այն պատճառով, որ դա մեր ցանկություններով արդարացված չէ։ Իսկ այլընտրանք կա՞»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն անդրադառնալով Թուրքիայի և Ռուսաստանի կողմից առաջարկվող «3+3» ձևաչափին։
Պատասխանելով հարցին, թե այդ դեպքում տարածաշրջանից կարող է դուրս մղվել Արևմուտքը, և դա չի՞ խախտի հավասարակշռությունը, ՀԱԿ փոխնախագահն ասաց, թե «պետք է հասկանանք, որ այն ռեգիոնում, որտեղ կենաց-մահու կոնֆլիկտ է, քաղաքականությունը որոշվում է այն գերտերությունների կողմից, որոնք պատրաստ են ռազմական միջամտության»։
«Ակնհայտաբար, ՌԴ-ն և Թուրքիան պատրաստ են։ Վերջին զարգացմանը պարզ դարձավ, որ Իրանն էլ արդեն գործողությունների է անցնում»,- ասաց նա։
Զուրաբյանը նաև գտնում է, որ «3+3» դեռ չստեղծված ձևաչափն այսօր ավելի ուժեղ է, քան թե տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմի հնարավոր վերսկսմանը, Լ․Զուրաբյանը գտնում է, որ դա կլինի ՌԴ-ի ամբիցիաներին ուղղված շատ լուրջ հարված, կփլուզվի ՌԴ-ի հեղինակությունը։

Сегодня вероятность создания формата «3+3» выше, чем вероятность расширения НАТО в регионе: Левон Зурабян (видео)
Поддержи А1+!«Позиции каких-то сверхдержав в регионе ослабевают, позиции других сверхдержав – усиливаются, и это не зависит от решений Армении. Другое дело, что мы должны поступать созвучно принимаемым решениям. Когда Турция, Иран и Россия создают общую платформу, как должны управлять делами в регионе, это нельзя отрицать не потому, что это не оправдано нашими желаниями. А есть ли альтернатива?», - сказал в беседе с «А1+» вице-председатель АНК Левон Зурабян, обратившись к предлагаемой Турцией и Россией формуле «3+3».
Отвечая на вопрос о том, что в этом случае из региона может быть вытеснен Запад, и не нарушит ли это равновесие, вице-председатель АНК сказал, что «мы должны понять, что в регионе, где идёт борьба не на жизнь, а на смерть, политика определяется теми сверхдержавами, которые готовы на военное вмешательство».
«Очевидно, РФ и Турция готовы. Из последних развитий событий стало ясно, что и Иран уже переходит к действиям», - сказал он.
Зурабян также считает, что ещё не созданный формат «3+3» сегодня сильнее, чем расширение НАТО в регионе.
Что касается возможного возобновления войны между Арменией и Азербайджаном, Л. Зурабян считает, что это будет очень серьёзный удар по амбициям РФ, репутация РФ рухнет.