Ընդդիմությանը փոխկապակցված շատ ընկերություններ պետական գնումներում մրցույթներ են շահել․ Ա․Թորոսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ծանր վիճակ է, և դեռ ինչ-որ ժամանակ ծանր կլինի՝ պայմանավորված համաճարակի բնույթով»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակին ու վերջին օրերին վարակվածների ու մահերի մեծ թվի առկայությանը։
Նրա խոսքով՝ համաճարակի այս ալիքը տարբերվում է նախորդ ալիքներից իր մահաբերությամբ, և դա հավանաբար պայմանավորված է «դելտա» շտամով, որն ավելի մահաբեր է։
Ինչ վերաբերում է պատվաստումների ցածր տեմպին, Ա․Թորոսյանն ասում է, որ մենք մոտ 5 ամիս կորցրել ենք բարձր քանակ ապահովելու համար։
Նրա կարծիքով՝ պատճառները տարբեր են, այդ թվում՝ ներքաղաքական իրավիճակը։ Նա նաև դեմ չէ, որ պետք է կառավարության քայլերի արդյունավետությունը գնահատվի, բայց իրատեսական էլ չի համարում, որ ավելի քան 2 մլն մարդու կարելի է ստիպողաբար պատվաստել այն դեպքում, երբ կա դիմադրություն։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև ներքաղաքական խնդիրներին, իշխանությանը վերագրվող և մամուլում քննարկվող այնպիսի իրադարձություններին, ինչպիսիք են պետական գնումներին՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ղեկավարած ընկերության կամ ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանին փոխկապակցված ընկերության մասնակցությանը։
«Իմ կողքը նստած ընդդիմությանը փոխկապակցված բազմաթիվ ընկերություններ պետական գնումներում բազմաթիվ մրցույթներ են շահել»,- հակադարձեց նա։

Многочисленные компании, взаимосвязанные с оппозицией, выиграли множество тендеров государственных закупок: А. Торосян (видео)
«Тяжёлая ситуация, и ещё какое-то время будет оставаться тяжёлой, в связи с характером эпидемии», - сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Гражданский договор», бывший министр здравоохранения Арсен Торосян, коснувшись эпидемии коронавируса и наличия большого числа заражённых и умерших в последние дни.
По его словам, эта волна эпидемии отличается от предыдущих волн своей смертоносностью, и это вероятно обусловлено штаммом «дельта», который более смертоносный.
Касательно низкого темпа вакцинаций, А. Торосян говорит, что мы потеряли около 5 месяцев для обеспечения большого количества.
По его мнению, причины различны, в том числе – внутриполитическая ситуация. Он также против того, чтобы нужно оценить эффективность шагов правительства, но не считает реалистичным, что более 2 млн человек можно принудительно вакцинировать в случае, когда имеется сопротивление.
Депутат затронул также внутриполитические проблемы, приписываемые властям и обсуждаемые в прессе события, как участие в государственных закупках компании, которой руководит брат председателя НС Алена Симоняна, или компании, взаимосвязанной с депутатом от ГД Хачатуром Сукиасяном.
«Многочисленные компании, взаимосвязанные с сидящей рядом со мной оппозицией, выиграли множество тендеров государственных закупок», - возразил он.