Ամեն ինչ արեցին, որ Վանո Սիրադեղյանը հեռանա Հայաստանից և դրա համար մեղադրեցին ինձ․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն ասում է թե՛ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը, թե՛ «Հայաստան» դաշինքը պետք է այս ընտրություններից հետևություն անեն։ Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններում Ա․Առուշանյանը վերընտրվել է իր պաշտոնում։ Ի տարբերություն հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ այս անգամ նա հանդես էր եկել ոչ թե «Հայաստան» դաշինքով, այլ ձևավորել էր իր՝ «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը։
«Պիտի հետևություն անեն, որովհետև նույն Առուշ Առուշանյանը Ռոբերտ Քոչարյանի թիմից լինելով՝ նախորդ ընտրություններում պարտվեց։ Այսինքն՝ Ա․Առուշանյանը Գորիսում ունի հեղինակություն, նախորդ ընտրություններում էլ կհաղթեր, եթե Ռոբերտ Քոչարյանի հետ չմասնակցեր։ Ռոբերտ Քոչարյանի բացասական վարկանիշը խանգարեց նախորդ ընտրություններում ավելի շատ քվե վերցնելուն»,- համոզված է Ա․Սարգսյանը։
Ա․Սարգսյանն անդրադարձավ նաև գրող, հրապարակախոս և Հայաստանի անկախության առաջին տարիներին բարձր պաշտոններ զբաղեցրած Վանո Սիրադեղյանի մահվանը։ Վ․Սիրադեղյանը երկար տարիներ Հայաստանում չէր և մահացել է օտարության մեջ։
«Ամեն ինչ արեցին, որ Վանո Սիրադեղյանը Հայաստանից հեռանա և ամենահետաքրքիրն այն է, որ այդ հեռանալու մեղադրանքը դրեցին ինձ վրա։ Ես էլ ներկայացրեցի նախկին վարչապետ Հայկ Հարությունյանի ազատման հրամանը, բայց Քոչարյանը չստորագրեց, ես էլ նրան չթողեցի մասնակցեր կառավարության նիստերին, մինչև մայիսի 2-ին ինձ ազատեցին»,- ասում է նա։
Ա․Սարգսյանը նաև հիշում է, որ Հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական իրադարձություններից հետո Վանո Սիրադեղյանը հաճախ էր գալիս իրենց տուն․ «Ինձ ասում էր, դու հոգնած ես, գնա քնի, քո հետ բան չունեմ խոսելու։ Ու միշտ ասում էր, ոչ մեկին չլսես, ոչ մեկի խորհուրդը չհարցնես։ Մորս հետ էր նստում, երկար խոսում էին, և անընդհատ լացում էր»։
Ա․Սարգսյանը նաև հիշում է, որ Ռ․Քոչարյանն իրեն վարչապետի պաշտոնում նշանակելիս առաջին հարցը, որ տվել է, ասել է, կարո՞ղ եք Վանո Սիրադեղյանին կալանավորել։ Նա նաև ասում է, թե Հոկտեմբերի 27-ի հետո իրար դեմ էին պայքարում Վազգեն Սարգսյանի ընկերները․ «Մի կողմն ասում էր, դուք եք արել, մյուսներն ասում էին, դուք քաղաքականությունից բան չգիտեք, արել են Լևոնենք, որ սրանք գան` մեզ սրբեն»։
Ա. Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ երկու ամիս առաջ իրեն ավելի քան չորս ժամ հարցաքննել են Հոկտեմբերի 27-ի գործի անջատված մասով։

Они сделали всё, чтобы Вано Сирадегян уехал из Армении и обвинили в этом меня: Арам Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Председатель партии «Республика» Арам Саркисян говорит, что и мэр Гориса Аруш Арушанян, и блок «Армения» должны сделать выводы из этих выборов. Напомним, что на выборах в ОМС, которые состоялись 27-го октября, А. Арушанян был переизбран на свой пост. В отличии от внеочередных парламентских выборов 20-го июня, на этот раз он выступил не с блоком «Армения», а сформировал свой блок «Аруш Арушанян».
«Должны сделать выводы, потому что тот же Аруш Арушанян, будучи из команды Роберта Кочаряна, проиграл на предыдущих выборах. То есть, у А. Арушаняна есть авторитет в Горисе, на прежних выборах он победил бы, если б не участвовал с Робертом Кочаряном. Отрицательный рейтинг Роберта Кочаряна помешал ему набрать больше голосов на предыдущих выборах», - убеждён А. Саркисян
А. Саркисян также коснулся кончины писателя, публициста, занимавшего высокие посты в первые годы независимости Армении Вано Сирадегяна. В. Сирадегян долгие годы находился за пределами Армении и умер на чужбине.
«Они сделали всё, чтобы Вано Сирадегян уехал из Армении и самое интересное в том, что обвинили в этом отъезде меня. Я же представил приказ об увольнении бывшего премьер-министра Айка Арутюняна, но Кочарян ен подписал, я же не позволил ему участвовать в заседаниях правительства, пока его не освободили 2-го мая», - говори тон.
А. Саркисян также вспоминает, что после трагических событий 27-го октября Вано Сирадегян часто приходил к ним домой: «Говорил мне, ты устал, иди спать, мне не о чем с тобой говорить. И всегда говорил: никого не слушай, ни у кого не проси совета. Он подолгу разговаривал с моей матерью и постоянно плакал».
А. Саркисян также вспоминает, что Р. Кочарян, назначив его на должность премьер-министра, первый вопрос задал: «вы можете арестовать Вано Сирадегяна? Он также говорит, что после 27-го Октября между собой боролись друзья Вазгена Саркисяна: «Одна сторона говорила: это сделали вы, другие говорили: вы ничего не понимаете в политике, это сделали люди Левона, чтобы они пришли, убрали нас».
В. Саркисян также сообщил, что два месяца назад его на протяжении более четырёх часов допрашивали по обособленному делу 27-го Октября.