Օրացույց․ 8-ը հոկտեմբերի. ՀԱԿ երիտասարդները զբաղված են Ազատության հրապարակը վերանվաճելով․ երթերով զբոսնում են հրապարակի շուրջ (տեսանյութ)
1997-ի այս օրերին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի եւ հավաքականի ջրերը մի առվով չեն հոսում։ Հավաքականի մարզիչ Խորեն Հովհաննիսյանը ոչ մի բանից տեղյակ չէ։ Կա մեղադրանք, որ Հայաստանը պատրաստվում է ուկրաինացիներին վաճառել աշխարհի 1998-ի առաջնության որակավորման փուլի Հայաստան-Ուկրաինա խաղը։ Մինչդեռ մարզիչ Հովհաննիսյանը չի պատրաստվում խաղը զիջել, թեպետ ֆեդերացիան հավաքական չի հրավիրել դրսում հանդես եկող հայ ֆուտբոլիստներին, իսկ ներսում հանդես եկողներն ընկճված են։
Ռոբերտ Սահակյանցը հայկական մուլտիպլիկացիայի մասին անցյալով է խոսում, որովհետեւ պետության փողերն այլեւս չեն հերիքում գոնե մեկ մուլտ նկարելու համար։ Այնուամենայնիվ, 1997-ի հոկտեմբերի 8-ին «Նաիրի» կինոթատրոնը վերաբացվում է հայկական մուլտիպլիկացիայի 60-ամյակը նշելով։
1999-ի այս օրերին կաթողիկոսի ամենամրցունակ թեկնածու Գարեգին արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի անվան շուրջ կրքերը թեժանում են։ Թուրքիո պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանն Ամերիկայում հայտարարել է, որ Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ հենց նրան դարձնեն կաթողիկոս։ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինն իր հերթին ասել է, որ կաթողիկոսը պետք է լինի հայաստանցի, որպիսին Գարեգին Ներսիսյանն է։ Արցախի թեմի առաջնորդն ակնարկում է, որ Արամ Առաջինի հետ համաձայն չէ՝ կաթողիկոսը պետք է լինի կաթողիկոս։
1999-ի այս օրը Բաղրամյան-26-ում Հանրապետական խորհրդին է ընդունում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Զրույցի թեման տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն են։ Քոչարյանը հույս ունի, որ դրանցում տեղ չեն գտնի այն թերությունները, որոնք եղան 4 ամիս առաջվա խորհրդարանական ընտրություններում։
1999-ի հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանում է հայտնի էքստրասենս Անատոլի Կաշպիրովսկին։ Նա եկել է հոգեկան հիվանդների հետքերով։ Խորհրդային Միության վերջին տարիներին հեռուստաէկրանի մյուս կողմից այս կողմում գտնվողներին իր բառերով բուժող այս մարդը եկել է ասելու, թե ինչպես պետք է վարվել հոգեկան հիվանդների հետ։ Երկու հոգեւոր հայր 1999-ի այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության եւս 13 քաղաքացու առաջնորդում են դեպի արտագաղթ։ Եկել են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ, որպեսզի իրենց օգնի։ Հուսով են, որ իրենց օրինակին կհետեւեն հազարվոր հայաստանցիներ։
1999-ի հոկտեմբերի 7-ի լույս 8-ի գիշերը սրտի կաթվածից մահանում Ազգային Ժողովի պատգամավոր, Մալաթիա Սեբաստիա համայնքի նախկին թաղապետ Վահան Զատիկյանը։
2010-ի հոկտեմբերյան նստաշրջանի օրերին «Ակցիզային օրենքի» քննարկման ժամանակ դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյանը որոշ գործարարների համեմատել էր «սրբազան կովերի» հետ, որոնք անձեռնմխելի են։ Գործարարները պատասխան են պահանջել դաշնակցական մտավորականից։
Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդները 2010-ի այս օրերին զբաղված են Ազատության հրապարակը վերանվաճելով։ Հիմնականում նրանք երթերով զբոսնում են հրապարակի շուրջ, սակայն ոստիկանությունը նրանց թույլ չի տալիս ներս մտնել։ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ճիշտ է համարում իշխանության պահվածքը։
2012-ի հոկտեմբերի 8-ին ապօրինի ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու մեջ մեղադրվող նախկին արտգործնախարար, պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը այցելում է Ազգային անվտանգության ծառայություն։ Նա պիտի հասկանա, թե ինչ են ուզում իրենից, ինքը սակայն ցուցմունք չի տա, թող ձերբակալեն։

Календарь. 8 октября: Молодежь АНК занята отвоёвыванием Площади свободы: они шествиями прогуливаются вокруг площади (видео)
В эти дни 1997 года воды Футбольной федерации и сборной Армении текут не по одному руслу. Тренер сборной Хорен Ованнисян ничего не знает. Есть обвинение, что Армения собирается продать украинцам квалификационный этап чемпионата мира 1998 года Армения – Украина. Между тем врач Ованнисян не собирается уступить игру, несмотря на то, что федерация не пригласила в сборную выступающих за рубежом армянских футболистов, а выступающие внутри подавлены.
Роберт Саакянц говорит об армянской мультипликации в прошедшем времени, потому что государственных денег больше не хватает на сьемку хотя бы одного мульта. Тем не менее, 8-го октября 1997 года кинотеатр «Наири» повторно открывается, отмечая 60-летие армянской мультипликации.
В эти дни 1999 года вокруг самого конкурентоспособного кандидата в католикосы архиепископа Гарегин Нерсисяна разгораются страсти. Турецкий патриарх архиепископ Месроп Мутафян обьявил в Америке, что власти Армении делают все, чтобы именно его сделать католикосом. Католикос Киликийского дома Арам Первый в свою очередь сказал, что католикос должен быть из Армении, каковым является Гарегин Нерсисян. Лидер Арцахской епархии возражает, что не согласен с Арамом Первом: католикос должен быть католикосом.
8-го октября 1999 года в Армении находится известный экстрасенс Анатолий Кашпировский. Он приехал по следам психических больных. Этот человек, который в последние годы Советского Союза, по его словам, лечил словами тех, кто находится по эту сторону телеэкрана, приехал сказать, как нужно поступать с психическими больными.
Двое духовных отцов в эти дни 1999 года ведут еще 13 граждан Республики Армения к эмиграции. Пришли к армянскому офису ООН, чтобы он помог им. Надеются, что за их примером последуют тысячи жителей Армении.
В ночь с 7-го на 8-е октября 1999 года от инфаркта умирает депутат Национального собрания, бывший начальник общины Малатия-Себастия. В дни октябрьской сессии 2010-го во время обсуждения «Акцизного закона» дашнак Ваан Ованнисян сравнил некоторых бизнесменов со «священными коровами», которые неприкасаемы. Бизнесмены потребовали ответа от дашнакского интеллигента.
Молодежь Армянского Национального Конгресса в эти дни 2010 года заняты отвоёвыванием Площади свободы. В основном они шествиями прогуливаются вокруг площади, однако полиция не позволяет им войти внутрь. Защитник по правам человека Армен Арутюнян считает правильным поведение властей.
8-го октября 2012 года обвиняемый в легализации незаконным путем полученных доходов бывший министр иностранных дел, депутат Вардан Осканян посещает Службу национальной безопасности. Он должен понять, чего от него хотят, однако он не даст показаний, пусть арестовывают.