Սրբազան Քահանայապետը վերցրեց զեկույցները, բացեց թերթեց և տեսավ նաև դաժանությունների վերաբերյալ նկարները․ Արման Թաթոյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյս լուսանկարներում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապին ներկայացնում եմ հայկական կողմի գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումները: Այս մասին գրառում է կատարել և լուսանկարներ հրապարակել ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Հանդիպումից առաջ Սուրբ Աթոռի արձանագրային ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ Պապի հետ անհատական ձեքսեղմման ժամանակ երկխոսություն գրեթե չի լինում, հնարավոր է միայն ողջունել՝ 1-2 րոպե առավելագույնը տևողությամբ:
Երբ Սրբազան Քահանայապետը մոտեցավ ինձ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ներկայացրեց ինձ և ասաց, որ ես հատուկ խոսք ունեմ ասելու: Այդ պահին, նախ, երախտագիտությունս հայտնեցի Հռոմի Պապին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմական հարձակումները դադարեցնելու, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին ազատ արձակելու վերաբերյալ հայտարարությունների համար:
Այնուհետև, նշեցի, որ հայ գերիների մի մասը կյանքի սպառնալիքի առաջ անօրինական պահվում է Ադրբեջանում և խոսեցի ՀՀ սահմանային բնակչությա դեմ ադրբեջանական խախտումների մասին:
Այդ պահին նաև նշեցի, որ ինձ հետ բերել եմ այդ ամենն ապացուցող զեկույցներս ու հանձնեցի Պապին:
Սրբազան Քահանայապետը վերցրեց զեկույցները, բացեց թերթեց և տեսավ նաև դաժանությունների վերաբերյալ նկարները: Շնորհակալություն հայտնեց կարևոր զեկույցների համար ու ասաց, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ այս հարցը նույնպես քննարկել են:
Հետո օրհնության անհատական ողջույնի ժամանակ նորից հատուկ շնորհակալություն հայտնեց կարևոր աշխատանքի և զեկույցները փոխանցելու համար: Առանձին հանձնարարեց նաև իր օգնականին ուսումնասիրել և իրեն առանձին ներկայացնել դրանք:
------
Հռոմի Պապին երեք զեկույց եմ փոխանցել. առաջինն այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» մասին, որը մարդկային տառապանքների թանգարան է բաց երկնքի տակ, որի հիմքում հայատյացությունն է: Զեկույցն ապացուցում է, որ «ռազմավարի պուրակը» ավելի է խրախուսում ատելությունը:
Երկրորդ զեկույցն Ադրբեջանի պատասխանատվության մասին է հայ գերիներին խոշտանգելու համար՝ հիմնավոր ապացույցներով, իսկ երրորդը՝ գերիների ցուցմունքները քրեական գործի հիմքում դնելու արգելքի վերաբերյալ է:
Զեկույցը հիմնավորում է, որ ադրբեջանական իշխնությունները հայ գերիների նկատմամբ անօրինական քրեական դատավարություններ են հարուցել նրանց այն ցուցմունքների հիման վրա, որոնք ստացել են խոշտանգումներով ու անմարդկային վերաբերմունքով»,-գրել է ՄԻՊ-ը։:

Его Святейшество взял доклады, открыл их, полистал и увидел фотографии зверств азербайджанцев: Арман Татоян
Защитник прав человека Армении Арман Татоян представил Его Святейшеству Папе Франциску факты пыток армянских военнопленных азербайджанцами.
Перед встречей протокольная служба Святейшего Престола сообщила, что во время личного рукопожатия с Папой Римским почти не бывает диалогов, можно только поздороваться максимум 1-2 минуты.
Когда Его Святейшество подошел к Защитнику прав человека Армении, Католикос Всех Армян представил его и сказал, что Арман Татоян хочет что-то сказать. Тогда он сначала поблагодарил Папу за призыв к прекращению Азербайджаном военных действий против Арцаха и освобождению армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
После этого Арман Татоян отметил, что жизнь части армянских пленных в Азербайджане находится под угрозой, и рассказал о нарушениях азербайджанцами прав приграничного населения Армении. Он отметил, что принес с собой доклады, подтверждающие все это, и передал их Папе.
Папа Франциск взял доклады, открыл их, полистал и увидел фотографии зверств азербайджанцев.
Папа поблагодарил за важные доклады и сказал, что этот вопрос также обсуждался с Католикосом Всех Армян.
Затем, во время личного приветственного благословения, он еще раз выразил особую благодарность за важную работу и отчеты. Папа Франциск поручил своему помощнику изучить их и представить ему отдельно.
Папе Франциску было передано три отчета. Первый касается так называемого «Парка трофеев», который представляет собой арменофобский музей человеческих страданий под открытым небом. Отчет доказывает, что «парк» разжигает еще большую ненависть.
Второй доклад касается ответственности Азербайджана за пытки армянских пленников. Там представлены веские доказательства пыток. Третий отчет о запрете использования показаний пленников в качестве основания для возбуждения уголовного дела.
В сообщении утверждается, что власти Азербайджана возбудили незаконное уголовное дело против армянских пленных на основании их показаний, полученных с помощью пыток и бесчеловечного обращения.