Հայտնաբերվել են պատմական Արտաշատ մայրաքաղաքի սյունակապ պալատի մնացորդներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայտնաբերվել են պատմական Արտաշատ մայրաքաղաքի սյունակապ պալատի մնացորդներ ՀՀ Արարատի մարզի Փոքր Վեդի համայնքի վարչական տարածքում իրականացվող պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել է սյունակապ կառույց:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ աշխատակիցներն այցելել են պեղավայր՝ տեղում ծանոթանալու, սյուների հիմքերն ուսումնասիրելու, հետագայում դրանց պահպանման հնարավոր միջոցները քննարկելու նպատակով։
Պեղումներն իրականացնում է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը: Ըստ արշավախմբի ղեկավար Մ․ Զարդարյանի՝ հայտնաբերված կառույցը սյունակապ է և հանդիսանում է պատմական Արտաշատ մայրաքաղաքի կառույցներից մեկը։
Հայտնաբերվել են 4 սյան խարիսխներ, իսկ մնացած սյուների հետքերը դեռ հողի շերտի տակ են: Համաձայն արշավախմբի ուսումնասիրությունների՝ նշյալ կառույցը ունի մի քանի մշակութային շերտեր, որոնք թվագրվում են հեթանոսության ժամանակաշրջանով՝ մ․թ․ա. 2-1 դդ. և մ․թ․ 1-2-րդ դդ․, իսկ ամբողջական ուսումնասիրությունից հետո այն հնարավոր կլինի թանգարանացնել՝ ստեղծելով Հայաստանում նախադեպը չունեցող զբոսաշրջային վայր՝ համայնքում ենթակառուցվածքների ստեղծմամբ։
Այսպիսով, քննարկվել են հուշարձանի պահպանման և թանգարանացման՝ օրենքով սահմանված հնարավորությունները, և որպես վերջնական որոշման ընդունման ժամկետ՝ սահմանվել է առաջիկա 2 շաբաթը։ Հիշեցնենք, որ պատմական Արտաշատ մայրաքաղաքը կառուցվել է Արտաշես Ա-ի կողմից Ք․ ա. 189-188 թթ․ 12 մեծ ու 1 փոքր բլրի վրա, որոնցից մեկի վրա այժմ գտնվում է Խոր Վիրապ վանական համալիրը։
Հնագիտական պեղումներն սկսվել են դեռևս խորհրդային ժամանակաշրջանում և ընդհատումներով շարունակվել են անկախության տարիներին: Այդ ընթացքում հայտնաբերվել են բաղնիքների մնացորդներ, դրանց խճանկարները, մետաղադրամներ, տարբեր կառույցների և դրանց էլեմենտներ, որոնց մի մասն ուսումնասիրվել և թանգարանացվել է, իսկ մյուս մասը դեռևս ուսումնասիրման փուլում է թե՛ տեղացի, թե՛ արտասահմանյան մասնագետների կողմից։

Культура Официоз Общество
В ходе раскопок, проводимых на административной территории общины Малый Веди Араратской области Армении, обнаружено колонное строение.
Об этом сообщают из Министерства НОКС, уточняя, что сотрудники министерства посетили раскопки, чтобы на месте ознакомиться с находками и обсудить возможности их сохранения. Раскопки проводят археологи Института археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения.
По словам руководителя экспедиции М. Зардаряна, обнаруженное строение колонное, является постройкой исторической столицы Армении Арташата. Обнаружены основания 4-х колонн, остальное все еще находятся под землей.
По данным экспедиции, сооружение имеет несколько культурных слоев, восходящих к языческому периоду, 1-2 века до нашей эры. После их полного изучения здесь можно будет создать музей и туристическую территорию.
Обсуждались определенные законом возможности сохранности памятника. В последующие 2 недели будет принято окончательное решение.
Историческая столица Арташат строилась в годы правления Арташеса I, в 189 - 188 гг. Она на 12 больших и 1 малом холмах, на одном из которых находится монастырский комплекс Хор Вирап. Археологические раскопки проводились еще в советское время, периодически продолжались и в годы Независимости. За это время были обнаружены остатки терм, их мозаичные полы, монеты, элементы различных сооружений, часть из которых изучена и передана музеям, остальное до сих пор изучается как местными, так и зарубежными специалистами.