Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵՄ դեսպանին․ քննարկվել է ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն  ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Ողջունելով ԵՄ դեսպանին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Եվրոպական միության հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Ալեն Սիմոնյանը դեսպանին տեղեկացրեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում ձեւավորվել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակությունը, իսկ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի ԱԺ պատվիրակությունը ձեւավորման փուլում է:
Խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող նշանակալի աջակցության համար (2,6 մլրդ եվրո)՝ շեշտելով, որ  այն ուղղված է լինելու մի շարք ուղենշային նախաձեռնությունների:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԵՄ դեսպանն իր խոսքում  մեծապես կարեւորեց 2021 թվականի՝ արդար եւ ժողովրդավարական  խորհրդարանական ընտրությունները:  Նա վերահաստատեց ԵՄ  շարունակական աջակցությունը հայաստանյան ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Կողմերն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին՝ երկուստեք փաստելով, որ  հարցի կարգավորումը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այս համատեքստում քննարկվեցին տարածաշրջանային կայունության  եւ անվտանգության ամրապնդման  հարցերը:  Անդրադարձ եղավ ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողություններին:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվեց  խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության ակտիվացմանը միտված ծրագրերի իրականացումը:

Ален Симонян принял посла ЕС: обсуждались провокационные действия азербайджанских ВС
23 сентября председатель НС Армении Ален Симонян принял главу делегации Европейского Союза в Республике Армения, посла Евросоюза Андреа Викторин.
В ходе встречи Ален Симонян отметил, что развитие партнерства с Европейским Союзом является одним из приоритетов внешней политики Армении.
Он проинформировал посла, что в Национальном собрании РА сформирована делегация НС в Парламентской Ассамблее Евронест и формируется делегация Парламентского партнерства ЕС-Армения.
Глава Парламента поблагодарил за содействие, оказываемое Евросоюзом (2,6 миллиарда евро), подчеркнув, что оно будет направлено на ряд значимых инициатив.
Посол ЕС оценила справедливые и демократические парламентские выборы 2021 года. Она подтвердил неизменную поддержку ЕС процессам демократических реформ в Армении.
Стороны коснулись нынешнего этапа урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявив, что решение вопроса должно проходить под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этом контексте обсуждались вопросы укрепления региональной стабильности и безопасности. Обратились и к провокационным действиям Вооруженных сил Азербайджана на суверенной территории Республики Армения.