«Մատյան մարդասիրաց» ձեռագիրն առաջին անգամ դուրս կբերվի Մատենադարանից եւ կտեղափոխվի Սուրբ Ղազար կղզի
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը եւ ուղեկցող միջոցառումները տեղի կունենան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում հոկտեմբերի 8-10-ը:
Հոկտեմբերի 9-ին Սուրբ Ղազար կղզում՝ Մխիթարյան միաբանության եկեղեցում, տեղի կունենա համերաշխության աղոթք՝ հոգեւոր եւ պետական առաջնորդների, միջազգային մարդասիրական համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ եւ երգչախմբի կենդանի կատարումներով:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը, որը կանցկացվի «Վեր հառնելով միասին» խորագրի ներքո, կվարեն Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակառու, UWC Դիլիջանի շրջանավարտ, լիբանանցի Դալյա Աթալլահը եւ «Վաշինգթոն փոսթ» օրաթերթի փոխխմբագիր, սյունակավար, «Ավրորայի» երկար տարիների բարեկամ Դեյվիդ Իգնաթիուսը: Միջոցառման խորագրի ընտրությունն արտացոլում է նախաձեռնության հանձնառությունը՝ գործով արտահայտելու երախտագիտությունը նրանց, ովքեր ավելի քան 100 տարի առաջ փրկեցին հայերին եւ օգնեցին նրանց վերածնվելու:
Մրցանակի շնորհման արարողությանը կատարումներով հանդես կգան ծիրանափողի վարպետներ Արամ Իփեքջյանը եւ Ջիվան Գասպարյան կրտսերը, ինչպես նաեւ «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը, որը կղեկավարի Սոնա Հովհաննիսյանը, եւ որը հայտնի է երգչախմբային փորձարարական կատարումներով եւ հայկական երգչախմբային ժառանգությունն աշխարհով մեկ ներկայացնելով:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին, որի անունը հայտնի կդառնա մրցանակի շնորհման արարողությանը, կշնորհվի 1.000.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակ, ինչը կընձեռի բացառիկ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին: Միջոցառումը կեզրափակվի աշխարհահռչակ իտալացի տենոր, մաեստրո Անդրեա Բոչելիի կատարմամբ:
Մրցանակի շնորհման արարողությունից հետո, ըստ ավանդույթի, 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կարձանագրվի «Մատյան մարդասիրաց» եզակի ձեռագրում՝ յուրօրինակ մի տարեգիրք, որում ներկայացված է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունը: Մեր օրերում կազմված, իր տեսակի մեջ եզակի այս ձեռագիրն ստեղծվել է 2018թ. Մատենադարանում՝ հնագույն հայկական տեխնիկայի եւ նյութերի կիրառմամբ:
«Մատյան մարդասիրաց» ձեռագիրն առաջին անգամ դուրս կբերվի Մատենադարանից եւ կտեղափոխվի Սուրբ Ղազար կղզի՝ հայկական ամենակարեւոր մշակութային օջախներից մեկն աշխարհում, որտեղ 1512 թ․ հրատարակվել է առաջին հայալեզու տպագիր գիրքը:
«Ավրորայի» վենետիկյան միջոցառումները ներառում են նաեւ Aurora Dialogues երկու քննարկում՝ նվիրված ամենահրատապ մարդասիրական մարտահրավերներին: Հոկտեմբերի 8-ին տեղի կունենա «Հանդիպում 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների հետ» քննարկումը, որի ընթացքում «Ավրորայի» հերոսները կպատմեն իրենց գործունեության մասին: Երկրորդ քննարկումը՝ «Առողջապահական անվտանգության մարդասիրական կողմերը» թեմայով, կանցկացվի հոկտեմբերի 10-ին: Այն կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում առաջացած խնդիրների, դրանց հետեւանքների մասին է, ինչն օգտակար կլինի եւ կարող է կարեւոր լինել ապագա համավարակները կանխարգելելու գործում:
Միեւնույն ժամանակ շարունակվում են 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել իր թեկնածուին, որը հաղթահարել է անձնական մեծագույն մարտահրավերներ ուրիշներին օգնելու համար:

«Книга гуманности» впервые будет вынесена из Матенадарана и перенесена на остров Святого Лазаря
Церемония вручения премии «Аврора» и сопутствующие мероприятия состоятся в Италии, в Венеции с  8 по 10 октября. Об этом сообщает фонд IDeA, подчеркивая, что по сложившейся традиции каждая церемония награждения представляет собой тщательно продуманное культурное сочетание, в честь общечеловеческого духа и сегодняшних героев.
«9 октября на острове Св. Лазаря в церкви Конгрегации Мхитаристов состоится Молебен солидарности с участием религиозных и государственных деятелей, представителей международного гуманитарного сообщества и с исполнением хора», - говорится в сообщении, распространенным Фондом.
Церемонию вручения премии «Аврора» 2021 г., которая пройдет под девизом «Вместе возрождаясь», будут вести стипендиат Фонда Амаль Клуни, выпускница UWC Dilijan, ливанка Далия Аталлах и заместитель главного редактора «Washington Post».
Отмечается, что выбор девиза мероприятия отражает приверженность инициативы выражению благодарности тем, кто спас армян более 100 лет назад и помог им возродиться. Он также отражает вечные ценности сострадания, единства и сотрудничества, которые позволяют нам преодолевать самые насущные гуманитарные проблемы мира, включая совместную борьбу с пандемией и ее последствиями.
На церемонии выступят мастера дудука Арам Ипекджян и Дживан Гаспарян младший, а также Государственный камерный хор «Овер» под управлением Соны Ованнисян.
От имени выживших после Геноцида армян, в благодарность тем, кто их спас, победитель премии «Аврора»  2021 года, имя которого будет объявлено на церемонии награждения, получит премию в размере 1 000 000 долларов США, которая предоставит уникальную возможность продолжить цепочку пожертвований путем поддержки организаций, которые помогают нуждающимся. Завершится мероприятие выступлением всемирно известного итальянского тенора маэстро Андреа Бочелли.
После церемонии награждения, по традиции, имя лауреата премии «Аврора» 2021 года будет вписано в уникальную рукопись «Книга гуманности», в ежегодник, в котором описывается деятельность гуманитарной инициативы «Аврора». Эта уникальная рукопись, составленная в наши дни, была создана в 2018 году в Матенадаране с использованием древних армянских методов и материалов.
«Книга гуманности» впервые будет вынесена из Матенадарана и перенесена на остров Святого Лазаря, в один из важнейших армянских культурных центров в мире, где в 1512 году была напечатана первая книга на армянском языке.
В рамках мероприятий премии «Аврора» состоятся два обсуждения «Aurora Dialogues», посвященные наиболее насущным гуманитарным проблемам.
8 октября пройдет «Встреча в 2021 году. Беседа с героями «Авроры» », в ходе которой герои «Авроры» расскажут о своей деятельности. Второе обсуждение «Гуманитарные аспекты безопасности здоровья» состоится 10 октября. Оно посвящено проблемам, вызванным пандемией, ее последствиями. Обсуждение будет весьма полезным и может иметь важное значение в предотвращении будущих инфекций.
В то же время продолжается прием предложений кандидатов на номинирование премии «Аврора» 2022 г. До 31 октября 2021 г.  каждый может выдвинуть своего кандидата, преодолевшего свои большие личные проблемы, чтобы помочь другим.