Մեր նահատակներն ընկան, որ Հայաստանն ու Արցախն ապրեն. Փաշինյանի ուղերձը Անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ մասնակցել է Երևանի Հանրապետության հրապարակում Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվան նվիրված գլխավոր միջոցառմանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ նախագահը, Ազգային ժողովի նախագահը, փոխվարչապետները, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյակին նվիրված շնորհավորական ուղերձով, որում նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ
Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ
Կառավարության, Անվտանգության խորհրդի հարգելի անդամներ
Ազգային ժողովի պատգամավորներ
Դատական իշխանության հարգելի ներկայացուցիչներ
Սիրելի ծնողներ, հարազատներ մեր նահատակների
Սիրելի ներկաներ
Խնդրում եմ նախ հոտկնկայս, մեկ րոպե լռությամբ հարգենք հանուն Հայրենիքի ու նրա անկախության իրենց կյանքը տված մեր բոլոր նահատակների հիշատակը:
Բայց հին ու նոր քո վերքերով կանգնած ես դու կենդանի,
Կանգնած խոհո՜ւն, խորհըրդավոր ճամփին նորի ու հընի.
Հառաչանքով սըրտի խորքից խոսք ես խոսում Աստծու հետ
Ու խորհում ես խորին խորհուրդ տանջանքներում չարաղետ,
Խորհում ես դու էն մեծ խոսքը, որ տի ասես աշխարհքին
Ու պիտ դառնաս էն երկիրը, ուր ձըգտում է մեր հոգին―
Հույսի՜ հայրենիք
Լույսի՜ հայրենիք։
Հովհաննես Թումանյանի այս տողերը թերեւս ճշգրիտ են արտահայտում հանգրվանը, որում գտնվում է մեր հայրենիքը՝  Հայաստանի Հանրապետությունը, որն արդեն 30 տարեկան է: Ի՞նչ կտեսնենք մենք, եթե ետ նայենք մեր անկախ պետության 30-ամյա պատմությանը: Կտեսնենք հաջողություններ ու անհաջողություններ, կտեսնենք հաղթանակներ ու պարտություններ, կտեսնենք արցունքներ ու բերկրանք, կտեսնենք ոգեշնչում եւ հուսահատություն, կտեսնենք հիացմունք ու հիասթափություն, կտեսնենք պատերազմներ, պատերազմում կրած հաղթանակ եւ պատերազմում կրած պարտություն:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ծանրությունը կախված է այս հրապարակի վրա, եւ թերեւս հենց այս հանգամանքն է այն ճամփաբաժանի սիմվոլը, որի մասին խոսում է մեծն Թումանյանը: Ինչպե՞ս ապրել այս աղետից հետո, ինչպե՞ս նայել զոհվածների երեխաների, այրիների, հայրերի ու մայրերի աչքերին, ինչպե՞ս անել, որ նրանց զոհողությունն անիմաստ չդիտարկվի:
Այս բանաձեւումն է թերեւս մեր ամենամեծ խնդիրը՝ ձեւակերպել մեր կյանքի ու ապագայի ուղենիշը 30-ամյա անկախության այս հանգրվանում՝ անկախ պետության ապագա տասնամյակների համար: Իմ պատկերացրած ձեւակերպումն այսպիսին է.
Պատմությունը ցույց է տվել, ապացուցել է, որ հաղթանակը պատերազմում միշտ չէ, որ դարձել է հաղթանակ, նույնկերպ եւ՝ պարտությունը պատերազմում միշտ չէ, որ դարձել է պարտություն: Մենք մեր պարտությունը պիտի փոխակերպենք հաղթանակի, բայց պիտի փոխակերպենք նաեւ հաղթանակի մեր բանաձեւը, որովհետեւ՝ պատմությունը դա է ցույց տվել, որ հաղթելու համար պարտադիր չէ, երբեմն նույնիսկ պետք չէ հաղթել ուրիշներին: Հաղթել՝ նշանակում է հաղթել  հուսահատությանը, հաղթել անելանելիությանը, հաղթել՝ ճակատագրին, հաղթել մահվանը:
Իսկ ո՞ւր մնացին նահատակները:
Նրանք ընկան, որ Հայաստանն ապրի, նրանք ընկան, որ Արցախն ապրի: Եվ քանի ապրում է Հայաստանը, քանի ապրում է Արցախը՝ նրանք կենդանի են: Երբ զարգանում է Հայաստանը, երբ զարգանում է Արցախը՝ նրանց զոհողությունները հասել են իրենց նպատակին, որովհետեւ խոսքն իրենց զավակների, իրենց եղբայրների ու քույրերի հայրենիքի մասին է, վերջիններիս զավակների հայրենիքի մասին:
Եվ ուզում եմ, որ մենք այսօր տեսնենք մեր նահատակների ներկայությունը մեր կողքին, նրանց տեսնենք որպես կյանքի եւ ոչ որպես մահվան խորհրդանիշ, նրանց դարձնենք ապրելու ու հաղթելու՝ մահվանը հաղթելու, հուսահատությանը հաղթելու, անելանելիությանը հաղթելու խորհրդանիշ ու գրավական:
Արդեն երկար ժամանակ քննարկում ենք, թե ինչպիսի նախագծով պիտի հավերժացնենք արցախյան բոլոր պատերազմների նահատակների հիշատակը, որ խորհրդանշենք նրանց ներկայությունը, նրանց ապրելը մեր կողքին: Եվ որոշում ենք կայացրել Երեւանի բուսաբանական այգում հիմնադրել Կյանքի պուրակը, կենաց պուրակը, որտեղ արցախյան բոլոր պատերազմների բոլոր զոհերի կենդանությունն ու ներկայությունը խորհրդանշող ծառեր կտնկվեն, իսկ պուրակի կուլմինացիան կլինի կենաց ծառը՝ մեր բոլոր նահատակներին եւ հայրենիքին տված նրանց կյանքը խորհրդանշող:
Դա չի լինելու հուշակոթող, դա լինելու է կենաց պուրակ, որտեղ վազվզելու, աղմկելու, խաղալու են երեխաները, երիտասարդները ժամանց են ունենալու, մեծահասակները ճեմելու են ու զրուցելու, եւ այդ պուրակը լինելու է նրա մասին, որ ահա այդ բոլոր մարդկանց, այս բոլոր մարդկանց՝ Հայաստանի ու Արցախի ապրելու համար են զոհվել նրանք: Եվ Հայաստանի ապրելը, Արցախի ապրելը, խաղաղ ու զարգացող հայոց պետականությունը պիտի դառնա այն հաղթանակը որ նրանք կերտեցին:
Այստեղ ահա, այս լուսավոր հրապարակի սրտում տեղադրված, Հայոց դրոշներով պարուրված եւ Պատվո պահակախմբի կողմից պահպանվող այդ ծառերը կտեղափոխվեն Բուսաբանական այգի՝ խորհրդանշելով Հայաստանի Հանրապետության պատմության նոր դարաշրջանի մեկնարկը, խաղաղ զարգացման դարաշրջանի մեկնարկը:
Ապրի՛ր Հայաստան եւ բարձրացիր, ապրի՛ր Արցախ եւ բարձրացիր՝ հանուն նահատակների, որոնք ընկան, որ դու ելնես, որոնք ընկան, որ դու ելնես։

Наши мученики пали, чтобы Армения и Арцах жили: Послание Пашиняна по случаю 30-летия Независимости (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян на площади Республики в Ереване принял участие в главном мероприятии, посвященном Дню независимости Республики Армения. В мероприятии приняли участие президент Республики Армения, председатель Национального собрания, вице-премьеры, представители законодательной, исполнительной и судебной властей и граждане.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с поздравительным посланием по случаю 30-летия Независимости Республики Армения.
Глава правительства в своем послании отметил:
«Многоуважаемый президент Республики Армения,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые члены правительства, Совета безопасности,
Депутаты Национального Собрания,
Уважаемые представители судебной власти,
Уважаемые родители, родственники погибших воинов,
Прежде всего, прошу минутой молчания почтить память всех наших воинов, отдавших жизнь за Родину и ее независимость.
Ты вся изранена, земля, и всё же ты жива,
Стоишь готовая сказать заветные слова.
И веришь ты, что на твоем таинственном пути
Тебе сама судьба, сам бог поможет их найти.
Мы ждем великих слов твоих, мы напрягаем слух,
Ты станешь той страной, куда стремится вольный дух.
Священный мой край,
Бесценный мой край!     (пер. М. Павлова)
Эти строки Ованеса Туманяна, наверное, точнее всего отражают веху, в которой находится сейчас наша родина, Республики Армения, которой уже 30 лет. Что мы увидим, если оглянемся на 30-летнюю историю нашего независимого государства? Мы увидим успехи и неудачи, мы увидим победы и поражения, мы увидим слезы и радость, мы увидим вдохновение и отчаяние, мы увидим восхищение и разочарование, мы увидим войны, победу в войне и поражение в войне.
Тяжесть 44-дневной войны 2020 года висит на этой площади, и, возможно, это обстоятельство является символом пути, о котором говорит великий Туманян. Как жить после этой трагедии, как смотреть в глаза детям, вдовам, отцам и матерям погибших, как сделать так, чтобы их жертва не считалась бессмысленной?
Эта формула, наверное, является нашей самой большой задачей: сформулировать ориентиры нашей жизни и нашего будущего на этой вехе 30-летней независимости на ближайшие десятилетия независимого государства. Формулировка, которую я представляю, выглядит так:
История показала и доказала, что победа в войне не всегда была победой, точно так же, как поражение в войне не всегда было поражением. Мы должны превратить наше поражение в победу, но мы также должны преобразовать нашу формулу победы, потому что история показала, что для победы не обязательно, иногда даже не нужно одерживать победу над другими. Победить - значит одержать победу над отчаянием, одержать победу над безысходностью, одержать победу над судьбой, одержать победу над смертью.
А что же с жертвами?
Они пали, чтобы Армения жила, они пали, чтобы Арцах жил! И пока жива Армения, пока жив Арцах, живы и они! Если развивается Армения, если развивается Арцах, их жертва достигла своей цели, потому что речь идет о Родине их детей, их братьев и сестер, Родине детей последних.
И я хочу, чтобы мы видели присутствие наших мучеников сегодня рядом с нами, видели в них символ жизни, а не смерти, сделали их символом и залогом жизни и победы - победы над смертью, победы над отчаянием, победы над безысходностью.
Уже долгое время мы обсуждаем, каким проектом увековечить память жертв всех арцахских войн, чтобы это символизировало их присутствие, их жизнь рядом с нами. И мы решили создать Парк жизни в Ереванском ботаническом саду, где будут посажены деревья, символизирующие жизнь и присутствие всех жертв всех арцахских войн, а кульминацией парка станет Древо жизни, символизирующее жизни всех наших воинов, павших за Родину.
Это будет не мемориал, это будет парк жизни, где будут бегать, шуметь и играть дети, будет веселиться молодежь, взрослые будут гулять и беседовать, и этот парк будет о том, что наши воины погибли ради жизни всех этих людей, ради жизни Армении и Арцаха. И жизнь Армении, жизнь Арцаха, мирная и развивающаяся армянская государственность должны стать той победой, которую они создали.
Вот здесь, в самом центре этой яркой площади, окруженной флагами Армении и охраняемой Почетным караулом, вот эти деревья будут перенесены в Ботанический сад, символизируя начало новой эры в истории Республики Армения, начало эры мирного развития.
Живи Армения и возвышайся, живи Арцах и возвышайся ради мучеников, которые пали, чтобы ты встал на ноги!