Շարունակում ենք վստահությամբ նայել դեպի Հայաստանի ապագան՝ որպես ինքնիշխան, բարեկեցիկ պետություն․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան
Ուղիղ երեսուն տարի առաջ հայ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը քվեարկեց Խորհրդային Միության կազմից դուրս գալու օգտին՝ կատարելով առաջին քայլը անկախ ինքնիշխան պետության կարգավիճակի վերականգնման հարցում։ Այս մասին հայտարարություն է արել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը՝ շնորհավորելով ՀՀ անկախության 30-րդ տարեդարձը։
Ուղերձը՝ ստորև՝
Այսօր, երբ նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության երեսնամյա հոբելյանը, ես տեսնում եմ հայ ժողովրդի ուժն ու տոկունությունը և ավելի լավ ապագա կառուցելու վճռականությունը՝ ի հեճուկս աննախադեպ մարտահրավերների, ինչպիսիք էին գլոբալ համավարակը և անցյալ տարի Հայաստանին պատուհասած պատերազմը։ Ես տեսնում եմ, որ այս հինավուրց ժողովուրդը անկախության միջոցով կերտում է իր պատմության նոր գլուխը։ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ու երկրի քաղաքացիների համար տնտեսական հնարավորություններ ստեղծելու ճանապարհով և միաժամանակ ձգտում է լուծել անվտանգային կարևորագույն խնդիրները։ Երեսուն տարիների ընթացքում հայ-ամերիկյան գործընկերության հիմքում եղել են հենց այս ընդհանուր արժեքները։
Լայնածավալ և խորը գործընկերության ուղին
Մենք Միացյալ Նահանգների առաջին դեսպանությունը Հայաստանում բացեցինք երկրի անկախացումից կարճ ժամանակ անց՝ 1992թ․-ին, սակայն հայ-ամերիկյան գործընկերությունը շատ ավելի վաղ է սկսվել, քան մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Դեռևս 1919թ․ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի վարչակազմի ներքո ամերիկյան կառավարությունը տարածաշրջանով մեկ օժանդակություն էր ցուցաբերում Ցեղասպանությունից տուժած հայերին։
Այնուհետ Միացյալ Նահանգներն ակտիվ դերակատարում ունեցավ՝ օգնելով Հայաստանին  1988թ․ կործանարար երկրաշարժից հետո․ Միացյալ Նահանգների կառավարության ու մասնավոր քաղաքացիների կողմից տեխնիկական ու ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերվեց աղետի հետևանքների վերացման ու անօթևան մնացածներին օգնելու հարցերում։ ԱՄՆ արձագանքը սոսկ այս ողբերգության մասշտաբներով չէր պայմանավորված, այլ նաև ընդգծում էր մեր երկու ժողովուրդների միջև առկա կապերի խորությունը։ Խոսելով մեր ժողովուրդների կապի մասին չենք կարող չհիշատակել հայկական ակտիվ սփյուռքը ԱՄՆ-ում, որը մեր երկու երկրների ու մեր հարաբերությունների ամրության հարցում մշտապես հանդիսացել է կարևորագույն գործոն։
Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմամբ մեր գործընկերության դուռն ավելի լայն բացվեց։ Եվ երեսուն տարի անց, որի ընթացքում Միացյալ Նահանգների կողմից տրամադրվել է շուրջ 3  միլիարդ ԱՄՆ դոլար աջակցություն, մեր կապերն առավել քան երբևէ ամուր են։ Ամուր ժողովրդավարական հաստատությունների ձևավորում ու պահպանում, իրավունքի գերակայության ապահովում և կոռուպցիայի դեմ պայքար, մարդասիրական օգնություն դրա կարիքն ունեցողներին, անվտանգային կառույցների կարողությունների մեծացում, տնտեսական հնարավորությունների վերհանում և խթանում, առողջապահական համակարգի ամրապնդում, մշակութային ժառանգության պահպանություն, կրթական հնարավորությունների ընդլայնում, փոխանակային ծրագրերի միջոցով ներդրումներ մարդկային կապիտալում և տարածաշրջանային խաղաղության նախաձեռնությունների օժանդակում․ ահա երկկողմ հարաբերությունների այն լայն շրջանակը, որի ձևավորմանն ու ամրապնդմանն ուղղվել են մեր համատեղ ջանքերը։
Տոկունություն ի հեճուկս մարտահրավերների
Մեր բազմազան գործընկերությունն ամենուր միտված է այն նպատակին, որ մարդկանց կյանքը բարելավվի, բոլորս լինենք առողջ և ապահով ու ավելի լավ աշխարհ թողնենք մեր երեխաների համար։ Ինչպես այս տարի ավելի վաղ Հայոց ցեղասպանության հիշատակման իր խոսքում նշեց նախագահ Բայդենը, «Այսօր, սգալով կորուստների համար, եկե՛ք նաև մեր հայացքն ուղղենք դեպի ապագա՝ դեպի մի աշխարհ, որ մենք ուզում ենք կառուցել մեր երեխաների համար։ Աշխարհ, որ ստվերված չէ մոլեռանդության  ու անհանդուրժողականության առօրյա չարիքներով, աշխարհ, որտեղ հարգված են մարդու իրավունքները և որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել իրենց կյանքն արժանապատիվ ու անվտանգ»։
Վերջին քսան ամիսը փորձությունների շրջան էին, սակայն կրկին ի ցույց դրվեց հայ ժողովրդի տոկունությունն ու հայաստանյան ժողովրդավարության ամրությունը։ Այս տարվա ամռանը տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք ոչ միայն արժանացան միջազգային դիտորդների գովեստին հիմնարար իրավունքների ապահովման համար, այլ նաև հպարտանալու առիթ դարձան շատ հայերի համար, որոնք տեսան, որ ի հեճուկս դժվարությունների, հայաստանյան ժողովրդավարությունը աներեր մնաց։ Ու թեպետ մենք չպետք է մոռանանք մարտահրավերների, ողբերգությունների ու դժվարությունների մասին, որոնք մինչ օրս հաղթահարված չեն, սակայն պետք է նաև աչքի առաջ ունենանք այն ամենը, ինչին Հայաստանն հասել է ու նոր ձեռքբերումների հասնելու ներուժը։
Վերջին երեսուն տարվա ընթացքում ձևավորված կապերի ամուր հիմքի վրա շարունակելով մեր աշխատանքը՝ մենք հայ-ամերիկյան հարաբերությունների դրական ապագա ենք տեսնում և շարունակում ենք վստահությամբ նայել դեպի Հայաստանի ապագան՝ որպես ինքնիշխան, բարեկեցիկ պետություն, որը հաշվետու է իր ժողովրդի առաջ ու չունի վտանգներ հարևաններից։ Մենք սպասում ենք մեր գործընկերությանը շարունակական ընթացքին՝ մինչ Հայաստանն ընթանում է 1991թ․ սեպտեմբերի 21-ին որդեգրած ճանապարհով։

Мы продолжаем с уверенностью смотреть в будущее Армении как суверенного, процветающего государства: Посол США в РА
Армения движется по пути демократических реформ и создания экономических возможностей для своих граждан. Об этом говорится в послании посла США в Армении Линн Трейси по случаю Дня независимости Армении.
«Ровно тридцать лет назад подавляющее большинство армянского народа проголосовало за выход из состава Советского Союза, сделав первый шаг к восстановлению статуса Независимого суверенного государства. Сегодня, когда мы отмечаем тридцатую годовщину Независимости Республики Армения, я вижу силу и стойкость армянского народа, решимость построить лучшее будущее, несмотря на беспрецедентные проблемы, такие как пандемия, война, поразившие Армению в прошлом году. Я вижу, что этот древний народ путем независимости открывает новую главу своей истории. Армения проводит демократические реформы и создает экономические возможности для своих граждан, одновременно стремясь решать ключевые проблемы безопасности. На протяжении тридцати лет армяно-американское партнерство основывалось на этих общих ценностях», - написала посол.
Первое посольство США в Армении открылось вскоре после обретения страной независимости в 1992 году, но армяно-американское партнерство началось задолго до установления дипломатических отношений между нашими двумя странами. Еще в 1919 году․ При президенте Вудро Вильсоне правительство США оказало помощь всем армянам, пострадавшим от Геноцида, по всему региону.
Соединенные Штаты сыграли активную роль и в оказании помощи Армении после разрушительного землетрясения 1988 года․ Правительство Соединенных Штатов и частные лица оказали техническую и финансовую помощь в ликвидации последствий стихийных бедствий и бездомных.
Реакция США была обусловлена не только масштабом этой трагедии, но и глубиной существующих связей между нашими народами. Говоря о связи между нашими народами, нельзя не упомянуть об активной армянской диаспоре в США, которая всегда была ключевым фактором отношений наших двух стран. С установлением дипломатических отношений между Соединенными Штатами и Республикой Армения возможности нашего партнерства расширились. И тридцать лет спустя, в течение которых Соединенные Штаты предоставили Армении помощь на сумму около 3 миллиардов долларов, наши связи стали крепче, чем когда-либо. Создание и содействие сильным демократическим институтам, обеспечение верховенства закона, борьба с коррупцией, гуманитарная помощь нуждающимся, повышение потенциала структур безопасности, определение экономических возможностей, укрепление системы здравоохранения, сохранение культурного наследия, расширение образовательных возможностей, инвестирование через программы обмена, поддержка региональных мирных инициатив․ Это широкий спектр двусторонних отношений, на создание и укрепление которых были направлены наши совместные усилия», - отметила посол.
По словам Линн Трейси, многоплановое партнерство между двумя странами нацелено на улучшение жизни людей, обеспечение их здоровья и безопасности.
“Как сказал президент Байден в своей речи, посвященной Геноциду армян в начале этого года, «сегодня, оплакивая потери, давайте посмотрим в будущее, в мир, который мы хотим построить для наших детей. Мир, который не омрачен повседневными пороками фанатизма и нетерпимости, мир, в котором соблюдаются права человека, где все люди могут жить своей жизнью с достоинством и безопасностью». Последние двадцать месяцев были периодом испытаний, но вновь были продемонстрированы стойкость армянского народа и сила армянской демократии. Этим летом прошли парламентские выборы, которые не только получили высокую оценку международных наблюдателей за обеспечение основных прав, но и стали предметом гордости для многих армян, которые увидели, что, несмотря на трудности, демократия в Армении остается нетронутой. И хотя мы не должны забывать о вызовах, трагедиях и трудностях, которые не преодолены до сих пор, мы должны помнить обо всем, чего добилась Армения, и о потенциале для новых достижений. Продолжая нашу работу на прочном фундаменте связей, установленных за последние тридцать лет, мы видим позитивное будущее армяно-американских отношений. Мы продолжаем с уверенностью смотреть в будущее Армении как суверенного, процветающего государства, подотчетного своему народу, и не имеющего угроз от соседей. Пока Армения движется по пути, избранному 21 сентября 1991 года, мы ожидаем продолжения нашего партнерства", - добавила посол США в Армении.