Margareta Cederfelt Vienna 160921
«Շատ ավելին պետք է արվի, որպեսզի երաշխավորվի տևական խաղաղություն»․ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը ԼՂ հակամարտության մասին
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, շվեդ խորհրդարանական Մարգարետա Սեդերֆելտը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին ուղղված իր առաջին ուղերձում անդրադարձել է նաև Արցախին:
Նա մասնավորապես նշել է․  «Չնայած Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում հրադադարի հաստատմանը,  շատ ավելին պետք է արվի, որպեսզի երաշխավորվի տևական խաղաղություն` խաղաղ բնակիչների տառապանքները թեթևացնելու համար»:
Նա շեշտել է, որ  ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պատրաստ է խրախուսել միջխորհրդարանական երկխոսությունը՝ աջակցելու այս խաղաղ գործընթացին։

Margareta Cederfelt Vienna 160921
«Должно быть сделано гораздо большее, чтобы гарантировать длительный мир»: председатель ПА ОБСЕ о нагорно-карабахском конфликте
Председатель Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргарета Седерфельт считает, что для установления длительного мира в Нагорном Карабахе необходимо прилагать больше усилий. Об этом она сказала во время выступления на заседании Постоянного совета ОБСЕ.
Она подчеркнула, что хотя в Нагорном Карабахе действует режим прекращения огня, однако для обеспечения длительного мира и облегчения страданий гражданских лиц необходимо предпринять больше шагов.
«Опираясь на успешное сотрудничество с Парламентами Армении и Азербайджана, Парламентская ассамблея ОБСЕ всегда готова содействовать межпарламентскому диалогу для содействия мирному процессу», - сказала она.