Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը սահմանվել է 7.25 տոկոս․ ԿԲ
2021թ. օգոստոսին արձանագրվել է 0.4% գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.1% գնանկման  դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է ավելանալ և ամսվա վերջին կազմել է 8.8%, իսկ 12-ամսյա բնականոն գնաճը օգոստոսին ևս պահպանվել է 8.0%-ի շրջակայքում։
2021 թվականի երրորդ եռամսյակում, չնայած աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի կիրառման գործընթացի որոշակի դանդաղմանը և բազմաթիվ երկրներում համավարակի նոր բռնկումներին, ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում շարունակվում է տնտեսական ակտիվության ու համախառն պահանջարկի՝ սպասվածից արագ տեմպերով աճը: Ստեղծված իրավիճակում, մի շարք առաջարկի և պահանջարկի գործոնների ազդեցությամբ հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում գնաճային միջավայրը պահպանվում է, ինչպես նաև գործընկեր երկրներում գնաճն ընթանում է նախկին կանխատեսումների համեմատ ավելի բարձր հետագծով։ Այս պարագայում արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում է հիմնականում գնաճային ազդեցություն:
2021թ-ի ՀՀ տնտեսական աճի ընթացիկ զարգացումները գնահատվում են սպասվածից ավելի դրական՝ պայմանավորված գյուղատնտեսության և ծառայությունների ճյուղերի ավելի մեծ աճերով։ Համախառն պահանջարկը ևս աճում է սպասվածից փոքր-ինչ արագ տեմպերով, որին շարունակում են մեծ նպաստում ունենալ մասնավոր սպառման բարձր աճը, արտերկրից դրամական փոխանցումների՝ սպասվածից մեծ ծավալները և արտաքին պահանջարկի դրական միջավայրը, մինչդեռ մասնավոր ներդրումների աճը պահպանվում է համեմատաբար զսպված: Նման պայմաններում ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ մասնավոր սպառման՝ արտադրական կարողությունների ընդլայնման նկատմամբ առաջանցիկ աճը ներկայումս նպաստում է ներքին գնաճային միջավայրի ընդլայնմանը:
Վերջին ամիսներին գնաճի կարճաժամկետ արագացումը հիմնականում պայմանավորված է սեզոնային պարենային ապրանքների գների աճով, իսկ բնականոն գնաճը ձևավորվել է սպասվածից ավելի ցածր մակարդակում: Մյուս կողմից, թե՛ արտաքին հատվածից և թե՛ ներքին տնտեսությունից շարունակում են պահպանվել հիմնականում գնաճային ազդեցություններ, ուստի ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է համարում բարձրացնել քաղաքականության տոկոսադրույքը: Միևնույն ժամանակ, Խորհուրդը գնահատում է, որ վերջին շրջանում դրամավարկային պայմանների հետևողական խստացումը բավարար ազդեցություն է ունենում առաջանցիկ պահանջարկի կարգավորման, գնաճի զսպման և միջնաժամկետում գնաճի նպատակի ապահովման ուղղությամբ: Նման պայմաններում կանխատեսվում է, որ մինչև տարեվերջ 12-ամսյա գնաճը կպահպանվի բարձր մակարդակում, այնուհետև 2022թ-ին կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին և միջնաժամկետ հատվածում կկայունանա դրա շուրջ:
ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ տնտեսական հեռանկարների մասով դեռևս պահպանվող անորոշությունների ներքո կանխատեսված միջնաժամկետ ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը  հավասարակշռված են և դրանց դրսևորման պարագայում պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքել՝ ապահովելով գների կայունության նպատակի իրագործումը:
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ մինչև 2021թ. սեպտեմբերի 29-ը հրապարակվելիք Գնաճի հաշվետվությունում (Դրամավարկային քաղաքականության 2021թ. երրորդ եռամսյակի ծրագրում):

Ставка рефинансирования установлена на уровне 7,25%: ЦБ
Правление Центрального банка Армении на заседании 14 сентября постановило повысить ставку рефинансирования на 0,25 процентного пункта, установив ее на уровне 7,25%. Процентная ставка по залоговому репо Центрального банка РА установлена на уровне 8,75%.
Процентная ставка по средствам, привлеченным от банков Центральным банком РА, установлена на уровне 5,75%.
В сообщении ЦБ говорится, что в августе 2021 г. инфляция по сравнению с  0,1% того же месяца предыдущего года составила 0,4%, и в этом случае 12-месячная инфляция продолжала расти, в конце месяца она составила 8,8%, а 12-месячная нормальная инфляция в августе осталась на уровне 8,0%.
В третьем квартале 2021 года, несмотря на некоторое замедление процесса применения вакцин от коронавируса в мире и новые вспышки эпидемии во многих странах, в основных странах-партнерах РА продолжается рост экономической активности и валового спроса, более быстрыми темпами, чем ожидалось. В текущей ситуации, в силу ряда факторов спроса и предложения, инфляционная среда на международных рынках сырья и продовольствия сохраняется, так же как и в странах-партнерах инфляция находится на более высокой траектории, чем предыдущие прогнозы. В этом случае ожидается, что инфляционный сектор в основном будет иметь инфляционное влияние на экономику Армении.
Текущие тенденции экономического роста Республики Армения в 2021 году оцениваются как более позитивные, чем ожидалось, что обусловлено более значительным ростом отраслей сельского хозяйства и услуг. Валовой спрос растет немного быстрее, чем ожидалось, что дополнительно поддерживается более высокими темпами роста частного потребления, более высокими, чем ожидалось, денежными переводами и положительной конъюнктурой внешнего спроса, в то время как рост частных инвестиций остается относительно низким. В таких обстоятельствах Совет ЦБ считает, что поступательный рост частного потребления с точки зрения расширения производственных мощностей в настоящее время способствует расширению внутренней инфляционной среды.
Краткосрочное ускорение инфляции в последние месяцы в основном связано с ростом сезонных цен на продукты питания, в то время как нормальная инфляция оказалась ниже ожидаемой. С другой стороны, как внешняя, так и внутренняя экономика по-прежнему в основном испытывают инфляционные эффекты, поэтому Совет ЦБ считает целесообразным поднять политическую процентную ставку. В то же время, по оценке Совета директоров, недавнее ужесточение денежно-кредитных условий оказало значительное влияние на регулирование перспективного спроса, сдерживание инфляции и достижение целевых показателей инфляции в среднесрочной перспективе. В таких условиях прогнозируется, что 12-месячная инфляция будет оставаться высокой до конца года, затем в 2022 году приблизится к целевому показателю в 4% и стабилизируется вокруг него в среднесрочной перспективе.
Совет Центрального банка считает, что риски отклонения инфляции от прогнозируемой среднесрочной тенденции на фоне все еще неопределенных экономических перспектив сбалансированы и готовы адекватно отреагировать, если они будут реализованы, обеспечивая достижение цели стабильности цен.