Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ստիպված էին դիմակայել ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած լրջագույն մարտահրավերներին. Ալեն Սիմոնյանի ելույթը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովին հանդես եկավ «Խորհրդարաններ եւ համաշխարհային կառավարում. անավարտ օրակարգ» խորագրով ելույթով: ԱԺ նախագահը ելույթում նշեց, որ չնայած համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներին` ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է իր բնականոն գործունեությունը:
Ալեն Սիմոնյանը շեշտեց, որ չնայած ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հորդորին` դադարեցնելու բոլոր հակամարտությունները համավարակի ընթացքում, նախորդ տարի Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը ստիպված էին դիմակայել ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով առաջացած լրջագույն մարտահրավերներին:
Ալեն Սիմոնյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստին, որ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունները դարձել են կարեւոր հարթակ, որոնց միջոցով խորհրդարանականները կարողանում են ավելի գործուն մասնակցություն ունենալ միջազգային հարաբերություններին:
Ավելին, գլոբալ կառավարումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ոչ միայն պետությունների, այլեւ հասարակական կազմակերպությունների աջակցությունը:

Армении и Нагорному Карабаху пришлось столкнуться с серьезными вызовами, вызванными военной агрессией: выступление Алена Симоняна
Председатель НС Армении Ален Симонян в ходе проходящей в Вене V Всемирной конференции глав парламентов выступил с речью на тему «Парламенты и глобальное правление: незавершенная повестка дня». В своем выступлении председатель НС отметил, что, несмотря на обусловленные эпидемией ограничения Национальное Собрание Армении продолжило свою нормальную деятельность.
Ален Симонян подчеркнул, что, несмотря на призыв генерального секретаря ООН положить прекратить все конфликтам во время пандемии, в прошлом году Армении и Нагорному Карабаху пришлось столкнуться с серьезными вызовами, вызванными военной агрессией.
Ален Симонян обратил внимание присутствующих на то, что международные парламентские организации стали важной площадкой, в рамках которых парламентарии могут более деятельно принимать участие в международных отношениях.
Более того, для обеспечения глобального управления необходима поддержка не только государств, но и неправительственных организаций.