Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել  Գարեգին Երկրորդին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս և Ծայրագույն Պատրիարք, Նորին Սուրբ Օծություն Տեր-Տեր Գարեգին Երկրորդին:
Ձեր ծննդյան օրվա նախօրեին Ձեզ եմ հղում առողջության ու արևշատության իմ ջերմ բարեմաղթանքները:
Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին եղել և մնում է մեր ազգային ինքնության կարևորագույն հիմնասյուներից մեկը, մեզ միավորող առանցքը, մեր հավատքի, պատմության ու ավանդույթների շարունակական ներկայությունն ապահովողը մեր արժեհամակարգում, մեր մշակույթում, մեր ներաշխարհում:
Ձեր հայրապետության շուրջ 22 տարիների ընթացքում մեր եկեղեցական կյանքն աշխուժություն է ապրում՝ անցյալի արժևորմամբ, ներկայիս գործունեությամբ և ապագայի տեսլականով: Անցնող 22 տարիները Հայ եկեղեցու համար եղել են զորացման, բարեփոխման, եկեղեցաշինության տարիներ: Այդ ընթացքում ձեռնարկվել են քայլեր՝ միտված Հայ եկեղեցու առաքելությունն առավել արդյունավետ դարձնելուն և եկեղեցական կյանքը կանոնակարգելուն:
Որպես Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ձեր գահակալության հատկապես այս վերջին տարիները համընկնում են մի ժամանակահատվածի, երբ մեր երկիրն ու ժողովուրդը անցնում են բազում դժվարությունների ու փորձությունների միջով:
Ցանկացած դժվարին իրավիճակ հաղթահարելու մեկ ճանապարհ կա՝ միասնությունը: Ներկայիս արագ փոփոխվող աշխարհում մարդկությունն ի թիվս այլ ճգնաժամերի, նաև ինքնության ճգնաժամ է ապրում: Առկա մարտահրավերներն ու խնդիրներն առավել քան կարևոր են դարձնում համախմբումը հոգևոր ու բարոյական արժեքների շուրջ, որոնք մնայուն են նաև մեր եկեղեցու շնորհիվ:
Մեր ժողովուրդը կարիք ունի հույսի, հավատի և վստահության, կարիք ունի բարոյական մաքրության, համերաշխ ու միասնական կեցության, փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության, կարիք ունի վերածննդի ու վերարժևորման: Գնահատելի է, որ, մխիթարության, ոգևորումի և աջակցության խոսքերի հետ մեկտեղ, որպես հայրենասիրության յուրատեսակ դաս, այս մասին հնչեցվում է նաև Վեհափառի կողմից:
Թող Ձեր հայրապետական հոգածությունն այսուհետ ևս աջակից և սատար լինի մեր երկրին ու ժողովրդին՝ ի շահ մեր Հայրենիքի և աշխարհասփյուռ հայության, ժողովուրդ-պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների ամրապնդման:

Президент Армен Саркисян направил послание Гарегину II
Президент Республики Армен Саркисян направил послание Католикосу Всех Армян, Святейшему Патриарху, Его Святейшеству Гарегину II.
«Ваше Святейшество,
накануне Вашего дня рождения шлю Вам самые теплые пожелания здоровья и благополучия.
Святая Армянская Апостольская Церковь была и остается одной из важнейших опор нашей национальной идентичности, осью, которая нас объединяет, обеспечивает постоянное присутствие нашей веры, истории и традиций в наших ценностях, нашей культуре, нашем внутреннем мире.
В течение 22 лет Вашего Патриаршества наша церковная жизнь была живой, с пониманием и оценкой прошлого, нынешнего, видением  будущего. Последние 22 года были для Армянской церкви годами укрепления, реформ и церковного строительства. За это время были предприняты шаги,  цель которых – сделать миссию Армянской церкви более эффективной и упорядочить церковную жизнь.
Особенно эти, последние годы Вашего правления как Католикоса Всех Армян, совпали с периодом, когда наша страна и народ переживают множество трудностей и испытаний.
Есть только один способ преодолеть любую трудную ситуацию - единство. В сегодняшнем быстро меняющемся мире, помимо других кризисов, человечество переживает кризис идентичности. Существующие вызовы и проблемы делают более чем важным объединение вокруг духовных и нравственных ценностей, которые сохраняются благодаря нашей церкви.
Наш  народ  нуждается в надежде, вере и доверии, иму нужна нравственная чистота, солидарность и единство, взаимное уважение и терпимость,   возрождение и переоценка. Мы ценим, что  наряду со словами утешения, ободрения и поддержки, как уникальный урок патриотизма, Его Святейшество озвучивает и это.
Пусть Ваша Патриаршая забота и впредь будет поддерживать нашу страну и народ на благо нашей Родины, укрепит отношения народ-государство-церковь, а также с армянами всего мира.