Հայաստանում քննարկել են ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցը
Հայաստանում տեղի է ունեցել  Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման հարցով առաջին աշխատանքային հանդիպումը։
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի ոլորտային ընկերություններ և կազմակերպություններ:
Կողմերը քննարկել են Հայկական ԱԷԿ-ի մշակած թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԿԵ) հայեցակարգի նախագիծը։ Դիտարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի ՇԺԿԵ հայեցակարգի նախագծում առաջարկվող միջոցառումներն ու մոտեցումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի ВВЭР-440 տիպի ռեակտորներով ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ընթացքում կիրառված մոտեցումները:
«Մեր ընդհանուր խնդիրը ռուսաստանցի մասնագետների հետ համատեղ՝ Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության առավելագույնս բարձրացումն է: Արդեն կատարվել են նախնական հաշվարկներ, ըստ որոնց կայանը կարող է լրացուցիչ շահագործվել 2026 թվականից հետո», - ասել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Աշխատանքային խմբի գործունեությունը համակարգում է «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն: Ըստ «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի՝ Ռոսատոմի ձեռնարկությունները կուտակել են ատոմակայանների շահագործման ժամկետը երկարաձգելու հսկայական փորձ, և դա օգտակար կլինի Հայկական ատոմակայանի կրկնակի երկարաձգման հայեցակարգի պատրաստման համար: «2019-ին Կոլայի ԱԷԿ-ում հաջողությամբ ավարտվեց էներգաբլոկների լայնածավալ արդիականացումը, ինչը հնարավորություն տվեց մեծացնել նրանց անվտանգության մակարդակը և երկարաձգել շահագործման ժամկետները մինչև 2033 և 2034 թվականները: Այժմ Կոլայի ատոմակայանը հուսալիորեն ապահովում է էլեկտրաէներգիայով սպառողների մեծ մասին Մուրմանսկի շրջանում և Կարելիայում», - ընդգծեց Եվգենի Սալկովը:
Հանդիպման արդյունքում աշխատանքային խմբի մասնակիցներն արդեն ծրագրել են հետագա քայլեր՝ կրկնակի երկարաձգման և Հայաստանում ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման հայեցակարգի վերամշակումը, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի անվտանգության բարելավման աշխատանքների ցանկի որոշումը, Հայաստանում ԱԷԿ-ի կրկնակի երկարաձգման շրջանակներում ռադիոակտիվ թափոնների և ծախսված միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ապահովումը և այլ կարևոր աշխատանքներ: Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հայեցակարգի համաձայնեցման համատեղ աշխատանքային խմբի հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մինչև 2021 թվականի վերջը:

В Армении обсудили вопрос о продлении срока эксплуатации второго энергоблока АЭС
В Армении состоялась первая рабочая встреча по вопросу о двукратном продлении срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС.
В рабочую группу вошли организации и компании сферы Армении и России.
Стороны обсудили разработанный Армянской АЭС проект концепции двукратного продления срока эксплуатации энергоблока №2. Рассмотрены меры и подходы, предложенные в проекте концепции МГЭС Армянской АЭС, а также подходы, использованные при двукратном продлении срока эксплуатации энергоблоков российских реакторов типа ВВЭР-440.
«Наша общая задача вместе с российскими специалистами - обеспечить максимальную безопасность, надежность и эффективность работы Армянской АЭС. Уже сделаны предварительные расчеты, согласно которым станция может быть дополнительно введена в эксплуатацию после 2026 года», - сказал генеральный директор ЗАО «ААЭС» Эдуард Мартиросян.
Координацию деятельности рабочей группы осуществляет АО «Росатом Сервис». По словам генерального директора ООО «Росатом Сервис» Евгения Салькова, у компаний Росатома накоплен огромный опыт по продлению срока эксплуатации АЭС, который будет полезен при подготовке концепции двукратного продления Армянской АЭС. «В 2019 году успешно завершена масштабная модернизация энергоблоков Кольской АЭС, которая позволила повысить их уровень безопасности, продлить срок службы до 2033-2034 годов. В настоящее время Кольская АЭС в Мурманской области и Карелии надежно обеспечивает большинство потребителей электроэнергии», - сказал Евгений Сальков.
По итогам встречи участниками рабочей группы уже намечены дальнейшие шаги: двойное продление, доработка концепции повышения безопасности АЭС в Армении, определение перечня работ по повышению безопасности блока 2 АЭС, безопасное обращение с радиоактивными отходами и отработавшим ядерным топливом, обеспечение и другие важные работы. Следующее заседание совместной рабочей группы по согласованию продления срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС планируется провести до конца 2021 года.