Օրացույց․ 13-ը օգոստոսի․ Հայրենական պատերազմի վետերաններին զուգագուլպա են բաժանում (տեսանյութ)
1998-ի օգոստոսի 13-ին Ա1+ հեռուստաընկերություն է եկել Արմավիրի հացի գործարանից հեռացված հացթուխների խումբը ։Նրանք եկել էին պատմելու, թե ինչ հանցագործ մեխանիզմներով է գործարանի տնօրենը թերակշռում հացը, որի համար դատախազությունը հենց իրենց է ճանաչել մեղավոր
1999-ի օգոստոսի 13-ին հայ հասարակությունը հրաժեշտ էր տալիս պետական եւ քաղաքական գործիչ Էդվարդ Եգորյանին ։Այստեղ է նրա երբեմնի թիմակից Վանո Սիրադեղյանը, ժամանում են Ազգային Ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը եւ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը։ Ռոբերտ Քոչարյանը ցավակցել էր հանգստավայրից։ Էդվարդ Եգորյանին համարում էին ժամանակից առաջ ընկած մարդ։ Նա Հայաստանի Սահմանադրության հեղինակներից մեկն էր եւ դատաիրավական բարեփոխումների նախաձեռնողը   1998-ի հոկտեմբերի 27-ին ընդունված «Զինծառայողների մասին» օրենքը խանգարում է  թոշակառու մարդկանց ապրել։
2000 թվականի օգոստոսի 13-ին նրանք հավաքվել են կառավարության մոտ եւ ասում են, որ այսպես չի լինի՝ հայկական բանակի ենթասպան ավելի շատ գումար է ստանում, քան խորհրդային բանակի գնդապետը։ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը խոստանում է՝ կվերահաշվարկենք։ Իսկ սոցիալական վարչության պետն ասում է, որ պետք է նայել բյուջեի հնարավորություններին,, որից հետո 6 ամսվա, գուցե մեկ տարվա ընթացքում 70 տարին անցած այս մարդկանց հարցը լուծվի։
Երկու ամիս առաջ ստեղծված Ազատամարտիկ կանանց վետերանների միությունն արդեն 7 հազար անդամ ունի ։Միության նախկին ղեկավարը Արկադի Տեր-Թադեւոսյանն էր, որը կազմակերպությունը լքել է մի քանի օր առաջ այն բանից հետո, երբ կինը վետերանները դատապարտել են ոստիկանության բախումը զոհված ազատամարտիկների մայրերի հետ
2001-ի այս օրերին Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանները խորը շփոթմունքի մեջ են՝ ինչ-որ բարեգործական կազմակերպություն նրանց բաժանում է երկուական զուգագուլպա ։Ի՞նչ են նրանք անելու այդ զուգագուլպաները
2001-ի օգոստոսի 13-ին Ազգային Ժողովի զուգարաններից մեկում աշխուժություն է՝ հոկտեմբերի 27-ից մոտ երկու տարի հետո այնտեղ իրականացվում է փորձաքննություն ։Հենց այս զուգարան է մտել Նաիրի Հունանյանը Ազգային Ժողովի դահլիճ ներխուժելուց առաջ։ Այստեղի կախովի առաստաղի մյուս կողմում է, ըստ նախաքննական մարմնի, Հունանյանը թաքցրել իր զենքը։ Փորձագետները զուգարանի վերեւի սալիկների վրա հայտնաբերում են որոշ մատնահետքեր։ Խազեր կան կախովի առաստաղի վրա։ Դեպքից հետո 1 տարի 8 ամսվա ընթացքում այս զուգարանը գործել է, բայց դա փորձաքննությանը չի խանգարում 2009-ի այս օրը կառավարության նիստում Տիգրան Սարգսյանն առաջին անգամ խոսում է ճանապարհային երթեւեկության ժամանակ ամրագոտիներ կապելու կարեւորության մասին։ «Ամոթ բան չէ, եթե վարորդը օգտագործում է ամրագոտին: Ամոթը հակառակն է` լոպազությունն է: Անհրաժեշտ է այս փաստաթուղթը ներկայացնել հանրությանը: Երկրում կարգուկանոնը սկսվում է հենց ճանապարհային երթեւեկության կանոնների պահպանումից»,-ասում է Տիգրան Սարգսյանը։

Календарь. 13 августа: Ветеранам Отечественной войны раздают колготки (видео) (видео)
13-го августа 1998 года в телекомпанию А1+ приехала группа пекарей, которых уволили из армавирского хлебного завода. Они приехали, чтобы рассказать, какими преступными механизмами директор завода недовешивает хлеб, за что прокуратура признала виновными именно их.
13-го августа 1999 года армянская общественность прощается с государственным и политическим деятелем Эдвардом Егоряном. Здесь находится его бывший однокомандник Вано Сирадегян, приезжают председатель Национального собрания Карен Демирчян и премьер-министр Вазген Саркисян. Роберт Кочарян соболезновал с места отдыха. Эдварда Егоряна считали человека, который идет раньше времени. Он был одним из авторов Конституции Армении и представлял судебно-правовые реформы.
Закон «О военнослужащих», принятый 27-го октября 1998 года мешает жить пенсионерам. 13-го августа 2000 года они собрались около правительства и говорят, что так не должно быть: прапорщик армянской армии получает больше денег, чем полковник советской армии. Глава аппарата правительства обещает: перерасчитаем. А начальник социального управления говорит, что нужно смотреть на возможности бюджета, после чего в течение 6 месяцев, возможно, одного года будет решен вопрос этих людей, которым исполнилось 70 лет.
В Союзе женщин ветеранов освободителей, который создался два месяца назад, уже 7 тысяч членов. Бывший руководитель Союза Аркадий Тер-Тадевосян, который покинул организацию несколько дней назад после того, когда ветераны-женщины осудили столкновение полиции с матерями погибших воинов-освободителей.
В эти дни 2001 года ветераны Великой Отечественной войны в глубоком замешательстве: какая-то благотворительная организация раздает им по двое колготок. Что они будут делать с этими колготками?
13-го августа 2001 года в одном из туалетов Национального собрания ажиотаж: спустя около двух лет после 27-го октября здесь проводится экспертиза. Именно в этот туалет вошел Наири Унанян перед тем как проникнуть в зал Национального собрания. С другой стороны здешнего висячего потолка, согласно органу предварительного расследования, Унанян спрятал свое оружие. Эксперты обнаруживают на плитках сверху туалета какие-то отпечатки пальцев. На подвесном потолке есть царапины. В течение 1 года 8 месяцев после происшествия этот туалет действовал, но это не мешает экспертизе.
В этот день 2009 года на заседании правительства Тигран Саркисян впервые говорит о важности ремней безопасности во время дорожного движения. «Не стыдно, если водитель использует ремень безопасности. Стыдно обратное – бахвальство. Необходимо этот документ представить общественности. Порядок в стране начинается именно с соблюдения правил дорожного движения», - говорит Тигран Саркисян.