235522449_4207270949391557_2331805238169544970_n
Ուժեղ քամու հետևանքով երեկ վնասվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տանիքը։ Քամին ամբողջությամբ պոկել է այն, վնասվել է նաև՝ արգելոց-թանգարանի նախասրահի տանիքի ապակեպատ հատվածը։ Այս մասին տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ-ն։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱկ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ուղեկցությամբ այսօր արգելոց-թանգարանի տարածքում են եղել նաև ԱԻ նախարարության աշխատակիցները։
Մասնագետների հետ անհրաժեշտ քննարկումներից հետո, ամենասեղմ ժամկետում, կվերացվեն վնասի հետևանքները, կնորոգվի արգելոց-թանգարանի տանիքը։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը հայցում է այցելուների ներողամտությունը և տեղեկացնում, որ առաջիկա մի քանի օրը թանգարանը փակ լինի։ Այցելուները կարող են շրջել միայն հուշարձանի տարածքում։

235522449_4207270949391557_2331805238169544970_n
11 августа из-за сильного ветра была повреждена крыша историко-культурного музея-заповедника «Звартноц».
Пресс-служба ГНКО «Служба охраны историко-культурных заповедников и  исторической среды» сообщает, что шифер полностью сорвало ветом, и была повреждена застекленная часть крыши вестибюля музея-заповедника.
12 августа сотрудники МЧС в сопровождении директора ГНКО Ара Тарвердяна также посетили территорию музея-заповедника.
После необходимых обсуждений со специалистами в кратчайшие сроки будут устранены последствия повреждений, отремонтируют крышу музея-заповедника.
Руководство ГНКО «Служба охраны памятников» приносит извинения посетителям и сообщает, что в ближайшие дни музей будет закрыт. Посетители могут только осматривать и ходить по территории вокруг памятника.