ՄԱԿ-ի փորձագետները կլիմայական բազմաթիվ փոփոխություններ համարել են անդառնալի
Կլիմայի փոփոխությունների գծով ՄԱԿ-ի փորձագետների միջկառավարական խումբը (ԿՓՓՄԽ) օգոստոսի 9-ին հրապարակել Է մի զեկույց, որում նախազգուշացրել Է, որ կլիմայական բազմաթիվ փոփոխություններ անդառնալի են, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ապացույցներն անհերքելի են. ջերմոցային գազերի արտանետումները խեղդում են մեր մոլորակը եւ վտանգի ենթարկում միլիարդավոր մարդկանց: Գլոբալ տաքացումն ազդում Է Երկրի յուրաքանչյուր տարածաշրջանի վրա, բազմաթիվ փոփոխություններ դառնում են անդառնալի: Մենք պետք Է վճռականորեն գործենք կլիմայական աղետը կանխելու նպատակով»,-ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը Twitter-ում գրել Է ԿՓՓՄԽ-ի հաշվետվության հրապարակման կապակցությամբ:
Հաշվետվության համաձայն, «կլիմայի դիտարկվող փոփոխություններից շատերն աննախադեպ են հազարավոր, եթե ոչ՝ հարյուր հազարավոր տարիներ», իսկ փոփոխություններից շատերը, որոնք արդեն սկսվել են, օրինակ, ծովի մակարդակի շարունակական բարձրացումը, «անդառնալի կլինեն հարյուր հազարավոր տարիներ»:
Զեկույցում նշվում Է, որ եթե շտապ կարգով չկրճատվեն ջերմոցային գազերի արտանետումները մթնոլորտ, ապա հնարավոր չի լինի առաջիկա տասնամյակում սահմանափակել միջին համաշխարհային ջերմաստիճանի՝ Ցելսիուսի 1,5 աստիճան կամ գոնե Ցելսիուսի 2 աստիճան բարձրացումը: Ավելի վաղ 2018 թվականին ԿՓՓՄԽ-ն հրապարակել Էր «Գլոբալ տաքացում Ցելսիուսի 1,5 աստիճանով» զեկույցը, որում նշել Է, որ մոլորակն արդեն տառապում Է Ցելսիուսի 1 աստհիճանով գլոբալ տաքացումից, ուստի անհրաժեշտ Է սահմանափակել տաքացումը Ցելսիուսի 1,5 աստիճանի մակարդակով:
Փորձագետները հայտարարել են, որ կլիմայի փոփոխությունը վերաբերում Է աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններին, եւ առաջիկա տասնամյակներին բոլոր տարածաշրջաններում այն Է՛լ ավելի զգալի կդառնա: Ցելսիուսի 1,5 աստիճանով միջին համաշխարհային ջերմաստիճանի բարձրանալու դեպքում կավելանա անոմալ տապերի ալիքների քանակությունը, տարվա տաք եղանակները կդառնան ավելի երկար. իսկ ցուրտ եղանակները՝ ավելի կարճ:
Ցելսիուսի 2 աստիճանով գլոբալ տաքանալու դեպքում տապը լուրջ սպառնալիք կդառնա մարդկանց առողջության եւ գյուղատնտեսության համար:
Կլիմայի փոփոխությունը կհանգեցնի ոչ միայն միջին համաշխարհային ջերմաստիճանի բարձրացման, այլեւ եղանակային այլ պարամետրերի փոփոխության, ինչը կարող Է հանգեցնել հեղեղումների թվաքանակի ավելացման, սառցադաշտերի հալվելու, ծովային Էկոհամակարգի փոփոխության:
Նաեւ զեկույցում նշվում Է, որ մարդու գործունեությունը գլոբալ տաքացման գլխավոր եւ անվիճելի պատճառն Է:
Փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ ածխաթթու գազերի եւ ջերմոցային մյուս գազերի մթնոլորտ արտանետումների արագ եւ զգալի կրճատումը կարող Է կլիմայի փոփոխություններն այնքան Էլ ուժեղ չդարձնել:
ԿՓՓՄԽ-ի զեկույցը Գնահատիչ վեցերորդ զեկույցի մի մասն Է, որի շուրջ ընդհանրացնող զեկույցը կհրապարակվի 2022 թվականին:
ԿՓՓՄԽ-ի ընդհանրացնող զեկույցները հրապարակվում են 6-7 տարին մեկ անգամ: ԿՓՓՄԽ-ն ընդհանրացնող զեկույցների միջեւ ընկած ժամանակաշրջանում նաեւ հատուկ զեկույցներ Է հրապարակում ավելի կոնկրետ հարցերի շուրջ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Эксперты ООН сочли многие климатические изменения необратимыми
Межправительственная группа экспертов по изменению климата (МГЭИК) ООН в понедельник, 9 августа, опубликовала доклад, в котором предупредила о том, что многие климатические изменения необратимы.
"Доказательства неопровержимы: выбросы парниковых газов душат нашу планету и ставят в опасность миллиарды людей. Глобальное потепление влияет на каждый регион на Земле, многие изменения становятся необратимыми. Мы должны действовать решительно, чтобы предотвратить климатическую катастрофу", - написал Генсек ООН Антониу Гуттериш в твиттере в связи с публикацией отчета МГЭИК,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU
Согласно отчету, "многие из наблюдаемых изменений климата беспрецедентны за тысячи, если не сотни тысяч лет", а многие из изменений, которые уже начались, например, продолжающийся подъем уровня моря, будут "необратимыми на протяжении сотен тысяч лет".
В докладе отмечается, что, если в срочном порядке не сократить выбросы в атмосферу парниковых газов, то будет невозможно ограничить за ближайшие десятилетия повышение среднемировой температуры 1,5° C или хотя бы 2° C. Ранее в 2018 году МГЭИК опубликовала доклад "Глобальное потепление на 1,5 °C, в котором отмечала, что планета уже страдает от глобального потепления на 1° C, потому необходимо ограничить потепление на уровне 1,5° C.
Эксперты заявили, что изменение климата затрагивает все регионы мира, и в ближайшие десятилетия во всех регионах оно станет еще более заметным. При повышении среднемировой температуры на 1,5° C увеличится количество волн аномальной жары, теплые времена года станут длиннее, а холодные - короче. При глобальном потеплении на 2° C жара станет серьезной угрозой для здоровья людей и для сельского хозяйства.
Изменение климата приведет не только к повышению среднемировой температуры, но и к изменению других погодных параметров, что может привести к увеличению количества наводнений, таянию ледников, изменению морских экосистем.
Также в докладе отмечается, что деятельность человека - главная и неоспоримая причина глобального потепления.
Эксперты пришли к выводу, что в случае быстрого и значительного сокращения выбросов углекислого газа и других парниковых газов в атмосферу способно сделать изменения климата не такими сильными.
Доклад МГЭИК является частью Шестого оценочного доклада, обобщающий доклад по которому будет опубликован в 2022 году.
Обобщающие доклады МГЭИК публикуются раз в 6-7 лет. МГЭИК также публикует специальные доклады по более конкретным вопросам между Обобщающими докладами.