Օրացույց․ 6-ը օգոստոսի․ կառավարությունը հայտարարում է Հյուսիս - Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության մեկնարկի մասին (տեսանյութ)
1998-ի օգոստոսի 6-ին իր աշխատասենյակում չորս դիմահար կրակոցով սպանվեց Հայաստանի գլխավոր դատախազ Հենրիկ Խաչատրյանը։Սպանությունից առաջ գլխավոր դատախազը հայտարարել էր, որ սպասվում են աղմկահարույց սպանությունների բացահայտումներ, որոնցից էր նախկին քաղաքապետ Համբարձում Գալստյանի սպանությունը։ Գլխավոր դատախազի վրա կրակողը հանրապետական դատախազության քրեադախազական բաժնի դատախազ Արամ Կարապետյանն էր, որը տեղում ինքնասպանություն է գործել։ Սպանությունից հետո հեռուստատեսությամբ հայ ժողովրդին է դիմում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նա ցնցված է։
Ռոբերտ Քոչարյանին առընթեր մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Պարույր Հայրիկյանը քաղաքական գործիչներից միակն է, որը համաձայնվում է գնահատել գլխավոր դատախազի սպանությունը։Ըստ նրա հանցավոր աշխարհը մոբիլիզացրել էր իր բոլոր ուժերը, քանի որ նախկինում կատարված մի շարք սպանությունների բացահայտում էր սպասվում, բայց մարդասպանությունն ինքը չի կապում հանցավոր աշխարհի հետ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվորումի բացակայության եզրին
1999-ի այս օրը քննարկում է նույն տարվա մայիսի Ազգային Ժողովի պատգամավորության թեկնածուների հայտարարագրերի հարցը։Տուգանք է սպառնում այն թեկնածուներին, որոնք նախընտրական ծախսերի վերաբերյալ հայտարարագիր չեն ներկայացրել, ինչպես նաեւ խախտել են ընտրական օրենսգրքի պահանջները նախընտրական հիմնադրամ բացելու վերաբերյալ։ Քվեարկել է պատգամավորության 627 թեկնածու, որոնցից 146-ն է օրենքի պահանջներին համապատասխան հիմնադրամ բացել եւ ծախսերի հայտարարագիր ներկայացրել։ Մնացած 481 թեկնածուն դատարանի որոշմամբ պետական բյուջեն կհարստացնի մոտ 72 միլիոն դրամով։
Հայաստանում սպասվում են առաջին համահայկական խաղերը։Վերանորոգվում են մարզադահլիճներ, որոնք 21 օր հետո պիտի պատրաստ լինեն, թեպետ նրանց տրված է 15 օր ժամանակ։ Բանվորները դժգոհ են։ Կենսաքիմիայի ինստիտուտի տնօրենը 2000 թվականի այս օրը բարբարոսություն է որակում Արաբկիրի էլեկտրացանցի արածը, որով 4 օր առանց հոսանքի մնացած ինստիտուտի տարիների աշխատանք է ոչնչացվել։ Գիտնականները վստահ են, որ պետությունը պետք է փոխհատուցի թույլ տված վնասի համար
2000 թվականի օգոստոսի 6-ին համագործակցության մասին համատեղ հայտարարություն են տարածում Ստեփան Դեմիրճյանի գլխավորած ՀԺԿ-ն եւ Արտաշես Գեղամյանի գլխավորած Ազգային Միաբանությունը։Պարոն Գեղամյանն ասում է, որ մտադիր են միասին փրկել հայ ժողովրդին։
Սամվել Բաբայանի անվերապահ արդարացման պահանջով 2001 թվականի օգոստոսի 6-ին կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նստավայր են ժամանում Ղարաբաղի պաշտպանության նախկին նախարար, Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափորձի գործով դատապարտված Բաբայանի մարտական ընկերների կոմիտեն Կաթողիկոսի հետ հանդիպումից հետո մասնակիցներից մեկը՝ Արմեն Եղյանն ասում է, որ Գարեգին Երկրորդն ըմբռնել է խնդիրը եւ համաձայնվել Բաբայանի արդարացման հարցը ներկայացնել Հայաստանի իշխանություններին։
Կաթողիկոսի համար Փոքրիկ խնդիր է առաջացնում այն, որ Արցախի Ազգային հերոսն արդեն դատապարտված է եւ հետո մարդկայնորեն պետք է հասկանալ Արկադի Ղուկասյանին, նրա վրա են կրակել; 2007 թվականի օգոստոսի 6-ին Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ է նշանակվում Վլադիմիր Կարապետյանը։
38-ամյա Կարապետյանը արտգործնախարարության խոսնակի պաշտոնակատարն էր 2006 թվականի հունիսից: Նույն օրը երրորդ անգամ Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրվում ԿԸՀ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի նշանակած անձ Գարեգին Ազարյանը։ Նրա օգտին միաձայն քվեարկում են նորանշանակ հանձնաժողովի բոլոր 8 անդամները:
2009-ի այս օրը Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը հայտարարում է Հյուսիս - Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության մեկնարկի մասին։ «Մենք սկսում ենք մի մեծ գործընթաց ճանապարհաշինարարության, որի տարողունակությունը կարող է կազմել, ըստ Ասիական [զարգացման] բանկի գնահատականների, մինչեւ մեկուկես միլիարդ դոլար», - հայտարարում է Տիգրան Սարգսյանը եւ շարունակում,-«Հայտը, որ մենք ներկայացնում ենք առաջին փուլը սկսելու համար եւ որը պետք է սեպտեմբերին Ասիական բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատի, կարող է լինել մինչեւ 700 միլիոն դոլար»:
Ըստ Երեւանում, Շիրակի, Լոռու եւ Սյունիքի մարզերում անցկացված հետազոտության արդյունքների, բնակչության 60-70 տոկոսը չունի կրթական եւ բժշկական որակյալ ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն: Բաց հասարակության ինստիտուտի աջակցությամբ հետազոտությունն իրականացրած ազգագրագետ Աղասի Թադեւոսյանը 2012-ի այս օրը հայտարարում է, որ այդ մարդիկ պաշտոնապես չեն հայտնվել աղքատների շարքում, քանի որ կարողանում են հոգալ սննդի եւ կոմունալ ծախսերը:

Календарь. 6 августа: Правительство объявляет о начале строительства автомагистрали Север – Юг (видео)
6-го августа 1998 года в своем кабинете четырьмя выстрелами в упор был убит генеральный прокурор Армении Генрих Хачатрян. Перед убийством генеральный прокурор заявил, что ожидаются разоблачения нашумевших убийств, в числе которых убийство бывшего мэра Амбарцума Галстяна.
Стрелявшим в генерального прокурора был прокурор уголовно-прокурорского отдела республиканской прокуратуры Арам Карапетян, который на месте совершил самоубийство. После убийства по телевидению обращается к армянскому  народу президент Роберт Кочарян: он потрясен. Председатель комиссии по правам человека при Роберте Кочаряна Паруйр Айрикян – единственный из политических деятелей, который соглашается оценить убийство генерального прокурора. По его словам, преступный мир мобилизовал все свои силы, поскольку ожидалось разоблачения ряда ранее совершенных убийств, но убийство он не связывает с преступным миром.
Центральная избирательная комиссия на пороге отсутствия кворума в этот день 1999 года обсуждает вопрос деклараций кандидатов в депутаты Национального Собрания в мае того же года. Штраф угрожает тем кандидатам, которые не представили декларации о предвыборных расходах, а также нарушили требования избирательного кодекса относительно открытия предвыборного фонда. Проголосовали 627 кандидатов в депутаты, 146 из которых в соответствии с требованиями закона открыли фонд и представили декларации расходов. Остальные 481 кандидатов решением суда обогатят государственный бюджет приблизительно на 72 миллионов драм.
В Армении ожидаются первые панармянские игры. Ремонтируются спортивные залы, которые должны быть готовы через 21 день, хотя им было дано 15 дней. Рабочие недовольны.
Директор института биохимии в этот день 2000 года квалифицирует как варварство то, что сделала Арабкирская электросеть, в результате чего была уничтожена многолетняя работа института, который 4 дня остался без электричества. Ученые уверены, что государство должно компенсировать допущенный ущерб.
6-го августа 2000 года совместное заявление о сотрудничестве распространяют АНП во главе с Степаном Демирчяном и Национальное Единение во главе с Арташесом Гегамяном. Господин Гегамян говорит, что намерены вместе спасти армянский народ.
С требованием безоговорочного оправдания Самвела Бабаяна 6-го августа 2001 года в резиденцию католикоса Гарегина Второго прибывает бывший министр обороны Карабаха; комитет боевых товарищей Бабаяна, осужденного по делу о покушении на Аркадия Гукасяна после встречи с Католикосом один из участников – Армен Егян – говорит, что Гарегин Второй понял проблемы и согласился представить вопрос об оправдании Бабаяна властям Армении. Для Католикоса Небольшую проблему вызывает то, что Национальный герой Арцаха уже осужден и потом по-человечески нужно понять Аркадия Гукасяна: в него стреляли.
6-го августа 2007 года спикером Министерства иностранных дел Армении назначается Владимир Карапетян. 38-летний Карапетян был исполняющим обязанности спикера Министерства иностранных дел с июня 2006 года.
В тот же день в третий раз председателем Центральной Избирательной комиссии избирается лицо, назначенное в ЦИК-е Робертом Кочаряном, Гарегин Азарян.  В его пользу единогласно голосуют все 8 членов новоназначенной комиссии.
В этот день 2009 года правительство Тиграна Саркисяна заявляет о начале строительство автомагистрали Север-Юг. «Мы начинаем большой процесс дорожного строительства, емкость которого может составить, по оценками Азиатского банка [развития], до полутора миллиардов долларов», - заявляет Тигран Саркисян и продолжает, - «Заявка, которую мы представляем для начала первого этапа и которую в сентября должен утвердить совет директоров  Азиатского банка, может быть до 700 миллионов долларов».
Согласно результатам исследования, проведенного в Ереване, Ширакской, Лорийской и Сюникской областях, у 60-70% населения нет возможность пользоваться качественными образовательными и медицинскими услугами. Этнограф Агаси Тадевосян, осуществивший исследование при содействии Института открытого общества, в этот день 2012 года заявляет, что эти люди официально не оказались среди бедных, поскольку могут позволить себе расходы на питание и коммунальные расходы.