Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարին․ խոսել են գերիների խնդրից (տեսանյութ)
Հուլիսի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին: Այս մասին հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը և անթույլատրելի համարեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նրանց նկատմամբ շինծու քրեական գործերով հետապնդումը: Մասնավորապես՝ Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ համաձայն Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի՝ վերջիններս ունեն ռազմագերու կարգավիճակ, ուստի նրանք պետք է գտնվեն միջազգային հումանիտար իրավունքի պաշտպանության ներքո։
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետին, որի համաձայն՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը: Ընդգծվեց, որ Ադրբեջանը հերքում է բազմաթիվ աղբյուրներով փաստագրված մեծ թվով ռազմագերիների՝ իր վերհսկողության ներքո գտնվելու փաստը և հրաժարվում է նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների տրամադրումից, այդ թվում՝ թաքցնում է վերջիններիս պահման վայրերը: Նման վարքագիծը լուրջ հիմքեր է տալիս Ադրբեջանի կողմից գերիների հանդեպ իրականացված ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ բռնի անհետացումների կասկածանքի վերաբերյալ։
Անդրադառնալով տուժած բնակչությանը հումանիտար օգնության ցուցաբերման խնդրին՝ Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների ներկայության ընդլայնման անհրաժեշտությունը Արցախում։ Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանն ուշադրություն հրավիրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վրա՝ մտահոգություն հայտնելով, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական զինուժի շարունակվող ներկայությունը խաթարում է սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող բնակչության բնականոն կյանքը և հանգեցնում է նրանց իրավունքների խախտումների:
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարն իր հերթին տեղեկացրեց կազմակերպության կողմից ձեռնարկվող քայլերի մասին՝ գերիների և նրանց ընտանիքների միջև հաղորդակցության ապահովման ուղղությամբ, ինչպես նաև հանգամանորեն ներկայացրեց ԿԽՄԿ կողմից սահմանամերձ շրջաններում կատարվող աշխատանքները:

Армен Григорян принял главу делегации МККК: говорили о проблемах пленных (видео)
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Армен Григорян 30 июля принял руководителя делегации Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо.
В ходе встречи Армен Григорян подчеркнул необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, и посчитал недопустимым преследование властей Азербайджана по сфабрикованным в их отношении уголовным делам.
В частности, Армен Григорян отметил, что согласно третьей Женевской конвенции последние имеют статус военнопленных, поэтому они должны находиться под защитой международного гуманитарного права. Он добавил, что эта политика Азербайджана противоречит 8 пункту трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами.
Было подчеркнуто, что Азербайджан отрицает тот факт, что большое количество военнопленных, документально подтвержденных многочисленными источниками, находится под его контролем, отказывается предоставить информацию о них, в том числе скрывает места их содержания под стражей. Такое поведение дает серьезные основания для подозрений в серьезных преступлениях, совершенных Азербайджаном в отношении пленных, также и в их насильственных исчезновениях.
Касаясь вопроса оказания гуманитарной помощи пострадавшему населению, Армен Григорян подчеркнул необходимость расширения присутствия в Арцахе международных гуманитарных организаций.
В ходе встречи Армен Григорян обратил внимание и на гуманитарную ситуацию, создавшуюся вследствие наступательных действий Азербайджана на суверенную территорию Армении, выразив обеспокоенность, что продолжающееся присутствие азербайджанских ВС на территории Армении подрывает нормальную жизнь населения приграничных населенных пунктов и приводит к нарушениям их прав.
Глава делегации МККК, в свою очередь, проинформировал о предпринимаемых организацией шагах по обеспечению связи между пленными и их семьями, также подробно представил работы, проводимые МККК в приграничных районах.