Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 6 ամսում աճել է 5 տոկոսով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021-ի առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ հունվար-հունիսին 2020-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5 տոկոսով, իսկ միայն հունիս ամսվա աճը նախորդ տարվա հունիսի համեմատ կազմել է 8 տոկոս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը հունվար-հունիսին՝ 2020-ի հունվար-հունիսի համեմատ աճել է 2.1 տոկոսով, գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 6.8 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 10.8 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում հունվար-հունիսին աճը կազմել է 8 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 2.7 տոկոսով:
2021 թվականի հունվար-հունիսին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 5.7 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 10 տոկոսով, էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը՝ 0.5 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է 13.4 տոկոս աճ, իսկ աճը միայն հունիս ամսվա կտրվածքով՝ նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, կազմել է 20.1 տոկոս:

Показатель экономической активности в Армении вырос за 6 месяцев на 5%
По итогам первого полугодия 2021 года индекс экономической активности в Армении в январе-июне вырос на 5% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, а в июне рост составил 8% по сравнению с июнем предыдущего года.  Об этом, как передает «Арменпресс», свидетельствуют данные Статистического комитета Республики Армения.
Объем промышленного производства в январе-июне по сравнению с январем-июнем 2020 года увеличился на 2,1%, объем валовой продукции сельского хозяйства - на 6,8%, объем строительства - на 10,8%.
Товарооборот в январе-июне увеличился на 8%, а объем оказанных услуг (без учета торговли) увеличился на 2,7%.
В январе-июне 2021 года индекс потребительских цен увеличился на 5,7%, индекс цен на промышленную продукцию - на 10%, объем производства электроэнергии - на 0,5%.
В январе-июне текущего года внешнеторговый оборот увеличился на 13,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, в июне рост по сравнению с июнем прошлого года составил 20,1%.