«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրին տրամադրվող գումարը աճելու է
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրով մինչ օրս բնակարան է ձեռք բերել 6063 ընտանիք:
Հայաստանում իրականացվում են բնակարանային ապահովության մի շարք ծրագրեր, որոնց շրջանակում իրավական, ֆինանսական և կազմակերպչական համապատասխան մեխանիզմների ներդրմամբ բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող ընտանիքներին տրամադրվում է պետական աջակցություն: Այդ նախաձեռնություններից է 2010 թվականին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագիրը, որի համակարգող գերատեսչություններից է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Ծրագրի հիմնական նպատակը երիտասարդ ընտանիքների բնակարանային խնդիրների հաղթահարման գործում արդյունավետ պետական աջակցության համակարգի ներդրումն է, որն էլ նպաստում է երկրում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանը, արտագաղթի նվազմանը, հիփոթեքային վարկավորման համակարգի զարգացմանը, ինչպես նաև խթան է բնակարանային շինարարության և լրացուցիչ աշխատատեղերի ստեղծման համար: 2010 թվականից ի վեր՝ ամեն տարի, «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրի միջոցով հարյուրավոր ընտանիքներ առաջնային և երկրորդային շուկայից ձեռք են բերել բնակարաններ հանրապետության մարզերում և Երևանում:
ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդական քաղաքականության, լրացուցիչ և շարունակական կրթության վարչության պետ Գոհար Մամիկոնյանի խոսքով՝ հատկապես 2018-2019 թվականներին ծրագրին դիմողների թիվը զգալիորեն աճել է, ինչին նպաստող հանգամանքներից են եղել այդ տարիներին ծրագրի կարգում կատարված փոփոխությունները և լրացումները: Մասնավորապես, այժմ երիտասարդ ընտանիքը սահմանվում է հետևյալ կերպ՝ «երիտասարդ ընտանիք` ընտանիք, որտեղ ամուսինների տարիքների հանրագումարը չի գերազանցում 70-ը, կամ երեխա ունեցող միայնակ երիտասարդ ծնող»:
«Համապատասխան փոփոխություններն ավելի շատ ընտանիքների են հնարավորություն տվել դառնալու ծրագրի շահառու: Այսպես, երիտասարդ ընտանիքի տարիքային շեմը բարձրացվել է մինչև 70 տարեկան՝ առանց տղամարդու և կնոջ տարիքային որևէ շեմի սահմանմամբ: Պետության կողմից սուբսիդավորման ծավալը և շահառուների թիվը շարունակաբար ավելացել են, իսկ 2019 թվականին հասել է դեռևս առավելագույնին՝ 1196-ի: Այդ տարի Երևանում բնակարան է ձեռք բերել 499 երիտասարդ ընտանիք, մարզերում՝ 697: 2020 թվականին կորոնավիրուսի համավարակով և պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված՝ թիվը նվազել է Երևանում ձեռք են բերել 323 բնակարան, մարզերում՝ 558: Այս տարվա առաջին կիսամյակում Երևանում ձեռք են բերել 117 բնակարան, մարզերում՝ 269: Եթե հաշվի առնենք, որ այժմ հետպատերազմական վերականգնման փուլում ենք, ապա երկրորդ կիսամյակի թիվը կաճի: Իհարկե, բարդ կլինի հասնել 2019 թվականի ցուցանիշին, սակայն առաջնայինը նախորդ տարվա ցուցանիշը չթերակատարելն է»,- ասել է Գոհար Մամիկոնյանը և հավելել, որ ծրագրի շահառու դառնալու համար վերոնշյալ չափանիշներին համապատասխանող ընտանիքները պետք է նախ դիմեն առևտրային բանկ:
Հիփոթեքային վարկը տրամադրվում է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով, առաջնային շուկայում առավելագույնը 7.5 տոկոսով, առանց սուբսիդավորման, իսկ երկրորդային շուկայում՝ առավելագույնը 9.5 տոկոսով, որից պետությունը սուբսիդավորում է Երևանում 2 տոկոսային կետի չափով (այսինքն` վարկառուի համար վարկի տոկոսը կազմում է առավելագույնը 7,5), իսկ ՀՀ մարզերում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի համար` 4 տոկոսային կետի չափով (այսինքն` ՀՀ մարզերում վարկառուի համար վարկի տոկոսը կազմում է առավելագույնը 5.5): Երկրորդային շուկայից (ոչ անմիջապես կառուցապատողից) ձեռք բերվող բնակարանի գինը Երևանում և մարզերում չի կարող գերազանցել 25 մլն դրամը, իսկ առաջնային շուկայից (անմիջապես կառուցապատողից) ձեռք բերվող բնակարանի գինը՝ 30 մլն դրամը:
ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդական քաղաքականության, լրացուցիչ և շարունակական կրթության վարչության պետի խոսքով՝ ծրագրին հատկացվող ֆինանսական միջոցները շարունակելու են աճել՝ այդպիսով պետությունը հետևողականորեն կատարելու է երիտասարդ ընտանիքներին մատչելի բնակարանով ապահովելու իր հանձնառությունը. «2021-2024 թվականներին միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերով պետության կողմից սուբսիդավորման չափը շարունակաբար աճելու է: Այս տարվա համար նախատեսված է 1 մլրդ 300 մլն դրամ, 2022 թվականին կհատկացվի 1 մլրդ 737 մլն 500 հազար դրամ, 2023-ին՝ 2 մլրդ 78 մլն դրամ, իսկ 2024-ին՝ 2 մրդ 425 մլն 200 հազար դրամ»:

Возрастёт сумма, выделяемая на программу «Доступное жилье молодым семьям»
На сегодняшний день 6 063 семьи уже приобрели квартиры в рамках государственной целевой программы «Доступное жилье молодым семьям».
В Армении реализуется ряд жилищных программ, в рамках которых семьям, нуждающимся в улучшении жилищных условий, путем внедрения соответствующих правовых, финансовых и организационных механизмов оказывается государственное содействие. Такой инициативой является и утвержденная правительством РА в 2010 году государственная целевая программа «Доступное жилье для молодых семей», одним из координирующих ведомств которой является Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Основная цель программы - внедрение эффективной системы государственного содействия молодым семьям при преодолении жилищных проблем, что способствует улучшению демографической ситуации в стране, сокращению эмиграции, развитию системы ипотечного кредитования, а также стимулированию жилищного строительства и созданию дополнительных рабочих мест. Ежегодно, с 2010 года, в рамках программы «Доступное жилье молодым семьям» сотни семей на первичном и на вторичном рынках приобретали квартиры и в регионах республики, и в Ереване.
По словам начальника Управления молодежной политики и непрерывного образования Министерства НОКС Гоар Мамиконян, в 2018-2019 годах количество бенефициаров программы значительно увеличилось, что связано с внесенными изменениями и дополнениями. В частности, молодая семья теперь определяется как «молодая семья - семья, в которой общий возраст супругов не превышает 70 лет, или одинокий молодой родитель с ребенком».
«Соответствующие изменения позволили большему количеству семей стать бенефициарами программы. Таким образом, возрастной ценз молодой семьи повышен до 70 лет, при этом возрастные ограничения для мужчин и женщин не установлены. Объем государственных субсидий и количество бенефициаров увеличивалось и в 2019 году достигло максимума - 1 196. В этом году 499 молодых семей купили квартиры в Ереване, 697 - в регионах. В 2020 году из-за  эпидемии и войны их число. Приобретено 323 квартиры в Ереване и 558 - в регионах. В первом полугодии этого года приобретено 117 квартир в Ереване и 269 квартир в регионах. Если учесть, что мы сейчас находимся на этапе послевоенного восстановления, то во втором полугодии их количество увеличится. Конечно, достичь индекса 2019 года будет сложно, но приоритетом является не превышение», - сказала Гоар Мамиконян, добавив, что для того, чтобы стать бенефициарами программы, семьи, соответствующие вышеуказанным критериям, должны сначала подать заявку в коммерческий банк.
Ипотечный кредит предоставляется со сроком погашения не менее 10 лет, не более 7,5% для покупки на первичном рынке без субсидий и на вторичном рынке не более 9,5%, из которых государство в год субсидирует 2 процентных пункта е Ереване (т.е. максимальная процентная ставка по кредиту составляет 7,5), а для ипотечных ссуд в регионах Республики Армения - в размере 4 процентных пунктов (т.е. максимальный процент ссуды для заемщика в регионах Республики Армении - 5,5%). Стоимость квартиры, купленной на вторичном рынке (не напрямую у застройщика) в Ереване и в областях, не может превышать 25 млн драмов, а цена квартиры, купленной на первичном рынке (напрямую у застройщика) - 30 млн драм.
По словам начальника Управления молодежной политики и дополнительного непрерывного образования Министерства НОКС, финансовые ресурсы, выделяемые на программу, будут  расти,  государство последовательно будет выполнять свое обязательство по обеспечению молодых семей доступным жильем: «В 2021-2024 годах объем субсидий государства в среднесрочных расходных программах продолжит увеличиваться. На этот год предусмотрен 1 миллиард 300 миллионов драмов, в 2022 году будет выделено 1 миллиард 737 миллионов 500 000 драмов, в 2023 году - 2 миллиарда 78 миллионов драмов, в 2024 году - 425 миллионов 200 000 драмов».