Հունիսին արձանագրվել է գրանցված աշխատատեղերի ռեկորդ․ ՊԵԿ նախագահ
Հանրապետությունում հունիս ամսին ևս շարունակվել է աշխատատեղերի թվի աճի տենդենցը՝ արձանագրելով բացարձակ ռեկորդ: Այդ մասին կառավարության նիստի սկզբում նշեց Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ արդեն մի քանի ամիս շարունակում ենք արձանագրել, որ մեր երկրում աշխատատեղերի թիվն աճում է:
Վարչապետի պաշտոնակատարը խնդրեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանին՝ ներկայացնել արձանագրված ցուցանիշները:
«Վերջին ամիսների շարունակաբար աշխատատեղերի աճը իր վարքագիծը պահպանել է նաև հունիս ամսվա ընթացքում: Մասնավորապես՝ գրանցված վարձատրվող աշխատատեղերի քանակը կազմել է շուրջ 643 հազար: Այս ցուցանիշը երբևէ նախադեպը չունեցող ցուցանիշ է: Համեմատության համար պետք է ընդգծել, որ այն 34 հազարով ավելի է 2020 թվականից, շուրջ 38 հազարով ավելի է 2019 թվականից և 80 հազարով ավելի է 2018 թվականից: Հատկանշական է նաև, որ հունիս ամսվա ընթացքում նշված աշխատատեղերին վճարված ընդհանուր եկամուտը նույնպես աննախադեպ ցուցանիշ է գրանցել՝ կազմելով շուրջ 139 մլրդ դրամ»,- ասաց Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով, որ այդ ցուցանիշը 2020 թվականի համեմատ ավելի է 19 մլրդ դրամով, 2019-ի համեմատ՝ 26 մլրդ դրամով եւ 2018-ի համեմատ՝ 40 մլրդ դրամով:
«Բարձր ցուցանիշ է գրանցվել նաև վճարվող եկամուտներից հաշվարկված եւ վճարված եկամտային հարկի առումով: Առաջին անգամ ամսական կտրվածքով եկամտային հարկի չափը հասել է շուրջ 30 մլրդ դրամի, այս ցուցանիշը նույնպես էականորեն տարբերվում է նախորդ տարիների հունիս ամիսների ցուցանիշից: Բարձր է ստացվել նաև միջին աշխատավարձը՝ ամսական կտրվածքով 216 հազար դրամ: Առաջին անգամ ընդհանուր աշխատատեղերի թիվը նույնպես ամենաբարձրն է գրանցվել՝ վճարվող և չվճարվող աշխատատեղերի մասին է խոսքը՝ այն կազմել է 695 հազար»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս տարվա առաջին 6 ամսվա տվյալով 28 մլրդ 500 մլն դրամով ավելի շատ եկամտային հարկ են հավաքագրել, քան 2018 թվականին, և սա այն պարագայում, որ եկամտային հարկի դրույքաչափն էականորեն իջեցրել են:
«Ուզում եմ ասել, որ սա այն կոնկրետ դեպքն է, որ կառավարության մտահղացումն իրականություն է դարձել: Այն ժամանակ, երբ մենք եկամտահարկը համահարթ էինք դարձնում, ասում էինք, որ մեր նպատակային թիրախներից մեկը եկամտահարկի հավաքագրման ավելի մեծ ծավալներ ունենալն է, և այդ նպատակն իրագործված է միջնաժամկետում»,- ընդգծեց վարչապետի պաշտոնակատարը:

В июне зафиксирован рекорд количества рабочих мест: председатель КГД
В июне по стране продолжалось увеличение количества рабочих мест, и был установлен абсолютный рекорд. Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сказал об этом на заседании правительства, добавив, что вот уже несколько месяцев в нашей стране фиксируется рост рабочих мест.
Исполняющий обязанности премьер-министра попросил председателя Комитета государственных доходов Эдуарда Ованнисяна представить зарегистрированные показатели.
«Постоянный рост рабочих мест в последние месяцы сохранил свою динамику и в течение июня. В частности, количество зарегистрированных оплачиваемых рабочих мест составило около 643 000. Это беспрецедентная цифра. Для сравнения отметим, что рост на 34 000 больше, чем в 2020 году, примерно на 38 000 больше, чем в 2019 году и на 80 000 больше, чем в 2018 году. Примечательно, что общий доход, выплаченный на упомянутые рабочие места в июне, также зарегистрировал беспрецедентный показатель, составив около 139 млрд драмов», - сказал Ованнисян, добавив, что этот показатель на 19 млрд драмов больше, чем в 2020 году. По сравнению с 2019 годом - на 26 млрд драмов и по сравнению с 2018 годом - на 40 млрд драмов.
«Высокий показатель зафиксирован и по налогу на прибыль, исчисляемому и уплачиваемому с выплаченного дохода. Впервые ежемесячный подоходный налог составил около 30 млрд драмов, этот показатель также существенно отличается от июньского показателя прошлых лет. Средняя заработная плата составила 216 000 драмов в месяц. Впервые количество общих рабочих мест также было самым высоким, это касается оплачиваемых и неоплачиваемых рабочих мест, их было 695 000», - сказал председатель Комитета государственных доходов.
Никол Пашинян отметил, что за первые 6 месяцев текущего года было собрано на 28 млрд 500 млн драмов больше налога на прибыль, чем в 2018 году, при этом ставка налога на прибыль была значительно снижена.
«Хочу сказать, что это конкретный случай, когда идея правительства становится реальностью. Нашей целью было увеличение сбора налогов, и эта цель в среднесрочной перспективе достигнута», - сказал он.