Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Էյր Արաբիաի ղեկավարներին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ազգային փոխադրող «Էյր Արաբիա» ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, շեյխ Աբդուլլահ բին Մոհամեդ ալ Թանիին և ընկերության տնօրեն Ադել Աբդուլլահ Ալ Ալիին: Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանների ամենախոշոր ավիափոխադրող «Էյր Արաբիա»-ն և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդն այսօր ստորագրելու են հայկական նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագիր:
Ավափոխադրումների, օդային հաղորդակցության ոլորտում հայ-էմիրաթական համագործակցության վերաբերյալ առաջին քննարկումները տեղի են ունեցել ԱՄԷ-ում, նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Շարժայի կառավարիչ, շեյխ, դոկտոր Սուլթան բին Մոհամմեդ Ալ Քասիմիի հանդիպման ժամանակ: Հանրապետության նախագահն իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքներն է փոխանցել Շարժայի կառավարչին՝ նախաձեռնությունների իրականացմանն աջակցելու համար:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է համագործակցությունը միջազգային խոշոր ավիափոխադրողի հետ և հայկական ազգային ավիաընկերության ստեղծումը՝ գոհունակություն հայտնելով, որ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ իր այցերի ընթացքում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները երկկողմ հետևողական աշխատանքի և շարունակական ջանքերի շնորհիվ կյանքի են կոչվում: Այդ կապակցությամբ նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության, մասնավորապես փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի, ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանի և Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի ղեկավար Դավիթ Փափազյանի՝ շուրջ երկու տարի տևած արդյունավետ աշխատանքը:
«Հայաստանը ներկայումս բավականին բարդ ժամանակահատված է ապրում: Մենք գնահատում ենք մեր բարեկամներին, ովքեր հատկապես այս փուլում մեր կողքին են, նոր համագործակցություն ու նոր նախագիծ են սկսում Հայաստանում: Մենք արաբական երկրների հետ ջերմ բարեկամական հարաբերություններ ունենք, և ձեր ներկայությունն այս նախագծում դրա մասին է վկայում: Ակնկալում ենք ավելի շատ նախագծեր ու նախաձեռնություններ»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ «Էյր Արաբիա» ավիաընկերության գործունեությունը հայաստանյան շուկայում նոր խթան կդառնա ավիափոխադրումների ոլորտի զարգացման համար և կնպաստի երկու պետությունների փոխգործակցության սերտացմանը: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ շեյխ Աբդուլլահ բին Մոհամեդ ալ Թանին ասել է, որ բարձր է գնահատում հայ-էմիրաթական միջպետական հարաբերությունները և այն զարգացնելու ուղղությամբ անձամբ նախագահ Սարգսյանի ջանքերը: Նա ընդգծել է, որ երկու կողմից էլ առկա էր համագործակցությունը զարգացնելու մեծ հետաքրքրվածություն, ինչն էլ հիմք հանդիսացավ համատեղ նոր նախագիծը կյանքի կոչելուն:
«Էյր Արաբիա» -ի տնօրենների խորհրդի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ օդային նոր կամուրջը և հատկապես էմիրաթական ավիաընկերության մասնակցությամբ հայկական ազգային ավիափոխադրողի հիմնումը կդառնան Հայաստանի և ԱՄԷ միջև առևտրատնտեսական և գործարար կապերի ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ հուսալի քայլ:
«Էյր Արաբիա»-ի ղեկավարությունն ու Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործադիր տնօրենը նախագահ Սարգսյանին տեղեկություներ են ներկայացրել նախատեսվող աշխատանքների ու ծրագրերի մասին: Նշվել է, որ հայկական ազգային փոխադրողի թռիչքների իրականացումը նախատեսվում է արդեն հաջորդ տարի:

Президент Армен Саркисян принял руководителей «Air Arabia» (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял председателя совета директоров «Air Arabia», национального перевозчика Объединенных Арабских Эмиратов, шейха Абдуллу бин Мохаммеда аль-Тани и директора компании Аделя Абдуллу Аль Али.
Крупнейший авиаперевозчик на Ближнем Востоке и в Северной Африке «Air Arabia» и Фонд государственных интересов Армении сегодня подпишут соглашение о создании национальной авиакомпании Армении. Первые обсуждения армяно-эмиратского сотрудничества в сфере транспорта и авиасообщения состоялись в ОАЭ во время встречи президента Армена Саркисяна и губернатора Шарджи, шейха, доктора Султана бин Мохаммеда Аль Касими. Президент Армении передал губернатору Шарджи свои теплые приветствия и наилучшие пожелания за содействие реализации инициативы.
Президент Саргсян приветствовал сотрудничество с крупным международным авиаперевозчиком, создание Национальной авиакомпании Армении, выразив удовлетворение тем, что договоренности на высоком уровне, достигнутые в ходе его визитов в Объединенные Арабские Эмираты, реализуются посредством постоянного двустороннего сотрудничества и постоянных усилий. В этой связи президент Саргсян высоко оценил эффективную работу правительства Республики Армения, в частности, исполняющего обязанности вице-премьера Тиграна Авиняна, председателя Комитета гражданской авиации Республики Армения Тадевик Ревазян и руководителя Фонда государственных интересов Армении Давида Папазяна.
«Армения сейчас переживает довольно сложный период. Мы ценим наших друзей, которые  рядом с нами на этом этапе, начиная в Армении новое сотрудничество и новый проект. У нас теплые дружеские отношения с арабскими странами, о чем свидетельствует Ваше присутствие в этом проекте. Мы ожидаем новые проекты и инициативы», - сказал президент Саркисян. Он выразил уверенность, что деятельность авиакомпании «Air Arabia» на армянском рынке станет новым импульсом для развития сферы авиаперевозок, будет способствовать более тесному сотрудничеству между двумя странами.
Выразив благодарность за теплый прием, шейх Абдулла бин Мохаммед аль-Тани сказал, что он высоко ценит усилия президента Саркисяна в развитии армяно-эмиратских межгосударственных отношений. Он подчеркнул, что обе стороны заинтересованы в развитии сотрудничества, что и явилось основой для реализации нового совместного проекта. Председатель совета директоров «Air Arabia» выразил уверенность, что новый воздушный мост, в особенности создание национального авиаперевозчика Армении с участием авиакомпании Эмиратов, станет еще одним надежным шагом в укреплении торгово-экономических и деловых связей между Арменией и ОАЭ.
Руководство «Air Arabia» и исполнительный директор Фонда государственных интересов Армении предоставили президенту Саркисяну информацию о планируемых работах и программах. Было отмечено, что полеты национального перевозчика Армении запланированы со следующего года.