Օրացույց․ 9-ը հուլիսի․ Քոչարյանը չի ուզում, որ Արցախի հարցը լուծվի. Արտաշես Գեղամյան (տեսանյութ)
Եվրոպական երկինքը սահմանափակում է ռուսական օդանավերի երթեւեկությունն իր տարածքում։ Պատճառը դրանց ստանդարտներն են։ Հայկական ավիաուղիները ստիպված է տուգանքներ վճարել եվրոպական երկինքը ռուսական օդանավերով աղտոտելու համար։ Մեր ավիաուղիները պայմանագրով Էյրբաս են վարձակալել, որի վառելիքածախսը 30 տոկոսով քիչ է ռուսական օդանավերից։
1998-ի հուլիսի 9-ին ՀՅԴ-ն Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայությամբ գումարվում է հերթական Գերագույն Ժողովը։ ԳՄ ներկայացուցիչ Վահան Հովհաննիսյանը նկատում է, որ երբ 10 տարի առաջ պերեստրոյկան դարձավ ազգային-ազատագրական պայքար, դա բնազդ էր, ոչ թե՝ ծրագիր։ Այսօր Դաշնակցությունը նոր Գերագույն Մարմին կձեւավորի, որտեղ հիմնական դերը կտա Հայ Դատին ու պահանջատիրությանը։
Հրանտ Վարդանյանը հերքում է տեղեկություններն այն մասին, որ Հայաստանի ներքին գործերի եւ Ազգային անվտանգության նախարար Սերժ Սարգսյանը ցանկանում է Երեւանում ծխախոտի գործարան կառուցել եւ նույնիսկ դրա համար խորհրդակցել է թիվ մեկ ծխախոտագործի հետ ։ Սակայն ղարբաղյան ծագում ունեցողների հետ գործ ունեցել է։
2009-ի հուլիսի 9-ին կաթողիկոսական տեղապահ Ներսես արքեպիսկոպոս Պոզապալյանը Երուսաղեմի եւ Պոլսո նվիրապետական աթոռների գահակալների եւ եպիսկոպոսաց դասի ուղեկցությամբ այցելում են Ազգային Ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին։ Ձեռքսեղմումը միանգամայն քաղաքացիական է։
Արտաշես Գեղամյանը գյումրեցիների հետ հանդիպման ժամանակ հռչակում է, որ Քոչարյանը չի ուզում, որ Արցախի հարցը լուծվի։ Քոչարյանի կառավարման ընթացքում տնտեսությունն, ըստ Գեղամյանի, ավելի հիմնավոր անկում է ապրում, մինչդեռ այդ մարդն ամեն ամիս տնտեսական աճ է ցույց տալիս։
2001-ի այս օրը գլխավոր դատախազ Արամ Թամազյանի հրամանով ստեղծվել է զինվորական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ հնչեցված մեղադրանքներն ուսումնասիրող 7 հոգիանոց հանձնաժողով։ Գագիկ Ջհանգիրյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու խնդրանքով դատախազին է դիմել Ռոբերտ Քոչարյանին առընթեր մարդու իրավունքների հանձնաժողովը։ Թամազյանը նկատում է, որ Ջհանգիրյանի մասով քննարկելու շատ բան կա։
2008-ի այս օրը Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը արձագանքել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի դիմումին` պատրաստակամություն հայտնելով «ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումները»: Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գորիկ Հակոբյանին հուլիսի 4-ին հղած նամակում Արմեն Հարությունյանը, մասնավորապես, գրել էր. «Խնդրում եմ սեղմ ժամկետներում իմ եւ իմ ընտանիքի անդամների անհատական պահպանությունը, իմ ավտոտրանսպորտային միջոցի ուղեկցումը, ընտանիքիս անդամների տրանսպորտային սպասարկումը իրականացնելու նպատակով ապահովել լիազոր մարմնի հինգ աշխատակցով եւ երկու ավտոտրանսպորտային միջոցով»: Օմբուդսմենի նամակում չկար հիշատակում իր եւ իր ընտանիքի անդամների համար որեւէ կոնկրետ սպառնալիքի մասին:
Երիտասարդները Շուշիի առանձնակի գումարտակի նախկին հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանին փորձում են նվեր մատուցել ծննդյան 44-ամյակի առիթով։ Նրանք ստորագրահավաք են սկսել Սեֆիլյանին Հայաստանի քաղաքացիություն շնորհելու պահանջով։ Մեկ ամսից այն պետք է հանձնեն Սերժ Սարգսյանին։ 10 հազար արդեն հավաքվել է, բայց քիչ է։
Երգիծաբան Վահրամ Սահակյանը 2012-ի հուլիսի 8-ին պատմում է, թե ինչպես է բեմականացրել իր աղմկահարույց ծեծը։ Կատակ է արել։ Վերջին օրերին նա կատակներ շատ էր անում։ Սակայն անձնագիրը պատռել է ամենայն լրջությամբ։

Календарь. 9 июля: Кочарян не хочет, чтобы Арцахский вопрос решился: Арташес Гегамян (видео)
Европейское небо ограничивает движение российских самолетов на своей территории. Причина в их стандартах. Армянские авиалинии вынужденно заплатили штрафы за загрязнение европейского неба российскими самолетами. Наши авиалинии по договору арендовали Эйрбас, потребление топлива которого на 30% ниже, чем у российских самолетов.
9-го июля 1998 года в присутствии Роберта Кочаряна АРФД созывает очередное Верховное Собрание. Представитель ВС Ваан Ованнисян замечает, что когда 10 лет назад перестройка превратилась в национально-освободительное движение, это было инстинктом, а не программой. Сегодня Дашнакцутюн сформирует новый Верховный орган, где основную роль отведет Ай Дату и требованию.
9-го июля 2009 наместник католикоса архиепископ Нерсес Позапалян, в сопровождении глав Иерусалимского и Константинопольского престолов и епископов посещает председателя Национального Собрания Карена Демирчяна. Пожатие рук было абсолютно гражданским. Арташес Гегамян на встрече с жителями Гюмри провозглашает, что Кочарян не хочет, чтобы Арцахский вопрос решился. При правлении Кочаряна, по мнению Гегамяна, экономика переживает более основательный спад, между тем, этот человек ежемесячно демонстрирует экономический рост.
В этот день 2001 года по приказу генерального прокурора Арама Тамазяна создана комиссия из 7 человек, изучающая обвинения, озвученные против военного прокурора Гагика Джангиряна. С просьбой о возбуждении уголовного дела против Гагика Джангиряна в прокуратуру обратилась комиссия по правам человека при Роберте Кочаряне. Тамазян отмечает, что по части Джангиряна много чего нужно обсудить. В этот день 2008 года Служба национальной безопасности Армении отреагировала на заявление защитника прав человека Армена Арутюняна, выразив готовность «предпринять необходимые меры».
В письме от 4-го июля, адресованном начальнику Службы национальной безопасности Горику Акопяну, Армен Арутюнян, в частности, написал: «Прошу в сжатые сроки с целью осуществления персональной защиты – моей и моей семьи, сопровождения моего транспортного средства, транспортного обслуживания членов моей семьи обеспечить уполномоченный орган пятью сотрудниками и двумя автотранспортными средствами». В письме омбудсмена не было упоминания о какой-либо конкретной угрозе для него и членов его семьи.
Молодые люди пытаются сделать подарок бывшему командующему особым Шушинским полком Жирайру Сефиляну, по случаю его 44-летия. Они начали сбор подписей с требованием предоставить Сефиляну гражданство Армении. Через месяц их должны передать Сержу Саркисяну. Собрали уже 10 тысяч, но этого мало. Сатирик Ваграм Саакян 8-го июля 2012 года рассказывает, как инсценировать его нашумевшее избиение. Он пошутил. В последние дни он много шутит. Но паспорт он порвал со всей серьезностью.