Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադաների մրցանակակիրները կստանան անվանական կրթաթոշակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանի հրամանով՝ հաստատվել է վերոնշյալ օլիմպիադաներում հաղթած և անվանական կրթաթոշակի արժանացած սովորողների ցանկը:
Հունիսի 19-25-ն անցկացված «Ինֆորմատիկա» առարկայի դպրոցականների միջազգային 33-րդ օլիմպիադայում «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքսանդր Աբելյանը նվաճել է արծաթե, իսկ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Կոստանյանը և «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Արայի Խալաթյանն արժանացել են բրոնզե մեդալների։ Օլիմպիադային մասնակցել է նաև Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանը։
Հունիսի 13-19-ն անցկացված Եվրոպայի աղջիկների ինֆորմատիկայի օլիմպիադայում Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանն արժանացել է արծաթե, իսկ «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Ամարաս Նազարեանսը՝ բրոնզե մեդալի:
Նշենք, որ անվանական կրթաթոշակները տրամադրվում են՝ համաձայն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի 2019 թվականի սեպտեմբերի 3-ի 605-Ա/2 հրամանով հաստատված «Հանրակրթական ուսուցում իրականացնող ուսումնական հաստատությունների սովորողներին անվանական կրթաթոշակի տրամադրման» կարգի: Ըստ այդմ՝ եթե սովորողը միաժամանակ երկու կամ երեք հիմքով է ընդգրկվում կրթաթոշակ ստացողների ցանկում, ապա նա կարող է ստանալ դրանց հանրագումարի չափով կրթաթոշակ: Անվանական կրթաթոշակը սովորողներին տրվում է հաստատությունների միջոցով՝ մեկ տարվա հաշվարկով, իսկ ուսումնառությունը տվյալ հաստատությունում դադարելու դեպքում մեկ տարվա համար նախատեսված կրթաթոշակի չվճարված մասը սովորողին վճարվում է միանվագ: Սովորողներին խրախուսելու նպատակով սահմանված անվանական կրթաթոշակի նոր կարգը գործում է 2020 թ. հունվարի 1-ից:
Առարկայական օլիմպիադայի հաղթողների համար սահմանված են հետևյալ կրթաթոշակները.
1․ միջազգային առարկայական օլիմպիադաների եզրափակիչ փուլերի մասնակիցներ՝
առաջին կարգի դիպլոմակիրներին՝ ամսական 25.000 դրամ,
երկրորդ կարգի դիպլոմակիրներին՝ ամսական 20.000 դրամ,
երրորդ կարգի դիպլոմակիրներին՝ ամսական 15.000 դրամ,
եզրափակիչ փուլերի այլ մասնակիցներին՝ ամսական 10.000 դրամ,
2․ միջազգային դպրոցական այլ օլիմպիադաների (Ժաուտիկովյան միջազգային օլիմպիադա, Մենդելեևյան միջազգային օլիմպիադա և այլն) եզրափակիչ փուլերի մասնակիցներ՝

Победители международных олимпиад по информатике получат именную стипендию
Победители 33-х международных школьных олимпиад по информатике и европейских олимпиад по информатике для девушек получат именную стипендию.
Приказом и. о. министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграма Думаняна утвержден список учащихся, победивших на вышеуказанных олимпиадах и удостоившихся именной стипендии.
На 33-й Международной школьной олимпиаде по предмету «Информатика» ученик 12-го класса гимназии «Квант» Александр Абелян получил серебряную медаль. Ученик 12-го класса физико-математической специальной школы им. Шагиняна Эмиль Костанян и воспитанник 11-го класса гимназии «Квант» Араи Халатян удостоились бронзовых медалей. В олимпиаде приняла участие и ученица 12-го класса физико-математической специальной школы им. А. Шагиняна Ани Хачатрян.
На прошедшей с 13 по 19 июня Европейской олимпиаде по информатике для девушек ученица 12-го класса физико-математической специальной школы им. А. Шагиняна Ани Хачатрян удостоилась серебряной медали, а воспитанник 11-го класса гимназии «Квант» Амарас Назареянс - бронзовой медали.
Отметим, что именные стипендии предоставляются согласно порядку предоставления именной стипендии учащимся учебных заведений, проходящих общеобразовательное обучение, утвержденному приказом министра МНОКС 3 сентября 2019 года.
Соответственно, если учащийся включен в список получателей стипендии одновременно по двум или трем причинам, он может получать стипендию в размере их общей суммы. Именные стипендии присуждаются студентам посредством учебных заведений на годичной основе, а в случае прекращения обучения в учреждении неоплаченная часть годовой стипендии выплачивается студенту сразу. Новый порядок именных стипендий, установленный для поощрения студентов, действует с 1 января 2020 года.
Для победителей предметных олимпиад установлены следующие стипендии:
1. Для участников заключительных этапов международных предметных олимпиад:
дипломы первой степени - 25.000 драмов в месяц;
дипломы второй степени - 20.000 драмов в месяц;
дипломы третьей степени - 15.000 драм в месяц;
для остальных участников заключительных этапов - 10.000 драмов в месяц.
1. Для участников заключительных этапов других международных школьных олимпиад (Жаутиковская международная олимпиада, Менделеевская международная олимпиада и др.):