Փաշինյանի՝ մոսկովյան այցի հիմնական շեշտը լինելու է միջանցքի վրա․ Նինա Կարապետյանց (տեսանյութ)
«Անկեղծ ասած, ամեն Ռուսաստան մեկնելու առիթով մեծ անհանգստություն ենք ունենում, որովհետև չգիտենք, թե ինչ նոր ստորագրված, գրավոր կամ բանավոր արդյունքով է նա վերադառնալու։ Ամենայն հավանականությամբ, այս այցի հիմնական շեշտը միջանցքն է լինելու, որովհետև այլ պահանջ ՌԴ-ն չունի, որովհետև ինչ ուզել, ստացել է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը։
Հիշեցնենք, որ վաղը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մեկնելու է Մոսկվա, որտեղ հանդիպում է ունենալու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ քննարկելու են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքին,  ռազմական գործողություններից տուժած Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելուն, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը վերաբերող հարցեր»,- նշված է մոսկովյան այցի վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Իրավապաշտպանն անդրադարձավ նաև հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին և ասաց, որ դրանցից «5 րոպե առաջ Ընտրական օրենսգիրքը փոխեցին, ինչի արդյունքում հանցավոր ռեժիմը կարողացավ վերադառնալ ԱԺ»։
Նա գտնում է, որ ընտրությունների ժամանակ կեղծիքներ են եղել և հավատում է այն տեղեկություններին, թե որոշ ուժերի կողմից մինչև 100 հազար դրամ ընտրակաշառք է բաժանվել։ ՆԿարապետյանցը նաև գտնում է, որ իրավապահ համակարգը, հատկապես՝ Ոստիկանությունը, բավարար կամք չդրսևորեց կաշառքի դեպքերը հայտնաբերելու և բաժանումը կանխելու համար, քանի որ չգիտեր, թե ով է գալու իշխանության։
ՆԿարապետյանցը նաև անդրադարձավ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացին։ Նա գտնում է, որ իշխանությունները դա ուշացրել են, քանի որ հեղափոխությունից հետո 3 տարիների ընթացքում նման գույք ունեցողներն էլ ավելի խորն ու անհասանելի են թաքցրել այդ միջոցները։

Основной акцент московского визита Пашиняна будет на коридоре: Нина Карапетянц (видео)
«Откровенно говоря, при каждой поездке в Россию мы испытываем сильное беспокойство, потому что не знаем, с каким новым подписанным, письменным или устным результатом он вернётся. По всей вероятности, основным акцентом этого визита будет коридор, потому что у РФ нет других требований, так как она получила всё, что хотела», - сказала в беседе  с «А1+» правозащитник Нина Карапетянц.
Напомним, что завтра исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян вылетит в Москву, где встретится с президентом РФ Владимиром Путиным.
«С президентом РФ Путиным они обсудят и вопросы, связанные с реализацией пунктов трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, с оказанием гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха, пострадавшего в результате боевых действий, а также с восстановлением экономических и транспортных связей в регионе», - указано в официальном сообщении касательно московского визита.
Правозащитник обратилась и к внеочередным парламентским выборам 20-го июня и сказала «за 5 минут до них изменили Избирательный кодекс, в результате чего режим смог вернуться в НС».
Она считает, что во время выборов были фальсификации и верит информации о том, что некоторые силы раздавали взятки избирателям в размере до 100 тысяч драмов. Карапетянц также считает, что правоохранительная система, в особенности Полиция, не проявила достаточной воли для обнаружения случаев взяток и предотвращения раздачи, поскольку не знала, кто придёт к власти.
Н. Карапетян также обратилась к процессу конфискации имущества незаконного происхождения. Она считает, что власти опоздали с этим, поскольку в течение 3 лет после революции обладающие подобным имуществом более глубоко и недоступно спрятали эти средства.