հայտարարություն logo (1)
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը բոլորիս կանգնեցրել է աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային նոր մարտահրավերները հաղթահարելու, անվտանգության սպառնալիքները դիմագրավելու և պատերազմի հետևանքով ի հայտ եկած կենսական խնդիրների լուծման պարտադրանքի առջև:
Մեզ համար գերական և թանկը հայրենիքն է, հայրենիքի պահպանումը, կորցրածի վերանվաճումը և արցախցու իրավունքի վերականգնումը հայրենի հողում ապրելու, զարգանալու և բարգավաճելու ուղղությամբ:
Պատերազմի ավարտից հետո նկատելի են բևեռացումներ, որոնք ուղեկցվում են պիտակավորումներով: Հանրության տարբեր շերտեր անհարկի վիրավորանքների թիրախ են դարձել. սպառնալիքներ են հնչում և հայի միասնականության ոգուն անհարիր երևույթներ դրսևորվում:
Մեր կողմից անընդունելի և դատապարտելի է ազգին համախմբող բարոյական և պետական հիմքերի խարխլումը, հասարակության մեջ ատելության և թշնամանքի սերմանումն ու հրահրումը, որի արդյունքում ի հայտ են գալիս արհեստածին, լարված իրավիճակներ: Հատկապես վտանգավոր են այն հայտարարությունները, որոնք կարող են սեպ խրել Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիների միջև:
Կոչ ենք անում բոլորին իրենց կարծիքն ու մոտեցումները արտահայտելու գործում լինել հավասարակշիռ, հանդուրժող և հարգալից մոտեցում ցուցաբերել միմյանց նկատմամբ: Միասնականությունը մեր հայրենիքին պատուհասած  այս դժվարին օրերին կարևոր շաղախն է մեր կորցրածը հետ բերելու, այս ծանր ճգնաժամը հաղթահարելու և ի վերջո ապագայի նկատմամբ հայ ժողովրդի հավատը վերականգնելու համար:
Համոզված ենք, որ խորհրդարանը, լինելով հանրության կողմից ձևավորված քաղաքական մարմին, կարող է ծառայել որպես երկխոսության լավագույն հարթակ հանրային պահանջները ներկայացնելու, ինչպես նաև քաղաքական և հասարակական կառույցների տեսակետները առարկայական դարձնելով և գործնականի վերածելու համար:

հայտարարություն logo (1)
Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили с заявлением, в котором подчеркивается, что после 44-дневной войны в Арцахе наблюдается заметная поляризация общества, сопровождающаяся навешиванием ярлыков. Фракции считают недопустимым и осуждаемым подрыв нравственно-государственных основ, объединяющих нацию, разжигание ненависти и вражды в обществе, в результате чего возникают неестественные, напряженные ситуации.
«Дорогие соотечественники! Война, развязанная Азербайджаном 27 сентября, привела всех нас к необходимости решать жизненно важные проблемы, преодолевать новые геополитические и региональные вызовы, противостоять угрозам безопасности.
Для нас самое главное - это Родина, сохранение Родины, возвращение утраченного, восстановление права арцахцев жить, развиваться и процветать на своей Родине.
После окончания войны наблюдается заметная поляризация общества, сопровождающаяся навешиванием ярлыков. Некоторые слои общества стали объектом неуместных оскорблений. Звучат угрозы, возникают явления, не соответствующие духу единства армянина.
Подрыв нравственно-государственных основ, объединяющих нацию, разжигание ненависти и вражды в обществе, в результате чего возникают неестественные, напряженные ситуации, для нас недопустим, мы осуждаем это. Особенно опасны заявления, которые могут вбить клин между гражданами Армении и Арцаха.
Мы призываем к уравновешенности, терпимости, при выражении своего мнения и отношения к другим проявлять уважение. Единство в эти трудные дни, постигшие нашу Родину, является важной цепью для возвращения потерянного, преодоления этого тяжелого кризиса и, в конце концов, восстановления веры армянского народа в будущее.
Мы убеждены, что парламент, будучи сформированным обществом политическим органом, может служить наилучшей площадкой для диалога для представления общественных требований, а также превращения точки зрения политических и общественных структур в инструментарий».