Ընտրությունները ունեցան համեմատաբար խաղաղ ընթացք․ Մայր աթոռ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգը։ Հայտարարությունը՝ ստորև
Հայաստանում 2021 թ․ հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«Աստծո ողորմածությամբ խորհրդարանական ընտրությունները, հակառակ նախընտրական լարվածությանը, սուր հակադրությունների և արձանագրված որոշ խախտումների, ունեցան համեմատաբար խաղաղ ընթացք և անցան առանց լուրջ միջադեպերի։
Եկեղեցու համար չափազանց կարևոր է, որ երկրի ղեկավարումն ստանձնող քաղաքական ուժը կարող լինի ապահովելու և երաշխավորելու ազգանպաստ լուծումները կենսական այնպիսի հարցերի, որոնք վերաբերում են Հայաստանի, Արցախի և հավատավոր մեր ժողովրդի անվտանգությանը, ազգային ինքնության և արժեհամակարգի պաշտպանությանը, կրթությանը, մշակույթին, հանրային համերաշխությանը և համազգային ընդգրկում ունեցող այլ խնդիրների։ Մայր Աթոռը և մեր Եկեղեցու հոգևոր ողջ դասը իր դիրքորոշումներն ու մտահոգությունները պարբերաբար արտահայտել է նման կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ և այսուհետ ևս հետևողական է լինելու հիշյալ ոլորտներում պետական, ազգային և հոգևոր առաջնային շահերի պաշտպանությանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դրական է գնահատում հանրահավաքի ժամանակ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի երեկ կատարած անդրադարձը համերաշխության, միաբանության, համազգային ողջ ներուժի համախմբման կարևորությանը հայրենիքի անվտանգ, բարօր ու առաջընթաց կյանքի հաստատման գործում, ինչպես նաև՝ քաղաքական դաշտում հայհոյախոսությանը և ատելության խոսքին վերջ տալու անհրաժեշտությանը։ Ողջունելի է նաև վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից հոգևոր առաջնորդներին ուղղված երկխոսության առաջարկը։ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը մշտապես հանդես է եկել այս դիրքերից և ակնկալում է, որ նոր ձևավորվող իշխանությունը գործնական և հետևողական քայլեր կձեռնարկի Եկեղեցու հետ գործակցության իրենց իսկ առաջարկն իրականացնելու, ինչպես և հանրային համերաշխություն ձևավորելու ուղղությամբ։
Հոգևոր դասը՝ գիտակից իր հոգևոր առաքելությանը և դրա կարևորությանը հատկապես նման ճգնաժամային իրավիճակներում, պիտի շարունակի անել ամեն անհրաժեշտը, որպեսզի մեր ժողովուրդը կարող լինի հաղթահարելու իր կյանքի դժվարություններն ու մարտահրավերները, որպեսզի հայրենիքի անկախացյալ այս փոքրիկ նշխարն ուժ գտնի իր մեջ վերականգնելու իր անվտանգությունն ու ամրությունը՝ շարունակելու ուղին դեպի նոր հարյուրամյակներ։
Հայցում ենք Ամենակալ Աստծո օրհնությունն ու զորակցությունը մեր երկրին և մեր հավատավոր ժողովրդին։ Աստված թող պահի ու պահպանի Հայաստան և Արցախ հայրենի մեր երկիրը խաղաղության և բարօրության մեջ»։

Выборы прошли относительно мирно: Первопрестол
Поддержи А1+!В связи с внеочередными парламентскими выборами, прошедшими в Армении 20 июня в 2021 года, Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением
«Милостью Божией, парламентские выборы, несмотря на всю предвыборную напряженность, острые противоречия, некоторые нарушения, прошли относительно мирно, без серьезных инцидентов.
Для Церкви чрезвычайно важно, чтобы политическая сила, берущая на себя руководство страной, смогла обеспечить и гарантировать пропатриотические решения жизненно важных вопросов, связанных с безопасностью Армении, Арцаха, нашего верного народа, защитой национальной идентичности, ценностей, образования, культуры, общественной солидарности и национальной интеграции и с рядом других проблем. Первопрестол и весь неравнодушный класс нашей Церкви регулярно выражают свою позицию и озабоченность по таким важным вопросам.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин положительно оценивает заявление и. о. премьер-министра Николая Пашиняна о важности солидарности, единства, консолидации всего национального потенциала в деле создания безопасной, процветающей и прогрессивной жизни на Родине, а также о необходимости прекратить в политической сфере ругань и язык вражды. Приветствуется и предложение исполняющего обязанности премьер-министра о диалоге с духовными руководителями. Первопрестольный Святой Эчмиадзин всегда придерживался этих позиций, ожидая, что вновь сформированное правительство предпримет практические, последовательные шаги для реализации своего собственного предложения о сотрудничестве с Церковью, а также для укрепления общественной солидарности.
Духовный класс, сознавая свою миссию и ее значение, особенно в такой кризисной ситуации, должен продолжать делать все необходимое, чтобы наш народ смог преодолеть трудности и проблемы своей жизни. Чтобы эта маленькая независимая часть Родины смогла бы найти в себе силы восстановить свою безопасность и мощь и продолжить свой путь в грядущее.
Мы просим благословения и поддержки Всемогущего Господа для нашей страны, нашего верного народа. Да хранит Господь Армению, наш родной Арцах, и сохранит в мире и процветании».