Դեսպան Մարտիրոսյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Լիտվայի նախագահին
Հունիսի 21-ին Լիտվայի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում նախագահ Նաուսեդան շնորհավորեց դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց կարևոր առաքելության ընթացքում: Գիտանաս Նաուսեդան շնորհավորեց նաև հունիսի 20-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների կայացման կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ դրանք կնպաստեն երկրում առկա ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը։ Անդրադառնալով հայ-լիտվական հարաբերությունների պատմությանը՝ Լիտվայի նախագահը նշեց, որ քաղաքական երկխոսությունը բարձր մակարդակի վրա է՝ ընգծելով, որ 1991 թվականին Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը: Անդրադարձ եղավ նաև Լիտվայի առանցքային դերին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով Լիտվայի նախագահին ընդունելության համար՝ դեսպան Մարտիրոսյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Լիտվայի հետ համագործակցության առավել սերտացմամբ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ աշխատելու պարարտ հող է տեսնում հատկապես տնտեսության ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակը: Դեսպան Մարտիրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց Լիտվային պատերազմի օրերին հայկական կողմին ցուցաբերված աջակցության համար: Հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման համատեքստում ընդգծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կարևոր դերը:

Посол Мартиросян вручил верительные грамоты президенту Литвы
21 июня новоназначенный посол Республики Армения в Литовской Республике Армен Мартиросян вручил президенту Литвы Гитанасу Науседе верительные грамоты.
В своем речи после церемонии президент Науседа поздравил посла с началом миссии и пожелал ему успехов. Гитанас Науседа также поздравил его с парламентскими выборами, состоявшимися 20 июня в Армении, и выразил надежду, что они будут способствовать ослаблению внутриполитической напряженности в стране. Касаясь истории армяно-литовских отношений, президент Литвы отметил, что политический диалог находится на высоком уровне, подчеркнув, что в 1991 году Литва первой признала независимость Армении. Они также коснулись ключевой роли Литвы в развитии отношений Армения-ЕС.
Поблагодарив президента Литвы за теплый прием, посол Армен Мартиросян отметил, что Армения заинтересована в более тесном сотрудничестве с Литвой во всех областях, представляющих взаимный интерес, подчеркнув, что он видит благодатную почву для работы, особенно в экономической сфере.
В ходе встречи обсуждалась ситуация, создавшаяся после трехстороннего заявления от 10 ноября по нагорно-карабахскому конфликту. Посол Армен Мартиросян поблагодарил за содействие, оказанное Армении во время войны со стороны Литвы. В контексте прочного урегулирования конфликта была подчеркнута важная роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.