ԱԳՆ-ի հայտարարությունը փախստականների մասին
Այսօր միջազգային հանրությունը նշում է Փախստականների համաշխարհային օրը՝ դեռևս շարունակելով առերեսվել բռնի տեղահանմանը: Այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
Այս տարի Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար փախստականների միջազգային օրը վերաիմաստավորվում է նաև նոր մարտահրավերների ի հայտ գալով։ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը հանգեցրեց զանգվածային բռնի տեղահանումների: Իրենց բնակավայրերից տեղահանվել և Հայաստանում էր հաստատվել մոտ 90.000 մարդ, որից 88 տոկոսը կանայք և երեխաներ էին: Այս մարդիկ ստիպված են եղել թողնել իրենց տունն ու սերունդների կողմից կուտակված ունեցվածքը՝ զանգվածային ոճրագործություններից փրկվելու համար: Տեղահանվածների զգալի մասը, մասնավորապես` Շուշիից և Հադրութի շրջանից, այսօր չի կարող վերադառնալ հայրենի բնակավայրեր, քանի որ դրանք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Նրանցից շատերը կրկնակի տեղահանվածներ են, որոնք բռնի տեղահանվել էին 1990-ական թթ․ Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի արդյունքում ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո անցած և էթնիկ զտումների ենթարկված բնակավայրերից:
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Շահումյանի շրջանի և Մարտակերտի շրջանի հյուսիսում գտնվող գյուղերից տեղահանված հայերին, որոնց մեծ մասը բնակություն էին հաստատել Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում։ Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիայի ժամանակ այս մարդիկ կրկնակի են դարձել փախստական` առերեսվելով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետևանքներին։ Չի իրականացվում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը, որի համաձայն՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ»:
Դեռևս չեն վերականգնվել արցախահայության իրավունքները և, առաջին հերթին, իրենց բնակության վայրեր անվտանգ վերադարձի ապահովումը և համապատասխան պայմանների ստեղծումը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո անցած տարածքների դեօկուպացիայի միջոցով: Քաղաքականացնելով տուժած ազգաբնակչությանը հումանիտար օգնություն տրամադրելու խնդիրը՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքն Արցախ:
Արդյունքում` ստեղծվել է աննախադեպ հումանիտար իրավիճակ, երբ ռազմական գործողությունների ավարտից ավելի քան յոթ ամիս հետո Արցախում գտնվող ներքին տեղահանվածները զրկված են համապարփակ միջազգային մարդասիրական պաշտպանությունից։ Հայաստանը բազմիցս է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել հակամարտային գոտիներում բնակվող ազգաբնակչության խոցելիության հանգամանքի վրա՝ կոչ անելով ապահովել վերջիններիս պաշտպանվածությունը միջազգային իրավունքի, առաջին հերթին` մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի հիման վրա:
Դատապարտելի է փախստականների խնդիրների շահարկումը և դրանք քաղաքական ճնշման գործիք դարձնելու ամոթալի գործելակերպը: Մարդասիրական ծրագրերի իրականացումը, ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված բնակչությանը հրատապ հումանիտար օժանդակության ցուցաբերումը պետք է իրականացվեն անկախ որևէ հանգամանքից, այդ թվում` տարածքի կարգավիճակից:

Заявление МИД о беженцах
В этом году Всемирный день беженцев для Армении, армянского народа переосмыслен новыми вызовами. Война, развязанная Азербайджаном против Арцаха в сентябре 2020 года, привела к массовой депортации. Об этом говорится в сообщении, распространенном Министерством иностранных дел Республики Армения по случаю Всемирного дня беженцев.
“Сегодня международное сообщество отмечает Всемирный день беженцев, которым по-прежнему грозит принудительная депортация. В этом году Всемирный день беженцев для Армении, армянского народа переосмыслен новыми вызовами. Война, развязанная Азербайджаном против Арцаха в сентябре 2020 года, привела к массовой депортации. Около 90 000 человек были вынуждены покинуть свои дома и переехать в Армению, 88% из которых составляют женщины и дети. Эти люди были вынуждены покинуть свои дома и имущество, накопленное поколениями, чтобы избежать массовых зверств.
Большинство перемещенных лиц, особенно из Шуши в Гадрутский район, сегодня не могут вернуться в свои дома, поскольку они находятся под контролем Азербайджана.
Многие из них - двойные депортированные лица, которые насильственно были перемещены еще в 1990-е годы из населенных пунктов, подвергшихся этнической чистке азербайджанских сил в результате агрессии против народа Арцаха. В частности, это касается армян, перемещенных из сел на севере Шаумяна, Мартакертского района. Большинство из них поселились на территориях,  бывших под контролем Республики Арцах.
Во время недавней агрессии, развязанной Азербайджаном против республики Арцах, в сентябре-ноябре 2020 года эти люди во второй раз стали беженцами, столкнувшись со всеми последствиями гуманитарного кризиса. Пункт 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. гласит, что «внутренне перемещенные лица, беженцы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев должны вернуться на территорию Нагорного Карабаха и на прилегающие районы». Права армян Арцаха до сих пор не восстановлены, в первую очередь, это касается безопасного возвращения в места их проживания, создание соответствующих условий, в том числе за счет деоккупации территорий Республики Арцах, оказавшихся под контролем Азербайджана. Политизируя вопрос оказания гуманитарной помощи пострадавшему населению, Азербайджан препятствует въезду в Арцах международных организаций, в частности международных гуманитарных организаций. В результате создается беспрецедентная гуманитарная ситуация, когда, спустя более семи месяцев после окончания боевых действий, ВПЛ в Арцахе лишены всеобъемлющей международной гуманитарной защиты.
Армения неоднократно внимание международного сообщества обращала на уязвимость населения, проживающего в зонах конфликтов, призывая к их защите на основе международного права, прежде всего, принципа универсальных прав человека. Манипулирование проблемами беженцев, постыдная практика превращения их в инструмент политического давления достойны осуждения.
Реализация гуманитарных программ, оказание срочной гуманитарной помощи населению, находящемуся в кризисной ситуации, должны осуществляться независимо от каких-либо обстоятельств, в том числе и от статуса местности", - говорится в заявлении МИД Армении.