«Ազատ Հայրենիք» դաշինքի թիմն այսօր այցելել է Արարատ, Արտաշատ և Մասիս քաղաքներ
«Ազատ Հայրենիք» դաշինքի թիմը  ընտրարշավի շրջանակներում 10.06-ին այցելել է Արարատ, Արտաշատ և Մասիս քաղաքները։ Քարոզչական երթեր իրականացվեցին նշված քաղաքների բանուկ փողոցներով և վայրերով։ Քաղաքացիները դիմում էին դաշինքի ղեկավարներին և թեկնածուներին իրենց հուզող հարցերով։
Մասնավորապես հարցեր ուղղվեցին Հայաստանի անվտանգության համակարգի վերականգնման և Արցախի կարգավորման վերաբերյալ։ «Ազատ Հայրենիք» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի պատասխանում հնչեցին հետևյալ թեզերը.
- «Ազատ Հայրենիք»-ի հաղթանակի դեպքում հայկական բանակի եվրոպական չափանիշներին համապատասխան վերակազմակերպման, վերազինման և վերապատրաստման համար Ֆրանսիայի Հանրապետության հետ ռազմա-քաղաքական դաշինքի կնքումը կիրականացվի մինչև  2021 թ ավարտը;»
- «Հաջորդ տարվա ռազմական բյուջեն կավելանա 30 տոկոսով։ Այդ թվում Ադրբեջանի հետ շփման գծի ինժեներական ամրապնդման և կահավորման համար կհատկացվի 75 մլրդ դրամ, իսկ գիտա-կոնստրուկտորական մշակումների և հետազոտությունների համար ՝ 15 մլրդ դրամ։»
- Պարտադիր զինծառայության տարիքը կբարձացվի մինչև 21 տարեկան,
- «Սույն թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը պաշտոնապես կդիմի ՄԱԿ՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու հարցով։»

Команда блока «Свободная родина» посетила сегодня города Арарат, Арташат и Масис
В рамках предвыборной кампании члены блока «Свободная родина» 10 июня посетили города Арарат, Арташат и Масис.
встречи прошли на оживленных улицах указанных городов.
Граждане обратились с вопросами к лидерам блока и кандидатам.
В частности, были заданы вопросы о восстановлении системы безопасности Армении и урегулировании проблемы Арцаха. В ответ кандидат в премьер-министры от блока «Свободная родина» Андриас Гукасян озвучил следующие тезисы:
- в случае победы «Свободной Родины» подписание военно-политического союза с Французской Республикой для реорганизации, перевооружения и обучения в соответствии с европейскими стандартами будет осуществлено до конца 2021 года;
- военный бюджет в следующем году увеличится на 30%. В том числе на инженерное укрепление и оснащение линии соприкосновения с Азербайджаном будет выделено 75 миллиардов драмов, а на исследования и разработки - 15 миллиардов драмов.
- возраст обязательной военной службы будет повышен до 21 года,
- в сентябре этого года Армения официально обратится в ООН с просьбой признать независимость Арцаха.