Փաշինյանն Ֆիլիպ Ռիքերի հետ քննարկել է գերիների վերադարձի հարցերը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակության ներկայացուցիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այցը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն ու հեռանկարները քննարկելու համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարը գնահատանքի խոսքեր է հայտնել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ուղերձի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության պահպանմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը կարևոր գործոն է տարածաշրջանային անվտանգության համար, քանզի հայ ժողովրդի անվտանգային մարտահրավերները վերջին 100 տարում չեն փոխվել, և Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմը դա ցույց տվեց, քանի որ այս պատերազմում ներգրավված էին նույն դերակատարները, որոնք ներգրավված են եղել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպման և իրագործման գործում:
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և ուրախ է գտնվել Երևանում, հայ գործընկերների հետ քննարկել երկկողմ հարաբերությունները: Ֆիլիպ Ռիքերը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ողջույնները և վերահաստատել Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման պատրաստակամությունը:
Ամերիկացի պաշտոնյան բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված գործընթացները և օրինակելի համարել 2018 թվականին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները: Նշվել է ամերիկյան կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակել աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Երկուստեք նշվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարության կարևորությունը և լարվածության թուլացման համար քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Արցախի հարցի համատեքստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է՝ հայկական կողմի դիրքորոշումն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի շրջանակում, համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է գերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց շուտափույթ վերադարձի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված միավորների անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտության վրա:

Пашинян обсудил с Филиппом Рикером вопросы возвращения пленных
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял исполняющего обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филиппа Рикера и его делегацию.
Приветствуя  высокопоставленного гостя США, Никол Пашинян отметил развитие армяно-американского сотрудничества, заявив, что визит является хорошей возможностью для обсуждения повестки дня и перспектив двусторонних отношений.
Исполняющий обязанности премьер-министра выразил признательность за послание президента США Джо Байдена об официальном признании и осуждении Геноцида армян и выразил надежду, что это будет способствовать поддержанию стабильности и безопасности в регионе. Никол Пашинян отметил, что признание и осуждение Геноцида армян является возможным фактором региональной безопасности, поскольку вызовы безопасности армянского народа за последние 100 лет не изменились. И развязанная против Арцаха и 44-дневная война показала это, поскольку в эту войну были вовлечены те же акторы, которые  организовали и осуществили Геноцид армян.
Исполняющий обязанности заместителя помощника госсекретаря США по европейским и евразийским делам отметил, что он впервые находится в Армении и рад побывать в Ереване для обсуждения со своими армянскими коллегами двусторонних отношений. Филипп Рикер передал Никола Пашиняну приветствия госсекретаря США Энтони Блинкена, подтвердив готовность развивать партнерство с Арменией.
Американский чиновник высоко оценил процессы, направленные на развитие демократических институтов в Армении, и парламентские выборы 2018 года назвал образцовыми. Была отмечена готовность американской стороны и впредь помогать Армении в проведении демократических реформ.
Собеседники коснулись ситуации в регионе. Обе стороны отметили важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ и необходимость шагов для разрядки напряженности.  В контексте арцахского вопроса и. о. премьер-министра Армении подчеркнул, что позиция армянской стороны заключается в том, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован в рамках мирного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ, на основе принципов предложенных сопредседателями.
Никол Пашинян обратил внимание собеседника на необходимость немедленного возвращения военнопленных и других задержанных лиц и немедленного вывода азербайджанских вооруженных формирований с суверенной территории Республики Армения.