Ոչ ոք, եթե գերության մեջ չի եղել, չի կարող ասել՝ գերին ինչպես է զգում իրեն այնտեղ․ գերությունից վերադարձած՝ ՀԱԿ թեկնածու (տեսանյութ)
«Հայ ազգային կոնգրեսի» փոխնախագահներ Արամ Մանուկյանն ու Լևոն Զուրաբյանը և 44-օրյա պատերազմի մասնակից, գերությունից վերադարձած ու ՀԱԿ-ի պատգամավորի թեկնածու Պերճ Ավետիսյանը հանդիպեցին արցախյան պատերազմի մասնակիցների հետ։
Լևոն Զուրաբյանը նշեց, որ որոշեցին հանդիպում կազմակերպել նախընտրական շրջանում հենց պատերազմի մասնակիցների հետ, որովհետև ընտրությունը հատուկ գործողություն է պետականության փրկության ուղղությամբ և այն հետևանքն է նաև պատերազմի. «Որևէ հասարակության մեջ ոչինչ ավելի թանկ չէ, քան մարդու պատրաստակամությունը՝ զոհաբերել սեփական կյանքը հանուն իր ժողովրդի, իր երկրի ու տան պաշտպանության»։
Նրա կարծիքով՝ պետությունը չպետք է լինի այնպիսին, ինչպիսին հիմա է և հատկապես հենց զինվորականների հանդեպ վերաբերմունքը. «Այսօր ևս մեկ գերի ունենք և տպավորություն է, որ մեր պետությունը հայտնվել է անօգնականության ճահճի մեջ։ Մեր պետության թուլացումը բացառապես պատերազմի հետևանքը չէ»։
Լևոն Զուրաբյանն ասաց՝ չի կարող պետությունը ռազմական ջանքի կազմակերպումը դնել սովորական մարդկանց ուսերին, մինչդեռ այս պատերազմի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը կոչով դիմում էր մարդկանց ու ասում, որ իրենց նախաձեռնությամբ ջոկատներ կազմեն ու մեկնեն առաջնագիծ։
Ըստ Զուրաբյանի՝  դա ոչ պետական մտածողության հետևանք էր։
«Մեր ժողովուրդը կռվեց փայլուն, իսկապես դուխով, կռվեց ամենաբարձր ոգևորությամբ, բայց ոչ մի ժողովուրդ չի կարող հասնել հաջողության, որքան էլ խիզախ, համարձակ լինի, եթե չկա պետություն, որ կանգնած է իր մեջքին», - ասաց ՀԱԿ փոխնախագահը։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, նրա խոսքով, ամենամեծ ազգայնականն է։ Կա պատմական իրողություն, որ վերջին անգամ հայոց տարածքները մեծացել են 1204թ. Կիլիկիայում։ Դրանից հետո ամբողջ պատմության մեջ Հայաստանը միայն կորցրել է ու 800 տարի հետո նորից հայերը կարողացել հաղթանակներ տանել ու ընդարձակվել հենց Տեր-Պետրոսյանի օրոք։
Լևոն Զուրաբյանը ներկայացրեց Պերճ Ավետիսյանին, որ երկու ամիս գերության մեջ լինելուց ու ծանր օրեր ապրելուց հետո վերադարձել,  պայքարի նոր ուժով միացել է իրենց։
«Երբ վարչապետն ասում է՝ ոչինչ, թող երկու ամիս գերիները համբերեն, հետո կգան, մեզ կներեն։ Ես կասեմ՝ ոչ ոք, եթե գերության մեջ չի եղել, չի կարող ասել՝ գերին ինչպես է զգում իրեն այնտեղ, արդյոք վերադառնալուն պես իրեն կներեն։ Երբ մարդ գերության մեջ է լինում,  մի պահ է գալիս, որ նա ցանկանում է առավոտյան չարթնանալ, որ չնկատի այդ դժվարությունները», - ասաց Պերճ Ավետիսյանը։
Արամ Մանուկյանն ասաց, որ այս հանդիպման ընթացքում կարևոր է խնդիրների բարձրաձայնումը, որոնք իրենք խորհրդարան անցնելուց հետո կփորձեն ուղղել։ Պատերազմի մասնակից Մարտին Միսակյանը շեշտեց, որ զինկոմիսարիատների աշխատանքն այդ օրերին համակարգված չէր, զինվորներն ու կամավորները չգիտեին՝ ուր են տանում իրենց, ուր են գնում։
«Պատերազմի ընթացքում մարտի դաշտ են զանգել, մարդուն ասել են՝ վաղը կներկայանաս զինկոմիսարիատ, երբ այդ մարդն արդեն 20 օր է՝ խրամատ էր փորում» , - ասաց նա։

Никто из тех, кто не попадал в плен, не могут сказать, как там чувствует себя пленный: кандидат от АНК, вернувшийся из плена (видео)
Вице-председатели «Армянского Национального Конгресса» Арам Манукян и Левон Зурабян и участник 44-дневной войны, вернувшийся из плена, кандидат в депутаты от АНК Перч Аветисян встретились с участниками арцахской войны.
Левон Зурабян отметил, что в предвыборный период они решили организовать встречу именно с участниками войны, потому что выбор – это спецоперация по спасению государственности, и это также является последствием войны: «В любом обществе нет ничего дороже готовности человека пожертвовать собственной жизнью ради своего народа, ради защиты своей страны и своего дома».
По его мнению, государство не должно быть таким, каким оно является сейчас, и в особенности именно отношение к военным: «Сегодня у нас ещё один пленный, и складывается впечатление, что наше государство оказалось в болоте беспомощности. Ослабление нашего государство – это не только следствие войны».
Левон Зурабян сказал: не может государство возлагать организацию военных усилий на плечи обычных людей, между тем во время этой войны Никол Пашинян обращался с призывом к людям и говорил, чтобы они по своей инициативе составляли отряди и отправлялись на передовую.
По мнению Зурабяна, это – следствие негосударственного мышления.
«Наш народ блестяще сражался, действительно с духом, сражался с самой высокой воодушевлённостью, но ни один народ не может достичь успеха, каким бы отважным и смелым он ни был, если нет государства, стоящего за его спиной», - сказал вице-председатель АНК.
Левон Тер-Петросян, по его словам, самый большой националист. Есть историческая реалия, что в последний раз армянские территории увеличились в 1204 г., в Киликии. После этого на всём протяжении истории Армения только теряла и спустя 800 лет армяне снова смогли одержать победы и расшириться именно при Тер-Петросяне.
Левон Зурабян представил Перча Аветисяна, после того, как два месяца пробыл в плену и пережил тяжелые дни, вернулся, присоединился к ним с новой силой борьбы.
«Когда премьер-министр говорит: ничего, пусть пленные потерпят два месяца, потом придут, нас простят. Я скажу: никто, если не попадал в плен, не может сказать, как чувствует себя там пленный, простят ли его как только вернутся. Когда человек бывает в плену и засыпает ночью, наступает момент, когда он не хочет просыпаться утром, чтобы не замечать эти трудности», - сказал Перч Аветисян.
Арам Манукян сказал, что во время этой встречи важно поднять вопросы, которые они, войдя в парламент, попытаются исправить. Участник войны Мартин Мисакян подчеркнул, что работа военкоматов в эти дни не была систематизирована, солдаты и добровольцы не знали, куда их везут, куда они идут.
«Во время войны звонили на поле боя, говорили человеку: завтра ты должен явиться в военкомат, тогда как этот человек уже 20 дней роет окопы», - сказал он.