Պետությունը կորոնավիրուսի կանխարգելման, բուժման նպատակներով ծախսել է ավելի քան 26 մլրդ դրամ (տեսանյութ)
Պետությունը նախորդ տարի կանխարգելման միջոցառումների, բուժումն ապահովելու համար ծախսել է ավելի քան 26 մլրդ դրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
«2020-ին 26 մլրդ 491 մլն 923 հազար դրամ ծախսվել է Covid-19-ի կանխարգելման միջոցառումների, բուժման ծախսերն ապահովելու համար»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ավանեսյանը շեշտեց, որ կորոնավիրուսը շատ մեծ մարտահրավեր է, անգամ մեծ ֆինանսավորում ունեցող առողջապահական համակարգերն են կոլափսի ենթարկվել:  Նա շնորհակալություն հայտնեց Կառավարությանը, որ համակարգը հզորացնելու համար նախարարության բոլոր առաջարկները, խնդրանքները պատշաճ ուշադրության է արժանացրել:
«Վերազինել, վերակառուցել ենք մարզային մեր բժշկական կազմակերպությունները, Երևան քաղաքի կազմակերպությունները»,- նշեց Ավանեսյանը:

С целью предотвращения, лечения коронавируса государство потратило более 26 млрд драмов (видео)
В прошлом году на профилактику и лечение COVID-19 государство израсходовало более 26 миллиардов драмов. Об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания при представлении годового отчета об исполнении государственного бюджета сообщила и. о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«В 2020 году на профилактику и лечение Covid-19 было израсходовано 26 млрд 491 млн 923 000 драмов», - сообщила и. о. министра.
Анаит Аванесян подчеркнула, что COVID-19 - довольно большая проблема, рухнули даже хорошо финансируемые системы здравоохранения. Она поблагодарила правительство за то, что оно уделяло должное внимание всем предложениям и просьбам Министерства, касающихся укрепления системы.
«Мы оборудовали и перестроили наши районные медицинские организации, организации города Еревана», - представила Анаит Аванесян.