Փաշինյանի բանավեճի հրավերը մերժեցի՝ խղճահարությունից ելնելով․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան (տեսանյութ)
«Հայ Ազգային Կոնգրեսի» նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկին կուսակցության վարչապետի թեկնածու, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ողջունեց ցուցակում ընդգրկված թեկնածուներին ու նշեց, որ նրանց զգալի մասին անձամբ չի էլ ճանաչում՝ գիտի միայն հրապարակումներից, ելույթներից․ «Ցուցակը կազմել է վարչությունը և վստահ եմ, որ այս պահին դուք կազմել եք լավագույն ցուցակը»։
Նա նշեց, որ սրանք սովորական ընտրություններ չեն, քանի որ Հայաստանում շատ պայթյունավտանգ իրավիճակ է․ «Իմ կանխազգացմամբ՝ այս ընտրությունները լինելու են Հայաստանի պատմության ամենախայտառակ, ամենավտանգավոր ընտրությունները»։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով՝ կա երկու բևեռոր, որ հավակնում է ամեն գնով հասնել իշխանության և «ամեն գնով» բառը հենց այնպես չի ասվում։ Նախագահն ասաց, որ այս երկու կողմն էլ տիրապետում է հսկայական ֆինանսական, վարչական, քրեական ռեսուրսների, երկու կողմն էլ դիմելու է ցանկացած քայլի։
«Այսպիսի դաժան պարտությունից հետո, երբ սովորական, նորմալ ազգերը սթափության պահ են ապրում՝ հասկանալով պահի լրջությունը,  հակառակը, մենք այդ պահն օգտագործում ենք երկրի վիճակն ավելի խորը փոսը նետելու համար», - ասաց նա։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հորդորեց որևէ մեկի ազնիվ խոսքին չհավատալ՝ ո՛չ Փաշինյանի, ո՛չ Քոչարյանի, քանի որ տեսել ենք, թե ինչ է արժեցել նրանց ազնիվ խոսքը ժողովրդի վրա․ «Աստվածաշնչի վրա կերդվեն, Ղուրանի վրա կերդվեն, մեկ է։ Եթե որևէ մեկը հավատում է նրանց որևէ խոսքի, ես կարող եմ կասկածել այդ մարդու խելքի վրա»։
Նա անդրադարձավ նաև իր և Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանի բանավեճի հրավերը մերժելուն և նշեց, որ Քոչարյանն իր ոճով կամ իր էությամբ շատ հոյակապ պատասխան տվեց և ասաց՝ ինքը Փաշինյանին ոչ թե բանավեճի, այլ մենամարտի է հրավիրում․ «Ի դեպ, ցանկացած զինատեսակով՝ պարսատիկից մինչև ատոմային ռումբ։ Ես մերժեցի Փաշինյանին ուղղակի խղճահարությունից ելնելով, որովհետև այդ բանավեճը կարող էր նրա համար ինքնասպանություն լինել։ Այդ ես չեմ ասում, ինքն է ասել 2009թ․, որ առաջին նախագահը շատ վատ խասյաթ ունի՝ ինքը վերջում միշտ ճիշտ է դուրս գալիս»։

Я отклонил приглашение Пашиняна на дебаты из жалости: Левон Тер-Петросян (видео)
В начале предвыборной кампании «Армянского Национального Конгресса» кандидат в премьер-министры от партии, первый президент Армении Левон Тер-Петросян приветствовал кандидатов, включенных в список, и отметил, что большинство из них не знает лично, знает их только по публикациям и выступлениям: «Список составило правление, и я уверен, что на данный момент вы составили наилучший список».
Он отметил, что это – не обычные выборы, так как в Армении очень взрывоопасная обстановка: «По моему прогнозу, эти выборы будут самыми позорными, самыми опасными выборами в истории Армении».
По словам Левона Тер-Петросяна, есть два полюса, которые претендуют на то, чтобы любой ценой прийти к власти и слова «любой ценой» сказаны не просто так. Президент сказал, что обе эти стороны располагают огромными финансовыми, административными, криминальными ресурсами, обе стороны пойдут на любой шаг.
«После столь жестокого поражения, когда обычные, нормальные нации переживают момент отрезвления, понимая серьёзность момента, мы, напротив, используем этот момент, чтобы забросить страну в ещё  более глубокую яму»,  - сказал он.
Левон Тер-Петросян призвал не верить ничьему честному слову – ни Пашиняна, ни Кочаряна – так как мы видели, что стоило их честное слово для народа: «Они будут клясться на Библии, буду кляться на Коране – всё равно. Если кто-либо верит хоть одному их слову, я могу сомневаться в разуме этого человека».
Он также обратился к отклонению приглашения Никола Пашиняна со стороны Роберта Кочаряна и отметил, что Кочарян в своём стиле или согласно своей сущности дал великолепный ответ  и сказал: он приглашает Пашиняна не на дебаты, а на поединок: «Кстати, любым оружием – от рогатки до атомной бомбы. Я отказался просто из жалости, потому что эти дебаты могли быть для него самоубийством. Это не я говорю, он сказал в 2009г., что у первого президента очень плохой характер – он всегда в конце оказывается прав».