Ով է կատարում ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները․ պարզաբանում
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարում է ամենաերկար պաշտոնավարող տեղակալը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
-ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հրաժարականից հետո արդյոք ում կողմից են իրականացվում նախարարի պարտականությունները: Նաև այսօր լրատվականների կողմից լուրեր շրջանառվեցին ԱԳ նախարարի տեղակալների հրաժարական ներկայացնելու մասին: Արդյոք հաստատո՞ւմ եք այդ տեղեկությունը:
-Օրենքի ուժով նախարարի պարտականությունների կատարումն իրականացվում է ամենաերկար պաշտոնավարող տեղակալի կողմից, ինչը չի ենթադրում առանձին իրավական ակտի ընդունում: Այս պահի դրությամբ ՀՀ ԱԳ բոլոր փոխնախարարները շարունակում են կատարել իրենց պարտականությունները: Մնացածի մասով՝ չենք մեկնաբանում:

Кто выполняет обязанности и. о. министра ИД РА? Разъяснение
Обязанности министра иностранных дел Республики Армения исполняет заместитель министра, исполняющий обязанности дольше всех. Об этом, в ответ на вопрос «Арменпресс», сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
- Кто выполняет обязанности и. о. министра после отставки Ара Айвазяна? Сегодня в СМИ появились слухи и об отставках заместителей министров иностранных дел. Вы подтверждаете эту информацию?
- В силу закона обязанности министра исполняет замминистра, имеющий наибольший стаж работы, что не предполагает принятия отдельного правового акта. В настоящее время все заместители министра иностранных дел Республики Армения продолжают выполнять свои обязанности. Остальное мы не комментируем.