Վեց ամսով արգելվեց Հայաստանից անասունների, ոչխարների ու ձիերի անմշակ կաշվի արտահանումը
Կառավարությունն 6 ամիս ժամկետով արտահանման ժամանակավոր արգելք է սահմանում խոշոր եղջերավոր կենդանիների մորթիների արտահանման համար: Այդ մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի նիստում:
Ըստ որոշման նախագծի հիմնավորման, խոսքը վերաբերում է հետեւյալ ապրանքներին՝
Խոշոր եղջերավոր անասունների (ներառյալ գոմեշների) կամ ձիազգի կենդանիների (թարմ կամ աղադրված, չորացրած, մոխրած, աղջրած կամ այլ կերպ պահածոյացված, բայց չդաբաղած, չմագաղաթացրած կամ հետագա մշակման չենթարկված) չմշակված մորթեր՝ մազածածկույթով կամ առանց մազածածկույթի, կրկնորդված կամ չկրկնորդված,
Ոչխարների չմշակված մորթեր կամ գառների մորթիկներ (թարմ կամ աղադրված, չորացրած, մոխրած, աղջրած կամ այլ կերպ պահածոյացված, բայց չդաբաղած, չմագաղաթացրած կամ հետագա մշակման չենթարկած)՝ բրդյա ծածկույթով կամ առանց բրդյա ծածկույթի, կրկնորդված կամ չկրկնորդված,
Այլ չմշակված մորթեր (թարմ կամ աղադրված, չորացրած, մոխրած, աղջրած կամ այլ կերպ պահածոյացված, բայց չդաբաղած, չմագաղաթացրած կամ հետագա մշակման չենթարկած)՝ մազածածկույթով կամ առանց մազածածկույթի, կրկնորդված կամ չկրկնորդված:
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նշեց, որ որոշումը  պայմանավորված է Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապրանքի (անմշակ կաշի) արտահանումը սահմանափակելու, տեղական արտադրությունը պաշտպանելու և հումքային բազայով  ապահովման, ինչպես նաև Հայաստանի մշակող արդյունաբերության ոլորտի գործունեությունը խթանելու անհրաժեշտությամբ:
«ՀՀ կառավարության կողմից գործուն քայլեր են ձեռնարկվում երկրորդային հումքը տեղում վերամշակելու և տեղական արդյունաբերական ձեռնարկություններին հնարավորություն ընձեռելու զարգացնել սեփական արտադրությունները օգտագործելով անմշակ կաշվե արտադրանքը»,- ասաց Ավանեսյանը:
Ըստ հիմնավորման, ներկայումս Հայաստանում կաշվի վերամշակման գործունեություն իրականացնող տեղական արդյունաբերական ընկերություններն ունեն կաշվի հումքի պահանջարկ և հումքային բազայի հնարավորությունները դեռևս ոչ ամբողջական հզորությամբ են օգտագործվում։
Կատարված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ սկզբնական հումքի արտահանման սահմանափակման պայմաններում ներքին շուկայում սկզբնական հումքի  1 տոկոս նվազման և արտադրողներին համապատասխան որակով և ծավալներով մատչելի դառնալու դեպքում կաշվի և կոշիկի  արտադրության ծավալներն ավելանում են շուրջ 16.1 տոկոսով, կոշիկի արտադրությունից ստացված շահույթը՝ 29.7 տոկոսով և համապատասխան արտադրատեսակների գծով պետական բյուջեի եկամուտները՝ 5.9 տոկոսով:  ՀՀ-ում կաշեգործության համար անհրաժեշտ հումքի առկայության պարագայում կվերագործարկվեն կաշի վերամշակող ընկերությունները, վերագործարկման պարագայում կստեղծվի 300-350 նոր աշխատատեղեր:
Ըստ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալների 2020 թվականին հանրապետությունից արտահանվել է մոտ 50.9 հազ. հատ խոշոր եղջերավոր անասունների անմշակ մորթիներ(4101)` մոտ 259.6 հազ. ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով` 2019թ. նկատմամբ արձանագրելով 50.5 %-ի անկում: Արտահանման հիմնական շուկաներն են Թուրքիան, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը:
2020 թվականին հանրապետությունից արտահանվել է մոտ 0.8 հազ. հատ ոչխարի  անմշակ մորթի և գառան մորթիկ (4102)` մոտ 3.3 հազ. ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով` 2019թ. նկատմամբ արձանագրելով 70.0 %-ի աճ: Արտահանման հիմնական շուկաներն են Ռուսաստանի Դաշնությունը և Իտալիան:
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների 2020 թվականին հանրապետությունում կաշվի արտադրություն (Կաշվի դաբաղում և վերջնամշակում. բնական և բաղադրանյութային կաշվի արտադրություն) իրականացվել է 39 ընկերության կողմից: 2020 թվականին արտադրության ծավալները կազմել են 126.6 մլն ՀՀ դրամ` արձանագրելով 7.7 անգամ աճ 2019թ. նկատմամբ, իրացումը կազմել է 201.1 մլն ՀՀ դրամ` արձանագրելով 13.8 անգամ աճ 2019թ. նկատմամբ:
Ներկայումս «Կաշի» ԲԲԸ տարածքում գործունեություն է ծավալում Ar-Leather/ARMA ընկերությունը, որի արտադրական հզորությունները կազմում են տարեկան 6000տ կովի կաշի և 500 հազ. հատ ոչխարի մորթու վերամշակում: Ընկերությունը ներկայումս սարքավորումներ է ներկրել Արգենտինայից և Իտալիայից և նախատեսում է մինչև 150 աշխատատեղի ստեղծում:
Տեղական երկրորդային հումքի բացակայության պարագայում` վերջիններս ստիպված կլինեն ամբողջությամբ կամ մասնակի դադարեցնել իրենց արտադրական գործունեությունը:
Սույն նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ԵԱՏՄ օրենսդրության շրջանակներում` սահմանափակումներ կիրառել այնպիսի ապրանքների արտահանման նկատմամբ, ինչը վերամշակելով տեղում կնպաստի երկրի պաշտպանության և անվտանգության ապահովմանը:

На шесть месяцев запрещён экспорт из Армении необработанных шкур крупного рогатого скота, овец и лошадей
Правительство вводит временный запрет на экспорт меха крупного рогатого скота сроком на 6 месяцев. Решение об этом было принято на заседании правительства.
Согласно обоснованию проекта решения, это относится к следующей продукции:
- Сырые шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или лошадей (свежие или соленые, сушеные, золы, тертые или консервированные иным способом, но не дубленые, пергаментные или подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покрытием или без покрытия;
- Необработанная шкура овец или ягнят (свежая или соленая, сушеная, зола, тертая или консервированная иным способом, но не очищенная, необрезанная или подвергнутая дальнейшей обработке), шерстяные или не шерстяные, дублированные или недублированные;
- Прочие необработанные меха (свежие или соленые, сушеные, зольные, тертые или консервированные иным образом, но не дубленные, неглазурованные или подвергнутые дальнейшей обработке), с покрытием или без покрытия, дублированные или недублированные;
Заместитель министра экономики Аваг Аванесян отметил, что решение обусловлено необходимостью ограничить экспорт важных для Армении товаров (кожевенное сырье), защитить местное производство, обеспечить сырьем, а также стимулировать деятельность обрабатывающей промышленности Армении. .
«Правительство Армении предпринимает активные шаги по переработке вторичного сырья на месте, чтобы дать возможность местным промышленным предприятиям развивать собственное производство с использованием кожевенного сырья», - сказал Аванесян.
Согласно обоснованию, в настоящее время местные промышленные предприятия, осуществляющие переработку кожи в Армении, имеют спрос на кожевенное сырье, возможности сырьевой базы используются еще не полностью.
Исследования показывают, что в условиях ограниченного экспорта сырья, при снижении объемов сырья на внутреннем рынке на 1%, при наличии у производителей соответствующего качества, объемы производства кожи, обуви увеличиваются примерно на 16,1%, прибыль от обувного производства - соответственно на 29,7%, доходы государственного бюджета на 5,9%. В случае наличия сырья для производства кожи в Армении будут вновь открыты кожевенные предприятия, в случае открытия будет создано 300-350 новых рабочих мест.
По данным Комитета государственных доходов Армении, в 2020 году из республики было экспортировано около 50,9 тысячи необработанных шкур крупного рогатого скота таможенной стоимостью около 259,6 тыс. долларов США, что на 50,5% ниже, чем в 2019 г. Основными экспортными рынками являются Турция и Исламская Республика Иран.
В 2020 году из республики было вывезено около 0,8 тысячи единиц сырого бараньего меха и меха ягнят, таможенной стоимостью 3,3 тыс. долларов США, что на 70,0% больше, чем в 2019 г. Основные экспортные рынки - Российская Федерация и Италия.
По данным Статкомитета РА, в 2020 году кожевенное производство в стране (дубление, отделка: производство натуральной кожи) осуществлялось 39 предприятиями. Объем производства в 2020 году составил 126,6 млн драмов, что в 7,7 раза больше, чем в 2019 году. Продажи составили 201,1 млн драмов, увеличившись, по сравнению с 2019 годом в 13,8 раза.
В настоящее время на территории ОАО «Каши» действует компания Ar-Leather/ARMA, производственные мощности которой составляют переработку 6000 тонн коровьей шкуры и 500 тысяч овечьих шкур в год. В настоящее время компания занимается ввозом оборудования из Аргентины и Италии и планирует создать до 150 рабочих мест.
При отсутствии местного вторичного сырья последним придется полностью или частично прекратить свою производственную деятельность.
Принятие этого законопроекта позволит в рамках законодательства ЕАЭС ввести ограничения на экспорт таких товаров, обработка которых на месте будет способствовать защите и безопасности страны.