Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ կազմակերպված բողոքի ակցիային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայում գտնվող ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ դեսպանությունում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նշեց, որ այցը անցկացվում է դժվար ժամանակներում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ի թղթակիցը Փարիզից, նա շնորհակալություն հայտնեց այս հանդիպման կազմակերպման համար՝ նշելով, որ մեր պետությունը լուրջ մարտահրավերների առաջ է կանգնած ու նման քննարկումները կարևոր են ախտորոշելու խնդիրները։ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց երկար նախաբան չասել և պատասխանել ներկաների հարցերին։ Նա ընդգծեց, որ հարց ու պատասխանն իմաստ ունի երբ հնչում են ամենաբարդ, ամենատհաճ հարցերը։
«Մեր սիրելի հայրենակիցները բողոքի ակցիա էին անում դեսպանությունից քիչ հեռու։ Դա իրենց իրավունքն է, սակայն կարծում եմ, որ դա հարցից խուսափելու ձև է, ես կցանականայի հստակ հնչեր, թե ինչում է մեր կառավարության դավաճանությունը։ Ես ուշադիր եմ մեր հասցեին հնչող մեղադրանքներին, լսում եմ բոլոր փաստարկները»,֊ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչ, հասարակական գործիչ Ռոբերտ Այդաբիրյանը նշեց, որ խոսել է բողոքի ակցիա անցկացնողների հետ։
«Ես բացատրեցի, որ մենք պետության ներկայացուցչի հետ ենք հանդիպում, մեր խնդիրը մեր պետության հետ չէ, մեր թշնամիների հետ է և եկեք միասին նստենք խոսենք»,֊ասաց հայ համայնքի ներկայացուցիչը։ Շնորհակալություն հայտնելով տեսակետների համար, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ նման քննարկումները շատ կարևոր են։ Նա անդրադարձավ վերջին պատերազմական զարգացումներին, ղարաբաղյան հարցին։
«Այն թուղթը, որով կանգնեցրել ենք պատերազմը, իրականում հարցերը չի լուծել, որովհետև սողացող գործընթացը շարունակվում է։ Այս գիտակցումն է, որ թույլ չի տվել ավելի շուտ լուծել Ղարաբաղի հարցը, որը շատ խորքային, բարդ մի հանգույց է և որի լուծումը, ըստ էության, հնարավոր չի եղել։ Մարտահրավերը լուծված չէ, սպառնալիքը նույնն է ու դա ամենամեծ խնդիրն է, որ ունենք։ Իմ ընկալումն այն է, որ պետք է առերեսվել այդ մարտահրավերների հետ հայ ժողովրդի համար խաղաղ դարաշրջան ստեղծելու համար։ Տարիները ցույց տվեցին, որ ոչ զիջողականությունը, ոչ ճկունությունը չեն նվազեցնում ագրեսիվությունը մեր նկատմամբ, ընդ որում տարածաշրջանի միջավայրը մեզ համար բարենպաստ դարձնելու հարցը չի լուծվում։ Մեր մարտահրավերը մնում է նույնը՝ ինչպես կառավարել այն ագրեսիվությունը, որը ձևավորել է Հայաստանի շուրջ»,֊ հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից ոչ հեռու մի խումբ հայեր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելով Փաշինյանի վարած քաղաքականության առնչությամբ: Դեսպանություն հասնելու ճանապարհին բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մի խումբ երիտասարդներ փորձեցին խոչընդոտել ավտոշարասյան ընթացքը: Նրանք փորձում էին ձեռքերով հարվածել դանդաղ ընթացող մեքենաների ապակիներին; Անվտանգության աշխատակիցները ապահովեցին ավտոշարասյան մուտքը դեսպանատուն:

Никол Пашинян коснулся акции протеста около здания посольства РА во Франции
Поддержи А1+!Находящийся во Франции исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины в посольстве Армении отметил, что визит проходит в тяжелые времена.
Как передает корреспондент Арменпресс из Парижа, он поблагодарил за организацию этой встречи, отметив, что перед нашим государством стоят серьезные вызовы, и такие обсуждения важны для диагностики проблем. Никол Пашинян предложил не произносить длинных предисловий и ответить на вопросы присутствующих. Он подчеркнул, что вопрос и ответ имеют смысл, когда задаются самые сложные, самые неприятные вопросы.
«Наши дорогие соотечественники проводят акцию протеста недалеко от посольства. Это их право, но я думаю, что это способ избежать проблемы, я хотел бы четко услышать, в чем заключается предательство нашего правительства. Я обращаю внимание на выдвинутые против нас обвинения, выслушиваю все аргументы», - сказал Никол Пашинян.
Представитель армянской общины, общественный деятель Роберт Айдабирян отметил, что разговаривал с протестующими
«Я объяснил, что мы встречаемся с представителем государства, наша проблема не с нашим государством, а с нашими врагами, и давайте вместе сядем и поговорим», - сказал представитель армянской общины. Выразив благодарность за мнения, Никол Пашинян отметил, что такие обсуждения очень важны. Он коснулся последних военных событий и карабахского вопроса.
«Бумага, которой мы остановили войну, на самом деле не решила проблемы, потому что ползучий процесс продолжается. Именно это осознание не позволило решить карабахский вопрос раньше, а это очень глубокий, сложный узел, разрешение которого, по сути, было невозможно. Проблема не решена, угроза та же, и это самая большая проблема, которая у нас есть.
Я считаю, что мы должны столкнуться с этими вызовами, чтобы создать мирную эпоху для армянского народа. Годы показали, что ни уступки, ни гибкость не уменьшают агрессию по отношению к нам, при этом, не решается вопрос о том, как сделать атмосферу региона благоприятной для нас. Наша задача остается прежней - как управлять агрессией, сформировавшейся вокруг Армении», - добавил Никол Пашинян.
Напомним, что в посольстве Республики Армения во Франции началась встреча исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна с представителями местной армянской общины. Группа армян недалеко от посольства организовала акцию протеста, выразив недовольство политикой Пашиняна.
На пути к посольству группа молодых протестующих попыталась помешать автоколонне. Они пытались руками бить по окнам машин, которые ехали медленно. Охранники обеспечили вход автоколонны в посольство.