Քոչարյանն ամենազուսպն էր, ղարաբաղյան թիմը՝ Արկադի Ղուկասյանը, Սամվել Բաբայանը դեմ էին․ Բ․ Ասատրյան (տեսանյութ)
ՀԱԿ պատգամավորի թեկնածու 1994-1998թթ Կենտրոնական Բանկի նախագահ Բագրատ Ասատրյանը հիշում է, որ 1997թ․ ՀՀ իշխանությունները երբ քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավիճակի հարցը, ինքը ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի տնտեսական վիճակի վերաբերյալ վերլուծություն։ Եվ ասել է, որ այդ պահին երկու երկրների հնարավորությունները գրեթե հավասար են, բայց հետո կարող են փոխվել հօգուտ Ադրբեջանի՝ հաշվի առնելով նավթի գործոնը։
«1997թԱնվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ այսօրվա կարկառուն գործիչներից մեկը /Ռոբերտ Քոչարյանը․ խմբ/ հայտարարեց, թե Բաքվի նավթը հեքիաթ է։ Ես էլ ասացի, Ռոբերտ, եթե հեքիաթ է, դու էլ վարչապետ ես, մի հեքիաթ գտի, որը կապահովի 600 մլն դոլարի ներդրումը։ Հետո, թե՝ Բաքվի նավթը 2 տարի հետո ավարտվելու է, մենք ոչ մի զիջումների չենք գնա։ Որ հեսա Ադրբեջանը քայքայվելու է և նման ինչ-որ կիսախելագար գնահատականներ»,- ասաց Բ․Ասատրյանը։
Տնտեսագետը հիշեց, որ Ռ․Քոչարյանը նման կարծիքի էր եկել ընդամենը թերթերից մեկում ինչ-որ հոդված կարդալուց հետո։ Նաև հավելեց, որ  զիջումներին դեմ էր ղարաբաղյան ողջ թիմը․
«Իմիջայլոց, Քոչարյանն ամենազուսպն էր, ղարաբաղյան թիմը՝ Արկադի Ղուկասյան, Սամվել Բաբայան՝ դեմ էին։ 1997թ․ մենք հավասար կողմեր էինք, Ադրբեջանն ինքը շահագրգռված էր լուծման, բայց սա այն բեկումնային պահն էր, որից հետո՝ էլ շահագրգռված չէր։ Ես փակ քննարկումների ժամանակ միշտ ասել եմ, որ Ռոբերտը կամ Սերժն ի վիճակի չեն խաղաղ զիջումների ճանապարհով հարց լուծել։ Բնությունն է նրանց այդպես ստեղծել։ Ի վերջո նրանք այս անվտանգության համակարգի հիմնադիրներն են»,- ասաց Բ․Ասատրյանը։

Кочарян был самым сдержанным, карабахская команда – Акадий Гукасян, Самвел Бабаян – были против: Б. Асатрян (видео)
Поддержи А1+!Кандидат в депутаты от АНК, председатель Центрального Банка в 1994-1998гг. Баграт Асатрян вспоминает, что когда в 1997г. власти РА обсуждали вопрос статуса карабахского конфликта, он представил анализ экономического состояния Армении и Азербайджана. И сказал, что в настоящий момент возможности двух стран почти равны, однако потом могут измениться в пользу Азербайджана, учитывая фактор нефти.
«На заседании Совета безопасности в 1997г. один из сегодняшних выдающихся деятелей (Роберт Кочарян ред.) заявил, что бакинская нефть – это сказка. А я сказал: Роберт, если – сказка, а ты – премьер-министр, найди такую сказку, которая обеспечить инвестицию в 600 млн долларов. И потом, если бакинская нефть закончится через 2 года, мы не пойдём ни на какие уступки. Что Азербайджан вот-вот рухнет и подобные какие-то полубезумные оценки», - сказал Б. Асатрян.
Экономист вспомнил, что Р. Кочарян пришёл к подобному мнению всего лишь после того, как прочёл какую-то статью в одной из газет. Также добавил, что вся карабахская команда была против уступок:
«Кстати, Кочарян был самым сдержанным, карабахская команда – Аркадий Гукасян, Самвел Бабаян были против. В 1997г. мы были равными сторонами, Азербайджан сам был заинтересован в решении, но это был тот переломный момент, после которого он не был заинтересован. Я всегда говорил на закрытых обсуждениях, что Роберт или Серж не в состоянии решить вопрос путём мирных уступок. Их такими создала природа. В конце концов, они были основателями системы безопасности», - сказал Б. Асатрян.