Նրա շտաբների մոտ են կանգնած ամենաթանկարժեք մեքենաները՝ ամեն մեկը մի Բայրաքթարի գնի․ Ա․Սարգսյան (տեսանյութ)
«Հոկտեմբերի 19-ին երբ վարչապետն իր մոտ էր կանչել արտախորհրդարանական ուժերին ու ներկայացրել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատերազմը կանգնեցնելու համար 7 շրջանները վերադարձնելու և Շուշի փախստականներին վերադարձնելու մասին առաջարկություն է արել, ես հարց եմ տվել՝ իսկ Մինսկի խմբի եռանախագահները տեղյա՞կ են այդ մասին։ Ասել է ոչ։ Ես ասել եմ, շատ վատ է, որ ոչ։ Ասել է ինչո՞ւ։ Ասել եմ նույն այս աշխատասենյակում, Ռոբերտ Քոչարյանը, ես, Վարդան Օսկանյանը և եռանախագահողները նստած ենք եղել, և ՌԴ եռանախագահողը ներկայացրել է այն, ինչն այս անգամ Պուտինն ասել է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով պատերազմական ու հետպատերազմական գործընթացների վրա ՌԴ-ի ազդեցության խնդրին։
Ա․Սարգսյանը նաև հավելում է, որ այդ ժամանակ ՌԴ համանախագահին կտրուկ հակադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ԱՄՆ համանախագահը։ «Քերի Քավանոն էնպես է փակել նրա բերանը, որ մեր խոսելու անհրաժեշտությունը չի եղել»,- հիշում է նա։
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահն անդրադարձավ նաև նախընտրական գործընթացներին ու հատկապես նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նախընտրական գործունեությանը։ Ա․Սարգսյանը նկատեց, որ նա նախընտրական շտաբի համար գրասենյակ է ընտրում քաղաքի ամենաթանկ հատվածներում, «ամենաճոխ» պաստառները փակցնում։
«Մուտքերի մոտ կանգնում են ամենավերջին մոդայի, ամենաթանկարժեք մեքենաները, ամեն մեկը  մի Բայրաքթարի գնի։ Կանգնում են սպորտային կազմվածքով, թևերին դաջվածքներով տղերք։ Եվ գնացող-եկողները երբ տեսնում են այս ճոխությունը, հասկանում են, որ նրա վերադարձն անթույլատրելի է։ Ու ավելի լավ հակաքորոզչություն, քան իրենք իրենց ճոխությամբ են անում, անհնար է անել»,- ասում է նա։

Возле его штабов стоят самые дороги автомобили, каждый стоимостью в один Байрактар: А. Саркисян (видео)
«19-го октября, когда премьер-министр позвал к себе внепарламентские силы и представил, что президент России Владимир Путин для того, чтобы остановить войну, предложил возвратить 7 районов и вернуть беженцев в Шуши, я спросил, а сопредседатели Минской группы в курсе? Сказал: нет. Я сказал, очень плохо, что нет. Сказал: почему? Сказал, что в этом же кабинете Роберт Кочарян, я, Вардан Осканян и сопредседатели сидели, и сопредседатель от РФ представил то, что на этот раз сказал Путин», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Республика» Арам Саркисян, обратившись к проблеме влияния РФ на военные и послевоенные процессы.
А. Саркисян также добавляет, что тогда сопредседателю от РФ резко возразил сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США. «Керри Кавано так заткнул ему рот, что нам не было необходимости говорить», - вспоминает он.
Председатель партии «Республика» также обратился к предвыборным процессам и в особенности к предвыборной деятельности президента Роберта Кочаряна. А. Саркисян отметил, что он выбирает офисы  для предвыборного штаба в самых дорогих участках города, вешает «самые роскошные» плакаты.
«У входов стоят самые дороги автомобили по самой последней моде, каждая ценой в один Байрактар. Стоят парни спортивной комплекции, с татуировками на руках. И когда прохожие видят эту роскошь, понимают, что его возвращение недопустимо. И лучшей антипропаганды, чем они делают своей роскошью, сделать невозможно», - говорит он.