ՄԻՊ-ը Կութ գյուղից կրակոցների մասին ահազանգ է ստացել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպանը ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Կութ գյուղի բնակչից այսօր վաղ առավոտյան ստացել է ահազանգ այն մասին, որ մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան գյուղի հարևանությամբ տեղի է ունեցել զինված միջադեպ, գյուղում պարզ լսվել են կրակոցներ, և ադրբեջանական զինված ուժերն առևանգել են ՀՀ զինծառայողների։
Ահազանգով նշվել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի այդ գործողություններն է՛լ ավելի են լարվածություն առաջացրել գյուղում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում` Գեղարքունիքի ստորաբաժանման ուսումնասիրությունները հաստատել են, որ դեպքը տեղի է ունեցել Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Կութ գյուղի անմիջական հարևանությամբ: Միջադեպը լարվածություն է առաջացրել նաև գյուղում, քաղաքացիական բնակիչների շրջանում: Այս ամենը հաստատվել է նաև համայնքի ղեկավարի կողմից:
Նշված միջադեպի վերաբերյալ տեղեկություններ են հրապարակվել զանգվածային լրատվության միջոցներում:
Արձանագրվել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերի 6 ծառայողներ թիվ N զորամասի պահպանության տարածքում կատարելիս են եղել ինժեներական աշխատանքներ, ում ադրբեջանական զինծառայողները շրջափակվել և գերեվարվել են:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներով արդեն մի քանի անգամ արձանագրել է, որ ադրբեջանական զինվորականները մայիսի 12-ից սկսած, բացահայտ կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, անօրինական առաջ են եկել Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ:
Արձանագրվել են ադրբեջանական զինվորականների՝ ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կոպիտ խախտող հանցավոր գործողությունները (Սյունիքում ու Գեղարքունիքում զենքով սպառնալիքներ հովիվներին, կրակողներ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և այլն):
ՀՀ քաղաքացիական բնակավայրի անմիջական հարևանությամբ տեղի ունեցած՝ ադրբեջանական զինված ուժերի այսօրվա արարքները լրջորեն վտանգում են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի քաղաքացիական բնակավայրերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, նրանց ֆիզիկական անվտանգությունն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների այս արարքները պետք է դիտարկել 2021թ. մայիսի 12-ին ու 13-ին Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպառնալու, սահմանային հատվածներում` գյուղերի անմիջական հարևանությամբ սադրանքներ հրահրելու, քաղաքացիական բնակչության մոտ լարվածություն առաջացնելու, սահմանային բնակիչներին իրենց պատկանող խոտհարքներն ու արոտավայրերն օգտագործելու օրինական իրավունքից զրկելու միասնական դիտավորության համատեքստում:
ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինծառայողներր նման պարբերական սադրանքներ ու իրավունքների խախտումներ Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո` մայիսի 12-ից առաջ (տեղ են գտած զեկույցներում ու հաղորդումներում):
Միջազգային կառույցները պետք է այս գործոնների միջև իրական կապը պարտադիր հաշվի առնեն և նոր գնահատեն, թե ով է իրականում խաթարում խաղաղությունն ու անդորրը տարածաշրջանում, որոնք են մարդու իրավունքների խախտումների ու վայրագությունների իրական պատճառները:
Նշվածը լրացուցիչ հաստատում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները պարտավոր են անհապաղ ազատ արձակել ՀՀ 6 զինծառայող քաղաքացիներին:

Омбудсмен получил тревожный звонок из села Кут
Ранним утром 27 мая Защитнику прав человека Армении позвонил житель села Кут общины Гегамасар Гегаркуникской области, и сообщил, что ранним утром 27 мая возле села произошел вооруженный инцидент, в селе отчетливо были слышны выстрелы, и азербайджанские вооруженные силы захватили военнослужащих Республики Армения. С тревогой было отмечено, что действия азербайджанских вооруженных сил в селе вызвали еще большую напряженность.
Проведенное сотрудниками Защитника прав человека РА расследование, в том числе и расследование подразделения Гегаркуника, подтвердили, что инцидент произошел в непосредственной близости от села Кут общины Гегамасар Гегаркуникской области.
В сообщении, распространенном Защитником прав человека Арманом Татояном, говорится, что инцидент среди мирного населения села вызвал напряжение. Все это подтвердил и глава общины.
Информация об инциденте была опубликована в СМИ. Также было зафиксировано официальное заявление Министерства обороны Республики Армения о том, что 6 военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения при проведении инженерных работ на территории охраны N войсковой части, были окружены азербайджанскими военнослужащими и захвачены в плен.
В результате работ по сбору фактов Защитник прав человека неоднократно заявлял, что с 12 мая азербайджанские военные, находясь на суверенной территории Республики Армения, ссылаясь на заведомо фальшивые карты, незаконно продвинулись в направлении сел Гегаркуника и Сюника.
Были зафиксированы преступные действия азербайджанских военных, грубое нарушение прав жителей приграничных общин Армении (угрозы пастухам в Сюнике и Гегаркунике, стрельба в непосредственной близости от сел и др.).
«Сегодняшние действия Вооруженных сил Азербайджана, произошедшие в непосредственной близости от гражданского поселения Республики Армения, серьезно угрожают жизни и здоровью жителей Гегаркуникской области, их физической безопасности и психической неприкосновенности.
Эти действия Вооруженных сил Азербайджана следует рассматривать в контексте действий, совершенных  12 и 13 мая 2021 года по отношению к пастухам сел Гегаркуника и Сюника, угроз демонстрацией оружия, провокациями в приграничных районах в непосредственной близости от сел, нагнетания напряженности среди гражданского населения, лишения приграничных жителей их законного права пользования своими пастбищами и землями.
Подобные периодические провокации и нарушения прав гражданского населения Республики Армения азербайджанскими военнослужащими Омбудсмен в докладах и сообщениях констатировал и после завершения военных действий, до 12 мая.
Международные структуры обязательно должны учесть реальную связь между этими событиями и заново оценить, кто на самом деле подрывает мир и покой в регионе, каковы реальные причины нарушений прав человека и совершаемых зверств.
Отмеченное вновь подтверждает, что азербайджанские власти обязаны немедленно освободить 6 военнослужащих Армении», - заключил Омбудсмен Армении.