Որևէ ուժ մինչ այս պահը դիմում չի ներկայացրել ԿԸՀ
Որևէ կուսակցություն կամ դաշինք մինչ այս պահը գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր չի ներկայացրել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը։
Նշենք, որ ԿԸՀ դիմումներ ներկայացնելու վերջնաժամկետը մայիսի 26-ն է, սակայն արտահերթ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի գերակշիռ մասը նույնիսկ չի հայտարարել՝ ինչ ցուցակով է գնալու ընտրությունների։
Խորհրդարանական ամենամեծ խմբակցության՝ ԲՀԿ-ի քարտուղար Արման Աբովյանը «Ա1+»-ին հայտնեց, որ դիմումը ԿԸՀ կներկայացնեն Սահմանադրությամբ և օրենքով սահմանված ժամկետների ընթացքում։ Թե երբ, Աբովյանը չհստակեցրեց, նաև հավելեց՝ ցուցակը պարզ կլինի ԿԸՀ ներկայացնելու օրը։
Խորհրդարանական երկրորդ ընդդիմադիր ուժի՝ ԼՀԿ-ի ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը երեկ կայացած համագումարում հայտարարել էր, որ վերջնական ցուցակ դեռ չեն կազմել, քանի որ իրենց հարթակը բաց է նոր դեմքերի և ուժերի համար։
Մարուքյանը նաև չէր բացառել, որ հունիսի 20-ին նշանակված արտահերթ ընտրությունները չեն կայանալու՝ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված։
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մամուլի քարտուղար, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը «Ա1+»-ին հայտնեց, որ ամենայն հավանականությամբ դիմումը ԿԸՀ կտանեն մայիսի 26-ին․ այս պահին ցուցակի վերջնական ճշգրտման աշխատանքներ են տարվում։
Նշենք նաև, որ  «Հանրապետություն» կուսակցությունը հայտնել է, որ  փաստաթղթերը կներկայացնի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով մայիսի 26-ին ժամը 15:00-ին:

До сих пор ни одна политическая сила не подала заявление в ЦИК
До настоящего момента ни одна партия или альянс не подали  необходимых документов в Центральную избирательную комиссию. Об этом «А1+» сообщила пресс-секретарь председателя ЦИК Эрмине Арутюнян.
Отметим, что последний срок подачи заявлений в ЦИК – 26-го мая, однако подавляющее большинство политических сил, участвующих во внеочередных выборах, даже не объявили, с каким списком они пойдут на выборы.
Секретарь самой большой парламентской фракции ППА Арман Абовян сообщил «А1+», что подадут заявление в ЦИК в сроки, установленные Конституцией и законом. Когда именно - Абовян не конкретизировал, а также добавил, что список будет ясен в день подачи в ЦИК.
Лидер второй оппозиционной парламентской силы ПСА Эдмон Марукян на состоявшемся вчера съезде заявил, что окончательный список пока не составлен, поскольку их платформа открыта для новых лиц и сил.
Марукян также не исключил, что назначенные на 20-е июня внеочередные выборы не состоятся в связи с создавшейся ситуацией.
Пресс-секретарь правящей партии «Гражданский договор», депутат от фракции «Мой шаг» Ваагн Алексанян сообщил «А1+», что,  по всей вероятности, они отнесут заявление в ЦИК 26-го мая – на данный момент ведутся работы по окончательному уточнению списка.
Также отметим, что партия «Республика» заявила, что подаст документы в Центральную избирательную комиссию 26-го мая в 15:00.