Ցուցադրված քարտեզից ակնհայտ է, որ Սև լճի մեծ մասը գտնվում է Հայաստանի տարածքում. ԵՄ դեսպան (տեսանյութ)
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության դեսպան Անդրեա Վիկտորինան հայ-ադրբեջանական սահման'  Սև լիճ տարածք այցելությունից հետո խոսեց իր այցի նպատակների և տպավորությունների մասին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ դեսպանը նշեց, որ ԵՄ անդամ երկրների մյուս դեսպանների հետ նպատակ են ունեցել փաստահավաք առաքելություն իրականացնել և տեղում ծանոթանալ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող  իրադարձություններին։
«Երախտապարտ եմ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցին, Արտաքին գործերի նախարարությունից և Պաշտպանության նախարարությունից այցը կազմակերպելու համար»,- ասաց Վիկտորինան։
Մինչ Սև լճի տարածք այցելելը՝  ՀՀ ԶՈՒ կորպուսի հրամանատար Սամվել Մինասյանը  ԵՄ երկրների դեսպաններին ներկայացրել էր Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական  Հանրապետության 1969 թվականի քարտեզը, որը վավերացվել էր փաստաթղթերով, ստորագրություններով, կնիքներով։ Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե ինչ կարծիք է կազմել Վիկտորինան այդ քարտեզից։ Տիկին դեսպանը հարցին ի պատասխան ասաց.
«Լսել եմ մի քանի քարտեզների մասին։ Մեզ այսօր ներկայացվեց 1969 թվականի քարտեզը։ Փորձագետ չեմ և կոնկրետ կարծիք չեմ կարող հայտնել, բայց  ակնհայտ էր այսօրվա ցուցադրած քարտեզից, որ Սև լճի մեծ մասը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում»։
ԵՄ դեսպանը պնդեց, որ Եվրամիությունը օգտագործում է իր բոլոր լծակները խնդրի ուղղությամբ և այն, որ ԵՄ-ն տարածքային ամբողջականության կողմից է։

По представленной карте очевидно, что Черное озеро находится на территории Армении: посол ЕС (видео)
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин после посещения армяно-азербайджанской границы рассказала о целях и впечатлениях от визита к  территории Черного озера. Как сообщает Арменпресс, посол ЕС отметила, что вместе с послами других стран-членов ЕС они провели миссию с целью ознакомления с событиями, происходящими на армяно-азербайджанской границе.
«Благодарю заместителя министра иностранных дел Авета Адонца, МИД и министерство обороны за организацию визита», - сказала Викторин.
Перед посещением территории Черного озера командующий корпусом ВС Армении Самвел Минасян представил послам стран ЕС карту Армянской Советской Социалистической Республики 1969 года, которая была ратифицирована документами, подписями и печатями. Журналист поинтересовался впечатлениями г-жи Викторин от представленных карт. Отвечая на вопрос, посол сказала:
«Я слышала о нескольких картах. Сегодня нам представили карту 1969 года. Я не эксперт, не могу выразить конкретное мнение, но по показанной сегодня карте было очевидно, что большая часть озера находится на территории Республики Армения».
Посол ЕС отметила, что Евросоюз использует все свои рычаги для решения вопроса и ЕС за территориальную целостность.