«Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ն ու Ucom-ը միավորում են ջանքերը՝ հանուն հանրակրթական հնարավորությունների ընդլայնման
Ucom ընկերությունը «Դասավանդի’ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի «Սերունդ դպրոցներ» ծրագրում ներառված Դիլիջանի Թախտա թաղամասում գտնվող թիվ 2 հիմնական դպրոցի տարրական դասարանների աշակերտներին տրամադրել է շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտեր և մոդեմներ՝ կրթական գործընթացն ապահովելու նպատակով:
«Մենք համոզված ենք, որ մեր համայնքների ներուժն անսահման է, և դպրոցը այդ ներուժի բացահայտման հանգույցն է՝ հատկապես մեր օրերում, երբ ընտանիքներից շատերում հետպատերազմական ողբերգություններ են, իսկ դրսում՝ համավարակի վտանգը։ Այս համատեքստում խիստ կարևոր է ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց գործիքակազմի ներդնումը, որպեսզի մեր երեխաներն ունենան կրթության հավասար հնարավորություններ։ Այս գործը մենք միայնակ հաջողել չէինք կարողանա։ Այդ իսկ պատճառով, մեզ համար ուրախալի է, որ մեր գործընկեր Ucom ընկերության թիմը մեզ հետ արդեն տարիներ կիսում է նույն տեսլականը՝ իր  ներդրումն ունենալով մեր երեխաների կրթության մեջ, ինչը առանց որևէ վերապահման, ուղղակի ներդրում է մեր երկրի ապագայում։ Այս առումով իմ խորին երախտիքն եմ հայտնում Ucom-ի ղեկավարներին՝ բազմամյա կարևոր համագործակցության համար»,- նշել է «Դասավանդի’ր, Հայաստան» հիմնադրամի տնօրեն և հիմնադիր Լարիսա Հովաննիսյանը։
«Ucom-ում մենք կարևորում ենք տեխնոլոգիաների միջոցով կրթության հասանելիությունը Հայաստանի բոլոր մարզերի համար: «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի առաջարկին մեծ պատրաստակամությամբ ենք արձագանքել, քանի որ վստահելի և երկարամյա գործընկեր կազմակերպություն է։ Ուրախ եմ, որ Դիլիջանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի աշակերտներն այս ուսումնական տարվա ընթացքում հնարավորություն են ստացել օգտվելու համացանցում առկա բազմահազար կրթական հարթակներից ու նյութերից, այն էլ՝ Հայաստանում ամենաարագ շարժական ցանցի միջոցով», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Նշենք, որ «Սերունդ դպրոցներ»-ը նորարարական ուսումնառության պիլոտային ծրագիր է, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և «Կիզազի» դպրոցների համաշխարհային ցանցի հետ համագործակցությամբ։  Այն կրթական նոր մշակույթ կերտող դպրոց է՝ կրթությունը դիտարկելով որպես աշակերտների կոգնիտիվ, անձնային և սոցիալական կարողությունների զարգացման հնարավորություն։ Ավելին՝ այսօր այս հանրակրթական դպրոցի աշակերտների թիվը կրկնապատկվել է՝ հասնելով մոտ 80-ի, չնայած աշխարհագրական առումով խնդրահարույց հասանելիության հանգամանքին։

“Teach For Armenia”  и Ucom объединяют усилия для расширения возможностей общественного образования
В рамках программы Seroond Schools образовательного фонда “Teach For Armenia” ученики находящейся в районе Тахта основной школы №2 в Дилижане получили от компании Ucom SIM-карты с доступом к мобильному интернету, а также модемы для обеспечения учебного процесса.
«Мы убеждены в том, что потенциал наших сообществ безграничен, и школа является ключом к раскрытию этого потенциала, особенно в наши дни, когда многие семьи переживают послевоенную трагедию, и все еще существует опасность распространения эпидемии вовне. В этом контексте очень важно осознавать необходимость предоставления всем учащимся разнообразных инструментов обучения. Мы бы не смогли добиться успеха в этой работе в одиночку и очень рады, что наш партнер Ucom разделяет наше видение, внося свой вклад в образование наших детей, что, без каких-либо оговорок, является прямым вкладом в будущее нашей страны», - сказала основатель и генеральный директор фонда “ Teach For Armenia ”  Лариса Ованнисян.
«В Ucom мы придаем особое значение доступности образования посредством технологий для всех регионов Армении. Поэтому мы с готовностью откликнулись на предложение “Teach For Armenia”, нашего надежного и многолетнего партнера. Рад, что в течение этого учебного года ученики основной школы №2 в Дилижане имели возможность воспользоваться тысячами образовательных платформ и материалов, доступных в интернете, причем посредством самой быстрой мобильной сети в Армении», - сказал генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
Отметим, что Seroond Schools - это пилотная программа инновационного обучения, которая реализуется при сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и международной сетью школ “Кизази”. Это школа, которая создает новую образовательную культуру, которая рассматривает образование как возможность развить познавательные, личностные и социальные способности учащихся. Следует особо подчеркнуть, что, несмотря на проблемное географическое местоположение, сегодня количество учеников в вышеупомянутой школе увеличилось вдвое и составило около 80 человек.