ԵԱՏՀ նիստում որոշ ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքի 0% դրույքաչափ սահմանելու որոշում է կայացվել
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստին՝ հայտնում են կառավարության աշխատակազմից։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են ԵԱՏՄ շրջանակներում առևտրատնտեսական, մաքսային և այլ ոլորտներում համագործակցությանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մասնավորապես «Աշխատանք առանց սահմանի» որոնման միասնական համակարգ» ծրագրի մշակման վերջնականացման աշխատանքները: Ծրագիրը կմեկնարկի ս.թ. հուլիսի 1-ից: «Աշխատանք առանց սահանի» ծրագիրը որոնման համակարգ է, որը հնարավորություն է տալիս տեղեկանալու ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ազգային տեղեկատվական համակարգերում առկա ազատ աշխատատեղերի, ինչպես նաև աշխատանք փնտրողների հայտարարությունների մասին: Ծրագիրն ուղղված է ԵԱՏՄ շրջանակներում անդամ երկրների աշխատաշուկաների փոխգործակցության ապահովմանն ու զարգացմանը:
ԵԱՏՀ նիստի ընթացքում ընդունվել է որոշում, որով նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել Եվրասիական տնտեսական խորհրդի 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ի N 105 որոշմամբ հաստատված արտադրական և տեխնոլոգիական գործընթացների այն պայմանների ցանկի մեջ, որոնց իրականացման դեպքում ապրանքը համարվում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ծագում ունեցող։ Մասնավորապես, «Էներգետիկ մեքենաշինություն, էլեկտրատեխնիկական և մալուխային արդյունաբերություն» բաժինը լրացվել է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական գործունեության միասնական ապրանքային անվանացանկի՝ մխոցավոր շարժիչների գործարկման համար օգտագործվող կապարային կուտակիչների և այլ կապարային կուտակիչների ծածկագրերին դասվող ապրանքների արտադրության պայմաններով:
Օրակարգի շրջանակներում ԵԱՏՀ խորհրդի անդամներին ներկայացվել է նաև ԵԱՏՄ ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցը, ըստ որի՝ 2020 թվականին միության անդամ պետությունները ԵԱՏՀ-ի հետ համատեղ վերացրել են 15 խոչընդոտ, որոնցից 12-ը՝ արգելք: Խոչընդոտները 2020 թվականի վերջի դրությամբ կրճատվել են 17 %-ով 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Նիստի արդյունքներով ընդունվել են մի շարք որոշումներ, մասնավորապես՝ մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ մեքենայագործ կամ ձեռագործ տրիկոտաժե քաթանների նկատմամբ մաքսատուրքի 0% դրույքաչափ սահմանելու վերաբերյալ, ինչպես նաև արևային մարտկոցների արտադրության ժամանակ օգտագործվող առանձին տեսակի ապրանքների նկատմամբ 2 տարի տևողությամբ ժամանակահատվածում ներմուծման մաքսատուրքի 0% դրույքաչափ սահմանելու վերաբերյալ որոշումները:

Принято решение установить 0% таможенный тариф на некоторые товары
Исполняющий обязанности вице-премьера Мгер Григорян в формате видеоконференции принял участие в очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии.
В повестку дня заседания был включен ряд вопросов, касающихся сотрудничества в торгово-экономической, таможенной и других сферах в рамках ЕАЭС.
В частности, в ходе заседания были обсуждены работы по завершению реализации проекта “Унифицированная система поиска «Работа без границ»”. Программа стартует с 1 июля текущего года. В рамках проекта создана поисковая система для получения доступа к информации о свободных рабочих местах и соискателях вакансий, которая содержится в национальных информационных системах государств–членов Евразийского экономического союза в сфере трудоустройства и занятости. Программа направлена на обеспечение и развитие сотрудничества на рынке труда государств-членов ЕАЭС.
В ходе заседания ЕАЭС было принято решение о внесении изменений в утвержденный Решением Евразийского экономического совета № 105 от 23 ноября 2020 года перечень условий производства и технологических процессов, в случае выполнения которых продукция считается произведенной в государствах-членах ЕАЭС.
В рамках повестки дня членам Совета ЕЭК также был представлен доклад о работе по устранению барьеров на внутреннем рынке ЕАЭС, согласно которому в 2020 году государства-члены Союза совместно с ЕЭК устранили 15 барьеров, 12 из которых были запретами. По состоянию на конец 2020 года барьеры были сокращены на 17% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года.
По итогам заседания принят ряд решений, в частности, об установлении до 31 декабря 2021 года нулевой ставки тарифа на трикотажные полотна машинной или ручной вязки, а также решения об установлении нулевой ставки ввозной пошлины на отдельные виды продукции, используемой при производстве аккумуляторов, сроком на 2 года.