Ես չգիտեմ, թե մեկ ժամ հետո ինչ է լինելու՝ ժամ առ ժամ իրավիճակ է փոխվում․ Արման Եղոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սյունիքի դեպքը լոկալ տարածքային հարց չէ, սա տարածաշրջանային վերադասավորումների հարց է։ Մեր տարածաշրջանում տեղի է ունենում աննախադեպ դարակազմիկ աշխարհաքաղաքական մի տեղաշարժ, նման բան անգամ առաջին և երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ տեղի չի ունեցել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ անդրադառնալով Սյունիքում և Գեղարքունիքում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանի խախտմանը։
Պատգամավորը վստահեցնում է, որ Արցախյան հարցը այս գլոբալ դասավորումների մեջ առաջին բախումն էր։ Եվ պատահական չի համարում, որ Սյունիքի դեպքերը և Իսրայելա-Պաղեստինյան հակամարտությունը սկսվեցին միաժամանակ։
Ա․Եղոյանը նաև գտնում է, որ մեր տարածաշրջանում դաշնակիցներ են փոխվում, ուժերի հարաբերակցությունն է փոխվում։ Սաուդյան Արաբիայի ու Իրանի, ԱՄՆ-ի ու Իրանի հարաբերություններն են վերականգնվում, Չինաստանն ու Հնդկաստանն են Իրանի հետ խոշոր ծրագրեր պլանավորում։ Եվ Իրանի համար երկար տարիներ անց Սև ծով դուրս գալու հնարավորություն է բացվում, տարածաշրջանում Չինաստանից ու Հնդկաստանից Եվրոպա ապրանքաշրջանառություն իրականացնելու ծրագրեր մշակվում։ Եվ Ա․Եղոյանն ասում է, այն ինչ կատարվում է Հայաստանի շուրջ, պետք է այդ զարգացումների շրջանակում դիտարկել։
«Աննախադեպ աշխարհաքաղաքական շարժ է, մենք ապրում ենք պատմական աննախադեպ փոփոխության շրջանում։ Ես չգիտեմ, թե մեկ ժամից ինչ կլինի, ամեն ժամ իրավիճակ է փոխվում։ Եվ ապագայում աշխարհի պատմությունը բաժանվելու է մինչև 2020-2021թթ․և դրանից հետո»,- ասում է նա։

Я не знаю, что будет через час – ситуация каждый час меняется: Арман Егоян (видео)
«Случай в Сюнике – это не локальный территориальный вопрос, это – вопрос региональных перестановок. В нашем регионе происходит беспрецедентный эпохальный геополитический сдвиг, подобного не происходило даже во время первой и второй мировых войн», - в беседе с «А1+» говорит депутат от фракции «Мой шаг», председатель постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Арман Егоян, обратившись к нарушению Азербайджаном армянской границы  в Сюнике и Гегаркунике.
Депутат заверяет, что Арцахский вопрос – это первое столкновение в этих глобальных перестановках. И считает неслучайным, что события в Сюнике и израильско-палестинский конфликт начались одновременно.
А. Егоян также считает, что в нашем регионе меняются союзники, меняется соотношение сил. Восстанавливаются отношения Саудовской Аравии и Ирана, США и Ирана, Китай и Индия планируют серьёзные программы с Ираном. И для Ирана спустя много лет открывается возможность выхода к Чёрному морю, разрабатываются программы товарооборота из Китая и Индии в Европу.  И А. Егоян говорит, что происходящее вокруг Армении нужно рассматривать в рамках этих процессов.
«Это беспрецедентный геополитический сдвиг, мы живём в период беспрецедентных исторических перемен. Я не знаю, что будет через час, каждый час ситуация меняется. И в будущем мировая история будет делиться на до 2020-2021 гг. и после этого», - говорит он.