Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ընդլայնված կազմով հանդիպում ունեցավ ռուս գործընկերների հետ՝ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Պետական դումայի նախագահն ընդգծեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ հիմնված երկխոսության եւ ռազմավարական գործընկերության վրա: Նա հավելեց, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում եւ կարեւորում է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ շփումերը տարբեր մակարդակներում առավել կակտիվանան:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մոսկվա պաշտոնական այցի հրավերի համար, իր հերթին երկրորդեց, որ հայ-ռուսական փոխգործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը ռուս գործընկերներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը, հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանն ամբողջությամբ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձին առնչվող դրույթը: Անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի զինուժի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուն՝ ընդգծվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ ըստ այդմ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ որեւէ ոտնձգության անթույլատրելիությունը:
Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին վերոնշյալ հարցերը քննարկել համապատասխան բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպման ընթացքում երկու պատվիրակությունների անդամները մտքեր փոխանակեցին հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի, երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների ընդլայնման շուրջ:

Делегация во главе с Араратом Мирзояном встретилась с Вячеславом Володиным
Находящаяся с официальным визитом в Российской Федерации делегация во главе с председателем Национального Собрания Республики Армения Араратом Мирзояном встретилась со своими российскими коллегами во главе со спикером Государственной Думы Федерального Собрания РФ Вячеславом Володиным.
Приветствуя армянскую делегацию, спикер Госдумы подчеркнул, что отношения между двумя странами продолжают развиваться на основе диалога и стратегического партнерства. Он добавил, что российская сторона высоко ценит и придает важность армяно-российским отношениям, выразив уверенность, что параллельно с преодолением эпидемии контакты будут более активными на разных уровнях.
Председатель НС Арарат Мирзоян, поблагодарив за приглашение посетить Москву с официальным визитом, в свою очередь подчеркнул, что армяно-российское сотрудничество динамично развивается.
Спикер парламента Армении представил российским коллегам текущую ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, напомнив, что на сегодняшний день Азербайджан не выполнил полностью положение о возвращении военнопленных и других удерживаемых лиц, предусмотренное трехсторонним заявлением от 9 ноября. Коснувшись вторжения вооруженных сил Азербайджана на территорию Республики Армения, Мирзоян подчеркнул недопустимость какого-либо посягательства на Республику Армения и, соответственно, зону ответственности ОДКБ.
Стороны достигли договоренности об обсуждении указанных вопросов на соответствующих многосторонних площадках.
В ходе встречи члены двух делегаций обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений, расширению отношений по ряду направлений на двусторонней и многосторонней площадках.