Կարևոր համարեցի, որ հրաժարականը տեղի ունենա հենց այսօր՝ Քաղաքացու օրը.
Սույն թվականի մարտի 18-ին, Հանրապետության նախագահի, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների հետ քննարկումների արդյունքներով ես հայտարարեցի 2021 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշման մասին:
Հայաստանի Հանրապետության գործող Սահմանադրությամբ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը հնարավոր է միայն այն պարագայում, երբ վարչապետը հրաժարական է տալիս, և խորհրդարանը երկու անգամ վարչապետ չի ընտրում: Սրանից հետո Ազգային ժողովը իրավունքի ուժող համարվում է արձակված, և տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշումը կյանքի կոչելու համար այսօր ես հրաժարական եմ տալիս Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնից:
Սահմանադրության ձևակերպումները ենթադրում են նաև, որ Ազգային ժողովը իրավունքի ուժով արձակված համարվելու համար անհրաժեշտ է, որ խորհրդարանում վարչապետի ընտրության քվեարկություն տեղի ունենա: Այս ընթացակարգերը պահպանելու համար ես երկու անգամ կառաջադրվեմ վարչապետի թեկնածու: Ազգային ժողովի մյուս խմբակցությունները, պատգամավորները վարչապետի այլ թեկնածու չեն առաջադրի: Խորհրդարանական մեծամասնությունը վարչապետ չի ընտրի, և Ազգային ժողովը կհամարվի արձակված, և կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Այս ընթացքում կշարունակեմ կատարել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պարտականությունները՝ օրենսդրությամբ ու Սահմանադրությամբ նախատեսված ամբողջ ծավալով:
հունիսի 20-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ժամանակացույցի առումով ես կարող էի հրաժարական տալ ոչ պարտադիր այսօր: Բայց կարևոր համարեցի, որ հրաժարականը տեղի ունենա հենց այսօր՝ Քաղաքացու օրը: Սա կարևոր խորհրդանիշն է այն բանի, որ այսպիսով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուց ստացած իշխանությունը մենք վերադարձնում ենք քաղաքացուն, որպեսզի նա՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, որոշի իշխանության հետագա ճակատագիրը՝ ազատ, արդար, մրցակցային ընտրություններով:
Այսօրվա ուղերձում չեմ ուզում անդրադառնալ 2018 թվականից ի վեր մեր ունեցած հաջողություններին ու ձախողումներին, հաղթանակներին ու պարտություններին: Այդ թեմաների մասին բազմիցս խոսել եմ, և առաջիկա նախընտրական շրջանը նման բազմաթիվ առիթներ տալու է:
Այս պահին ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, թե ինչու ենք անհրաժեշտ համարում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:
2020 թվականին մենք անցել ենք աղետալի իրադարձությունների միջով: Կատարվածի պատճառների, հիմքերի, լուծումների մասին արտահայտվել են գրեթե բոլորը՝ քաղաքական ուժերը, կառավարության անդամներ, մտավորականներ, հոգևորականներ, հասարակական կազմակերպություններ, ոչ ֆորմալ խմբեր:
Միակ սուբյեկտը, որը կարծիք արտահայտելու ինստիտուցիոնալ հնարավորություն չի ունեցել` ժողովուրդն է, և ուրեմն՝ ժողովուրդը պետք է իր խոսքն ասելու, անցյալի ու ներկայի վերաբերյալ գնահատականներ տալու և ապագայի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ունենա: Արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են՝ այդ հնարավորությունն ստեղծելու համար:
2021 թվականին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը առաջարկել եմ դեռևս 2020 թվականի վերջին: Բայց մի շարք ուժերի կողմից այն մերժվում էր, որովհետև արտահերթի գաղափարը մերժող այդ շրջանակները համարում էին, թե իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշվի չակերտավոր էլիտար փակ սենյակներում, և ժողովուրդը պետք է մեկուսացված լինի այս գործընթացից:
Այդ ուժերը նման մոտեցում ցուցաբերում էին ոչ միայն այն պատճառով, որ հասկանում են, որ Հայաստանում իշխանության բարձրագույն կրողի՝ ժողովրդի կողմից վստահության արժանանալու որևէ հնարավորություն չունեն, այլև նրանց քաղաքական հավատամքն է, որ գազելներով ու վարչական լծակներով ընտրատեղամասեր քշվող ժողովուրդը պետք է ընդամենը արձանագրի չակերտավոր էլիտայի կողմից կայացված որոշումները:
Մեր հավատամքը, սակայն, բոլորովին այլ է. ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը իշխանության և ինքնիշխանության միակ աղբյուրն է, և իշխանության հետագա ճակատագիրը պիտի որոշի միայն ու միայն, բացառապես ժողովուրդը, և ինձ համարում եմ այս հնարավորության և իրավունքի երաշխավորը:
Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, ես հանդես եմ գալու որպես վարչապետի թեկնածու, և մենք հնազանդորեն կենթարկվենք ժողովրդի կայացրած որոշումներին և անմնացորդ կկատարենք մեր պարտականությունները ժողովրդի առաջ:
Եթե ժողովուրդը որոշի, որ ես պետք է հեռանամ վարչապետի պաշտոնից, ես կկատարեմ այդ որոշումը, եթե ժողովուրդը որոշի, որ  պիտի շարունակեմ պաշտոնավարել որպես վարչապետ, ես կկատարեմ այդ որոշումը:
Եզրափակելով խոսքս՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ խոնարհումի խոսքեր ասել 44-օրյա պատերազմում ընկած մեր բոլոր եղբայրներին ու քույրերին, նրանց ընտանիքի անդամներին: Զորակցություն հայտնել անհետ կորած համարվող մեր բոլոր հայրենակիցների ընտանիքներին, համբերություն ու տոկունություն մաղթել գերեվարված մեր բոլոր հայրենակիցներին և նրանց հարազատներին և ասել՝ մեր գերեվարված հայրենակիցներն անպայմանորեն վերադառնալու են, եւ մենք պիտի ուժ և կորով ունենանք նրանց վերադարձը ապահովելու համար:
Արցախի հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն
Ոչ մի րոպե չկասկածեք, իմացեք, վստահ եղեք՝
Հայաստանում և Արցախում ապագա կա, կա ապագա, և այդ ապագայի կերտումը սկսվում է այսօր:
Եվս մեկ անգամ խոնարհվելով մեր բոլոր նահատակների առաջ՝ բոլորիս շնորհավորում եմ Քաղաքացու օրվա առիթով։
Եվ ուրեմն,
Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը,
Կեցցե Արցախը,
Եվ կեցցենք մենք և մեր երեխաները, որ ապրելու ենք Ազատ ու Երջանիկ Հայաստանում, Ազատ ու Երջանիկ Արցախում:

Я посчитал важным, чтобы моя отставка состоялась именно сегодня - в День гражданина: послание премьер-министра народу (видео)
Гордые граждане Республики Армения,
Гордые граждане Республики Арцаха, Гордые армяне диаспоры,
18 марта текущего года в результате обсуждений с президентом Республики, лидерами парламентских фракций я объявил о решении провести в Армении внеочередные парламентские выборы 20 июня 2021 года. Согласно действующей Конституции Республики Армения, внеочередные парламентские выборы возможны только в том случае, когда премьер-министр подает в отставку и парламент два раза не избирает нового премьер-министра. После этого Национальное Собрание считается распущенным в силу права, и проводятся внеочередные парламентские выборы.
Сегодня я подаю в отставку с должности премьер-министра Республики Армения для осуществления решения о проведении 20 июня внеочередных парламентских выборов. Формулировки Конституции также предполагают, что для роспуска Национального Собрания в силу права необходимо, чтобы в парламенте было проведено голосование по выборам премьер-министра. Для соблюдения этой процедуры дважды будет выдвинута моя кандидатура в премьер-министры. Остальные фракции Национального Собрания, депутаты не будут выдвигать другого кандидата на пост премьер-министра.
Парламентское большинство не выберет премьер-министра, Национальное Собрание будет считаться распущенным, и будут назначены внеочередные парламентские выборы. В течение этого периода я продолжу исполнять обязанности премьер-министра Республики Армения в полном объеме, предусмотренном законодательством и Конституцией. Дорогие соотечественники!
Для соблюдения графика проведения внеочередных выборов 20 июня мне не обязательно было уходить в отставку именно сегодня. Однако я посчитал важным, чтобы моя отставка состоялась именно сегодня - в День гражданина. Это важный символ того, что таким образом мы возвращаем полученную от гражданина Республики Армения власть гражданину, чтобы он, гражданин Республики Армения, самостоятельно решал дальнейшую судьбу власти посредством свободных, честных и конкурентных выборов. В сегодняшнем послании я не хочу затрагивать успехи и неудачи, победы и поражения, которые у нас были с 2018 года.
Я много раз говорил на эти темы, и предстоящий предвыборный период предоставит много таких возможностей. Сейчас же хочу еще раз подчеркнуть, почему мы считаем необходимым проведение внеочередных парламентских выборов. В 2020 году мы прошли через трагические события. О причинах, основаниях, решениях произошедшего говорили практически все: политические силы, члены правительства, представители интеллигенции, представители духовенства, неправительственные организации, неформальные группы.
Единственный субъект, у которого не было институциональной возможности выразить свое мнение, - это народ, и поэтому у народа должна быть возможность высказать свое мнение, дать оценки событиям прошлого и настоящего, принять решения о будущем. Внеочередные выборы проводятся для того, чтобы создать такую возможность. Я предложил идею проведения в 2021 году внеочередных выборов еще в конце 2020 года. Однако эта идея была отвергнута рядом сил, потому что те круги, которые отвергли идею выборов, считали, что судьба власти должна решаться в “закрытых элитных комнатах”, а народ должен быть изолирован от этого процесса.
Эти силы проявили такой подход не только потому, что они понимают, что у них нет шансов завоевать доверие носителя верховной власти в Армении - народа, но также их политическое кредо заключается в том, что люди, которых можно на газелях и с использованием административных рычагов загнать на избирательные участки, должны только фиксировать принятые “элитой” решения. Однако наше кредо совершенно другое: свободное волеизъявление народа - единственный источник власти и суверенитета, и дальнейшая судьба власти должна решаться только и только народом, и я считаю себя гарантом этой возможности и этого права. Хочу подчеркнуть, что наша партия “Гражданский договор” будет участвовать во внеочередных парламентских выборах, я буду кандидатом на пост премьер-министра, и мы смиренно подчинимся решениям народа и полностью выполним свои обязательства перед народом.
Если народ решит, что я должен уйти с поста премьер-министра, я выполню это решение, если народ решит, что я должен оставаться на посту премьер-министра, я выполню это решение. В заключение хочу еще раз выразить соболезнования всем нашим братьям и сестрам, членам семей павших в 44-дневной войне мучеников.
Выразить нашу поддержку семьям всех наших пропавших без вести соотечественников, пожелать терпения и выдержки всем нашим пленным соотечественникам, их родственникам, и сказать, что наши пленные соотечественники обязательно будут возвращены, и у нас должна быть сила и энергия, чтобы обеспечить их возвращение.
Дорогой народ, Гордые граждане Республики Армения, Гордые граждане Республики Арцаха, Гордые армяне диаспоры,
Ни минуты не сомневайтесь, знайте, будьте уверены: В Армении и Арцахе есть будущее, будущее есть, и строительство этого будущего начинается сегодня. Еще раз преклоняясь перед всеми нами мучениками, поздравляю всех нас с Днем гражданина.
И, следовательно, Да здравствует Свобода, Да здравствует Республика Армения, Да здравствует Республика Арцах, Да здравствуем мы и наши дети, ибо живем и будем жить в свободной и счастливой Армении, в свободном и счастливом Арцахе”․