ԱԳ նախարարի եւ Ժան Բատիստ Լըմուանի հանդիպմանը կարևորվել է ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերսկսումը Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում (տեսանյութ)
Ապրիլի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ: Նախարար Այվազյանը շնորհակալություն հայտնեց ֆրանսիացի գործընկերոջը՝ Ֆրանսիայի նախագահի հատուկ ներկայացուցչի կարգավիճակով Հայաստան այցելելու և Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար: Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ այս տարի Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչումը ունի առանձնահատուկ խորհուրդ, քանի որ նշանավորում է Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման 20-ամյակը:
Նախարար Այվազյանը և պետքարտուղար Լըմուանն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Գոհունակություն հայտնելով հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների միջև բարեկամության վրա հիմնված առանձնաշնորհյալ միջպետական հարաբերությունների առնչությամբ՝ զրուցակիցներն ընդգծեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ջանքերը երկկողմ համագործակցության առավել ընդլայնման ու ամրապնդման ուղղությամբ:
Տնտեսական համագործակցության խթանմանն ուղղված ծրագրերի համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղարն անդրադարձան հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության աշխատանքային խմբի կողմից կատարված աշխատանքներին և առաջիկա նախագծերին։
Արտգործնախարար Այվազյանը և պետքարտուղար Լըմուանը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ: Կարևորվեց ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերսկսումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Այս առնչությամբ նախարար Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի ղեկավարության հայատյաց գործողությունների և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուժի կիրառման սպառնալիքների վրա՝ ընդգծելով, որ նման քայլերով Ադրբեջանը վտանգում է տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը:
Որպես ԼՂ հակամարտության համատեքստում հրատապ հասցեագրում պահանջող հարցեր, երկուստեք կարևորվեց ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում պահվող քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձումը, Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից ջանքերի իրականացումը:

На встрече между главой МИД и Жаном-Батистом Лемуаном была отмечена важность возобновления нагорно-карабахского мирного процесса (видео)
23 апреля состоялась встреча министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна с госсекретарем иностранных дел Франции Жаном-Батистом Лемуаном и возглавляемой им делегацией.
Министр Айвазян выразил благодарность французскому коллеге за визит в Армению в качестве специального представителя президента Франции и участие в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян.
Лемуан подчеркнул, что в этом году проводимые во Франции мероприятия по случаю годовщины Геноцида армян имеют особое значение, так как исполняется 20-летие официального признания Францией Геноцида армян.
Министр Айвазян и госсекретарь Лемуан затронули ряд вопросов двусторонней повестки дня. Выразив удовлетворение привилегированными межгосударственными отношениями, основанными на дружбе между армянским и французским народами, собеседники подчеркнули свою готовность продолжать усилия по дальнейшему расширению и укреплению двустороннего сотрудничества.
В контексте программ, направленных на развитие экономического сотрудничества, министр иностранных дел Армении и госсекретарь МИД Франции коснулись деятельности рабочей группы армяно-французского экономического сотрудничества, а также затронули предстоящие проекты.
Министр Айвазян и госсекретарь Лемуан обменялись мнениями о региональной безопасности и стабильности. Было обсуждено возобновление нагорно-карабахского мирного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этой связи министр Айвазян обратил внимание собеседника на антиармянские действия руководства Азербайджана и угрозы применения силы против Республики Армения, подчеркнув, что такими шагами Азербайджан ставит под угрозу усилия международного сообщества, направленные на региональную стабильность и безопасность.
В качестве вопросов, требующих неотложного решения в контексте нагорно-карабахского конфликта, были подчеркнуты немедленная репатриация военнопленных и удерживаемых мирных жителей, а также усилия международного сообщества по сохранению исторического и культурного наследия Арцаха.